První pomoc pro dítě, které má úžeh, otravu, dusí se, nebo má malou odřeninu

Malé děti je nejlépe mít stále na očích. Ale to by potom rodiče nemohli vůbec nic jiného dělat, než hlídat své děti. Stačí chvilka nepozornosti a dítě vleze kam nemá, anebo sní co kde najde. Ne vždy tyto nehody končí návštěvou nejbližší nemocnice. Chce to, zachovat si chladnou hlavu a situaci v klidu vyřešit. Někdy stačí jen dítě po nehodě sledovat a konzultovat po telefonu s pohotovostní službou. Jindy je nutný okamžitý převoz do nemocnice. A určitě nejlepší je, zamezit těmto nehodám, i když ne vždy se to na sto procent podaří!

děti, úrazy, první pomoc, otravy dětí, krvácení

Úžeh

Asi jedna z největších útrap horkých měsíců. V tomto případě je nejpodstatnější vyhnout se mu. Dbejte tedy na to, aby měly děti dostatečný příjem tekutin, netrávily mnoho času na přímém slunci během polední etapy a nezapomínejte ani na kvalitní opalovací krémy, vyráběné speciálně pro děti. A co dělat, když se vám nepodaří úpalu předejít? Jako první začněte tělo postupně ochlazovat. Začněte podáváním vody a pak přidejte sprchování. Ne však v úplně ledové vodě, aby tělo nedostalo šok. Když se situace stabilizuje, začněte s ošetřováním spálené pokožky. Pokud nemáte zrovna po ruce krém po opalování, můžete použít ledajaký přípravek, který se dává na popálenou kůži. Vhodné jsou i všechny výrobky s panthenolem, výbornou službu udělají i ochlazovací krémy s výtažkem z aloe vera. Zaručeně pomůže i jogurt nebo smetana, podrážděnou pleť uklidní. Na vysušené části později naneste olivový olej a tentokrát už bude několikadenní distanc od sluníčka povinný!

Otrava

Ne hlad, ale zvědavost umí být přítelem těchto situací. Děti se snaží zjistit, jak asi tak chutná ten kakaový šampon nebo zda jsou ty bobulky stejně dobré jako třešně, kterým se podobají. Pokud máte v hlavě zafixované mléko jako nejlepšího pomocníka, okamžitě se této představy zbavte. Ono totiž některým látkám dokáže dopomoci k jejich rychlejšímu vstřebání. Zázračným prostředkem je černé uhlí. Větším dětem se doporučuje dát najednou 5 tablet. Mějte ho tedy vždy s sebou, i na výletech do přírody. Dalším pomocníkem je vyvolání zvracení. Tomu nejrychleji dopomůžete tak, že se dítě předkloní a vy mu dlaní silněji zatlačíte do žaludku. Pozor, toto neplatí v případě otravy chemikáliemi nebo kosmetikou. Ve všech těchto situacích urychleně vyhledejte lékařskou pomoc! Nezapomeňte s sebou vzít vzorek toho, co dítě zkonzumovalo. Usnadňuje to pak práci odborníkům. Maminky na to často zapomínají a doktoři pak musí pracně vyhledávat, co mohlo dítěti ublížit.

Vdechnutí drobných částí

Malé kousky hraček jsou nebezpečím zejména pro menší děti, ale i těm větším se může stát, že se při jídle náhle nadechnou a část potraviny jim sklouzne do dýchací trubice. První pomoc se v těchto případech dělí podle věku. Mrňousy do jednoho roku je třeba chytit za nožičky a převrátit vzhůru nohama. Předmět jim pak vypadne zpět z úst. Děti do devíti let je třeba přehnout přes nohu a pak jim poklepat po zádech. A těm starším přitlačte sevřenou pěst jedné ruky na na pas a tou druhou pobouchejte směrem vzhůru, jako kdyby jste to chtěli vytlačit ven. Pokud se po opakovaných pokusech dítě nenadechne, začněte s umělým dýcháním.

Lehké odřeniny a krvácení z nosu

Pády a s nimi spojené odřeniny patří asi k nejtypičtějším dětským úrazům. Místo používání dezinfekčních roztoků můžete využít samotnou sílu organismu, díky které se zahojí podstatně rychleji. A navíc si takto dokážete pomoci i kdekoliv v přírodě. Takže po pádu jako první na krvácející místo přiložte ruku a tlačte ji alespoň deset minut. Za tuto dobu se v ní vytvoří sraženina a začnou působit první bílkoviny, které jsou spouštěčem hojící procesu. Pak ji stačí vypláchnout čistou vodou, která nezničí zmíněné látky a vyplaví škodliviny. Malé rány nemusíte ani ničím přelepovat, nejlépe se scelí na vzduchu. Až při silnějším krvácení použijte prostředky z lékárny. Krvácení z nosu může vyvolat i změna tlaku, která nastane po překonání výškového rozdílu, nebo vlivem silného tepla. Zastaralá metoda zaklánění hlavy není v pořádku. Krev musí totiž vyjít ven a ne se vracet se do organismu. Hlavu dítěte tedy předkloňte a na krk mu přikládejte studené obklady.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Přírodní kosmetika pro děti i dospělé

Zelená je barva přírody a také většinou jsou i zelenou barvou označovány výrobky, šetrné k přírodě a lidem....
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Jak ochránit děti před kyberšikanou a závislostí na internetu?

Většina dětí je denně na internetu. A přestože se zde mohou hodně dozvědět a naučit, je zde i méně pozitivní...
více…

Chráníte své děti úzkostlivě před špínou a bakteriemi? Zadržte!

Chráníte své děti dostečně proti všude číhajícím bakteriím? Čistíte jim doma vzduch? Dezinfikujete inkriminované...
více…

Jak se starat o čistotu hraček pro nejmenší děti?

Špinavé hračky nejsou pro děti to pravé "ořechové", ale na druhou stranu omývat hračky agresivní chemií také není...
více…

Nejlepší léčba pro děti? Upravte jim jídelníček!

Na zdravotní problémy si často zaděláváme sami nezdravou stravou. Ale funguje to i opačně. Zdravou stravou můžeme...
více…

První pomoc při krvácení z nosu a poštípání bodavým hmyzem

Jak zastavit krvácení z nosu, ošetřit nebezpečný štípanec a pomoct postiženému při epileptickém záchvatu? Cibule...
více…

Sluneční brýle nejsou pro děti zbytečné, chrání zdraví jejich očí

Také patříte k těm rodičům, co si myslí, že děti si na sluníčko zvyknou a nepotřebují sluneční brýle? Ale děti...
více…

Okusování nehtů u dětí je nebezpečné a je třeba mu věnovat pozornost

Okusování nehtů, označované také jako onychofagie, je nebezpečný zlozvyk. Za okusováním nehtů se může skrývat...
více…

Lesní mateřská škola vychovává děti k samostatnosti a má vliv i na zlepšení jejich imunity

Malé děti jsou zvídavé a překvapivě samostatné. Mají rády pobyt venku za každého počasí a jsou k tomu i vrozeně...
více…