Slezina - důležitý orgán imunitního systému

Podle tradiční čínské medicíny je měsíc září, ideálním časem pro očistu sleziny a slinivky. Právě v tomto  období, slinivka a slezina vyvíjejí největší aktivitu, a proto i očistné kúry budou účinnější. Následující měsíc, tedy říjen, je vhodný k očistě žaludku.

slezina, slinivka, tradiční čínská medicína, detoxikace

Podle tradiční čínské medicíny příslušejí měsíce září a říjen prvku Země

Je to zároveň i vhodný čas na očistu orgánů - sleziny, žaludku, slinivky a dalších souvisejících orgánů či systémů. Tento okruh zahrnuje výjimečně tři orgány, zatímco v jiných okruzích se setkáváme jen se dvěma. Klasická medicína nepřikládá slezině žádnou zvláštní důležitost a zastává názor, že je možné v případě nemoci nebo úrazu tento orgán klidně vyoperovat. Celostní čínská medicína je názoru naprosto opačného. Seznam problémů vzniklý oslabením sleziny je velmi dlouhý a prakticky je v dnešní době velmi těžké najít člověka s harmonickým působením okruhu sleziny. Smyslovým orgánem sleziny jsou ústa.

Slezina patří svým působením do imunitního systému

a její nejdůležitější funkcí je, likvidace odumírajících krevních buněk. Podílí se tak na krvetvorbě. V čínské medicíně řídí protivirovou imunitu, tím pádem každá viróza, opar nebo např. infekční žloutenka, znamená její poruchu. Obaly kolem infekčních ložisek jsou ve slezině tvořeny hleny z bílé mouky, cukru a mléka (tradiční buchty a koláče). Sladká chuť sice slezinu posiluje, ale přebytek sladkostí a hlavně rafinovaného cukru vytváří v organismu hleny, do kterých se uzavírají infekce.

Slezina ovlivňuje následující orgány

Žaludek, slinivka břišní, lačník, bedra, bránice, dásně, hypothalamus, hypofýza, jazyk, hltan, koutky úst, vegetativní nervy, svaly, řitní otvor, slinné žlázy, štítná žláza, podkoží, lymfatické cévy a uzliny, okostice, patro, meniscus, pánevní dno, kostní dřeň, dřeň nadledvinek, hltanové mandle.

Příznaky poruchy v okruhu sleziny

Obezita, nadměrná štíhlost, srdeční neuróza, hemoroidy, časté noční močení, chuť na sladké, suché nebo slabé rty, otok kloubu palce na noze, mnoho hlenu na sliznicích, hormonální poruchy, nepravidelná menstruace, vodnatá rýma, záněty vedlejších nosních dutin, únava a slabosti končetin, chladné končetiny, krvácení dásní, zarudnutí v krku, brnění v končetinách, problémy na očních víčkách, zarudnutí kůže na krku a v oblasti klíčních kostí, bolesti v podpaží, velká únava po jídle, bolesti hrudní páteře, svědění pod levou lopatkou, problémy příušních žláz středního ucha, pálení, bolest nebo křeče v lýtkách, bolesti v oblasti lymfatických uzlin, bolesti a zduření prsů, otoky dásní, otoky spodního víčka, polypy v nose, zatínání zubů, bolesti zubů v horní čelisti, vytékání sliny v koutku, paradentóza, popraskané rty, afty, herpes, zánět dutin, povislá prsa, křivé zuby u dětí, zvětšování prsů u mužů, pocit na zvracení, chorobný hlad, chorobné nechutenství, vidiny jídla ve snu, nezvládání točivých pohybů např. při jízdě na kolotoči, problémy s tenkým střevem, žaludkem, slinivkou, hltanem, ústní dutinou, rty, onemocnění hypofýzy, hypotalamu, epifýzy, štítné žlázy, lymfatického systému a vegetativního nervového systému, ztráta paměti, neplodnost.

Přímý vliv má slezina na žaludek a slinivku

Znamená to tedy že se nedá trpět např. žaludečními vředy, pokud je v pořádku slezina. V praxi proto nejde vyléčit žaludeční potíže, pokud nebude zdravý mateřský orgán - slezina. U slinivky ovládá slezina pouze produkci trávicích enzymů. Beta - buňky, které produkují inzulín, jsou pod přímým vlivem toxinů z jater. V tomto případě je tedy třeba vyčistit oba orgány - játra i slezinu. Velmi důležitým orgánem pod vlivem sleziny je dvanácterník. V tomto orgánu je podle čínské medicíny centrum energie a dále zde probíhá trávení veškerých vitamínů a minerálů. Ložisko ve slezině je tak příčinou chudokrevnosti, oslabení vitality, poruch vstřebávání např. hořčíku - při křečích. Slezina ovládá všechny sliznice v těle, jejich onemocnění je tedy rovněž známkou poruchy sleziny. Např. paradentóza je příkladem slezinových problémů. Přesto zuby jsou ovládány ledvinami, dásně jako všechny měkké tkáně patří pod nadvládu sleziny. Sem patří rovněž tvorba aftů v ústní dutině. Ložisky ve slezině velmi trpí vegetativní nervový systém. Tento má své pleteně prakticky v celém organismu a jeho poškození je přímým viníkem nastolení nepříjemných pocitů v organismu. Je úzce spojen s mozkovými centry a dokáže spustit jakoukoliv nemoc, protože se do něj velmi často promítají stresy a negativní emoce. Stejně lymfatický systém je přítomen všude v organismu. Pokud chceme, aby náš drenážní systém pracoval efektivně a dokonale, je třeba udržovat v čistotě mateřský orgán - slezinu.

Největší dopad, týkající se rozsahu, má slezina na hormonální hospodaření

Žlázy, které produkují hormony, jsou slezinou přímo ovládány. Patří sem např. štítná žláza, hypofýza (ovlivňuje pohlavní žlázy, růstový hormon), hypothalamus (přijímání potravy, regulace teploty) a epifýza (mj. distribuci pigmentu). Zátěž sleziny tak způsobuje např. poruchy a bolesti menstruačního cyklu, neschopnost donosit plod, neplodnost, podílí se na zánětech sliznic všech pohlavních orgánů, dále sliznic střev a i sliznic dýchacího ústrojí, je příčinou přílišné hubenosti nebo naopak přibírání na váze. Pro ženy je důležitá informace, že slezina má rozhodující vliv na velikost a kvalitu prsou. Malá nebo příliš ochablá prsa znamenají obvykle existenci ložiska ve slezině. Typickou vlastností, která souvisí s poškozením sleziny, je přílišná péče. Ten, kdo hodně přemýšlí, stále všechno zvažuje, zabývá se stále problémy a neustále situace posuzuje, oslabí slezinu do té míry, že se v ní vytvoří ložiska. Pak už je záležitostí jeho genetiky, kterým směrem se další poruchy budou ubírat.

Slezinu poškozuje

 • rafinovaný bílý cukr
 • koláče, sladkosti, čokoláda, zmrzlina
 • přílišná péče
 • kritičnost, nedůvěra, skepse
 • nedostatek lásky a rodinné pohody

Slezinu posiluje

 • jáhly, rýže, květák, kedluben, dýně
 • fenykl, sléz, šalvěj, přeslička, divizna
 • žlutá, oranžová barva
 • lékořice (pendrek)
 • brusinková šťáva a čaj
 • melta
 • schopnost být nad věcí
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dieta při histaminové intoleranci

Nízkohistaminová dieta pomáhá alergikům, kteří trpí intolerancí na histamin. Jedná se o poměrně velký zásah do...
více…

Co a jak funguje v těle, když se jedná o naši imunitu?

Stále čteme, jak podpořit svoji imunitu. Ale co vlastně tvoří náš imunitní systém? Fungování imunitního systému...
více…

Ředkvičky ozdobí zeleninové saláty a dodají ji jim úžasnou chuť

Ředkvičky jsou nejen zdravé, ale také nádherně vypadají. Svou barvou i jemnou štiplavostí zpestří každý salát a...
více…

Červená řepa pomáhá zdraví, kráse a vitalitě

Červená řepa je jedna z nejléčivějších a nejvšestranněji použitelných potravin. Zdravá strava je jeden ze...
více…

Domácí kefír lze snadno vyrobit z kefírových zrn a mléka

Mléko a mléčné výrobky se pro nás staly neodmyslitelnou součástí života. Zvykli jsme si je konzumovat nejen v...
více…

Co potřebuje naše pleť k tomu, by byla krásná a zdravá?

Vaše pokožka o vás ve skutečnosti prozrazuje mnohem víc než jen krásu. Je také ukazatelem vašeho zdraví. Chcete-li,...
více…

Mikrospánek může mít tragické následky

Spánek je přirozený a periodický stav odpočinku, který slouží k regeneraci psychických a fyzických sil organismu a...
více…

Připravte se na jarní detox

Nejlepší období na celkový detox organismu je jaro. Jaro je obdobím rozkvětu a hojnosti. Toto roční období je symbolem...
více…

Růst svalů, dobrou náladu a imunitu zajistí omega-3 mastné kyseliny

Ukázalo se, že omega-3 mastné kyseliny mají schopnost snižovat odbourávání (ztrátu) svalových vláken. Funguje to...
více…

Detoxikace jater pomocí bylinek, citronu nebo zelených potravin

Detoxikace jater by měla následovat po očistě tlustého střeva. Provádí se zcela přírodní a nenásilnou formou....
více…