Proč matky holdují alkoholu?

Alkoholismus ze stresu? I tak by se dala nazvat cesta, kterou volí některé zaměstnané ženy a matky. Po příchodu domů si nalijí skleničku vína. Jen tak, žádná oslava se nekoná, jen matka má za sebou náročný den… To ale není zrovna nejšťastnější řešení. Z jedné skleničky se stanou dvě a pokud se z toho stane nepsané pravidlo, je to začátek alkoholismu jako vyšitý. A to chcete, milé ženy?

zdraví, rodina, alkoholismus, ženy, matky, stres

Novodobá epidemie?

Zejména matky, které mají více dětí nebo nemají oporu v partnerově pomoci se zvládáním každodenních úkonů a povinností nebo příliš stresující práci sahají často po alkoholu. Dokonce dnes odborníci hovoří o epidemii - vznikla a masivně se rozvíjí kultura ženského pití alkoholu již od 15.30 hodiny. Upozorňují, že to není jen problém samotných maminek, které se takto snaží odbourat stres, ale tyto zvyky mohou předat i svým dětem!

Nenápadně, krok za krokem k alkoholismu

Nová epidemie spočívá v tom, že maminky si nalijí první skleničku odpoledne, jakmile přivedou dítě ze školky a pokračují až do večera. Obvykle se k nim přidají i partneři. Lékaři upozorňují, že dokud kdysi si ženy na odreagování nebo zklidnění ze stresu uvařili šálek čaje, či kávy, dnes se spoléhají na alkohol jako na formu útěku. Už dříve studie potvrdily souvislost alkoholismu a rodičovství. Dospělí, kteří mají dítě nebo více mají až dvojnásobně vyšší pravděpodobnost, že se stanou závislými na alkoholu než dospělí, kteří děti nemají.

Jenže - děti kopírují návyky rodičů, i ty špatné ...

Maminky, které si odpoledne otevřou láhev se tak navenek uklidní, respektive rodiče, kteří si spolu večer co večer dají pár drinků. Problém však je v tom, a to vyvolává obavy - že tyto špatné návyky velmi snadno přeberou i jejich děti, které si budou myslet, že je normální relaxovat před televizí s alkoholem v ruce nebo dokonce v horším případě, že je normální být opilý. Můžeme v nich vybudovat model chování, že když si chceme odpočinout a odreagovat se, je na to třeba alkohol. Může se nám to však už brzy vrátit. Když bude dítě takto řešit své stresy v pubertě, zůstaneme šokováni a budeme se ptát, odkud to má a proč pije alkohol. Odpověď je bohužel jednoduchá ...

Kdysi čaj či káva, dnes rovnou víno

Každodenní konzumace alkoholu od odpoledních hodin je novodobým problém žen. Jsme svědky nově vznikající kultury mezi některými matkami, které vidí alkohol jako způsob socializace a relaxace po školním dni dítěte. Skutečný problém nastává hned, když dovedou děti ze školy, či školky. Kdysi si dali šálek čaje, nyní je to místo něj sklenici vína. Mnohé si první pohár ve snaze vyrovnat se s nástrahami rodičovství dopřávají po již 15. hodině a pijí průběžně dokud nepřijde domů manžel a pak i s ním.

Pozor na "relaxační drink"

V mnoha rodinách je a také dříve bylo zvykem, dopřát si relaxační drink poté, co děti usnou. Přece jen někdy je třeba trošku si uklidnit nervy. I to však mohlo souviset s rozvojem závislosti a nezdravých vzorů pro děti. Problém je fakt, že alkoholu přikládáme přehnanou sílu. Věříme, že z nás opadnou rázem všechny problémy, stres, že nás uvolní a všechno půjde snadněji. Ale pozor - nejednou se však díky tomuto názoru a přesvědčení dostaneme do problémů. Ať jsou to už zanedbané některé povinnosti nebo podpora vzniku závislosti.

Nonstop pod vlivem?

Navíc stále více matek pije velké objemy alkoholu i denně, což znamená, že ani druhý den dopoledne nejsou střízlivé, a to vše ovlivňuje jejich řízení, i samotnou péči o dítě. Sklenička vína po stresujícím pracovním dni se velmi snadno může vymknout kontrole a může z ní být i litr vína každý večer, což už rozhodně vůbec není v pořádku. A navíc problémy přetrvávají. Alkohol je neléčí, pouze pomáhá na ně zapomenout!

 

comments powered by Disqus


Doporučené kontakty

Brixton gastro, s.r.o. - catering, gastronomie

http://www.brixton-catering.cz/ infobrixton-catering.cz tel.:+420 724 784 125

Brixton-catering zajišťuje kompletní gastroservis včetně doprovodných služeb pro všechny druhy společenských akcí po celé České republice. Při našich realizacích se opíráme o vlastní bohaté zkušeností, které jsme získali během více než desetileté praxe v oboru, ale dbáme také na...

více...

Podobné články


Den matek se blíží! Víte, jak se slaví ve světě?

Asi pro většinu z nás je matka tím nejdůležitějším člověkem na světě. Prošla spoustou bolesti, aby nám mohla...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené...
více…

Jak nezešílet z malého dítě, které si chce za každou cenu prosadit své?

Výchova dětí, to nejsou jen příkazy a zákazy. Děti se musí vychovávat s láskou. Ale i přestože své děti...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…

Jak ochránit děti před kyberšikanou a závislostí na internetu?

Většina dětí je denně na internetu. A přestože se zde mohou hodně dozvědět a naučit, je zde i méně pozitivní...
více…

Manželství není stále procházka růžovým sadem, ale vyplatí se na něm pracovat

Mnozí si myslí, že když dva lidé spolu žijí delší dobu v jednom bytě, je to jako manželství. Ale není! A i po...
více…

Víno není terapie na úzkost

Inspirují vás filmy, kde hlavní hrdina přijde domů, nalije si svou oblíbenou skleničku whisky a zhroutí se do...
více…