Rakytníkový olej léčí kožní problémy, posiluje imunitu a je účinný i proti bolesti
Rakytník řešetlákový je nenápadná keř s jasně oranžovými plody, které je možné sbírat skoro až do zimy. Tyto plody jsou doslova vitaminovou bombou. I když u nás byl objeven teprve nedávno, úspěšně se v našich podmínkách adaptoval. Z těchto plodů se vyrábí čaj, marmelády, ale také lisuje cenný rakytníkový olej. A jeho blahodárné účinky si podrobněji probereme.
Rakytníkový olej se připravuje několika způsoby,
ale nejkvalitnější je přírodní panenský rakytníkový olej, připravovaný lisováním z celých plodů za studena. Takový olej má oranžovou barvu, charakteristickou vůni a chuť. Občas se při výrobě lisuje zvlášť dužina a zvlášť semínka, přičemž "semínkový" typ pomáhá nastartovat především trávení.
Účinky rakytníkového oleje
Tento obzvlášť cenný olej zvyšuje odolnost organismu, dodá vašemu tělu potřebné vitaminy i minerály, a tím vás chrání před virovými onemocněními. Kromě toho má antioxidační, antistresové i antidepresivní účinky. Pomáhá při kožních onemocněních, akné, urychluje hojení popálenin a omrzlin, výborné účinky dosahuje při léčbě ekzémů, drobných poranění a kojícím ženám pomáhá zregenerovat popraskané bradavky.
Pomůže i při zkrášlování
Přesně tak. Na rakytníkový olej je spolehnutí i při zkrášlovacích procedurách. Pro venkovní použití bývá vítanou příměsí přírodních pleťových a vlasových masek, olej je možné míchat s krémy, zklidňujícími balzámy a olivovým olejem. Rakytníkový olej můžete používat jako náhradu tělového mléka po koupeli, ale mějte na paměti, že zanechává oranžové skvrny na oblečení, proto po jeho aplikaci na tělo raději sáhněte po levnějším oděvu. Rakytníkový olej zvlhčuje pokožku, dodává jí vitaminy a krásný broskvový odstín. Pokud máte na pleti tmavší pigmentové skvrny, může je ještě zvýraznit. S jeho aplikací na pokožku buďte proto v tomto případě opatrní.
A co další účinky?
- rakytníkový olej urychluje růst vlasů, zamezuje jejich vypadávání a posiluje vlasové cibulky
- můžete jej použít na urychlení hojení zanícených očí. Při tomto problému je lepší sáhnout 2 - 3 krát denně po rakytníku ve formě 10 až 20% masti
- používá se při cévních onemocněních
- pomáhá při průjmech a při regulaci stolice
- odborníci ho doporučují používat jako prevenci rakoviny žaludku
- dokáže zmírnit bolest stejně jako analgetika
- pravidelná konzumace rakytníkového oleje vám uleví od potíží se žaludečními vředy, onemocněních tlustého střeva a zánětu horních cest dýchacích
- je skvělým přírodním medikamentem při problémech s hemeroidy
- neutralizuje negativní působení žaludečních kyselin
- pomáhá obnovovat poškozenou sliznici po chemoterapii
- rakytníkový olej podporuje léčbu kardiovaskulárních onemocnění a normalizuje arteriální tlak
Pro vnitřní použití se doporučuje
spolknout pět kapek rakytníkového oleje denně během jídla, samozřejmě v závislosti na typu léčby. Olej užijte buď přímo, nebo jej smícháte třeba s jogurtem. Rakytníkový olej není vhodný pro děti do tří let, ale od tohoto věku můžete dětem podávat tři kapky denně. Vhodná je jeho konzumace především na jaře a v zimě, kdy bývá lidský organismus nejvíce oslabený.