Stres se dá zvládnout vhodným otužováním

Imunita, to není jen forma ochrany před infekčními chorobami. Funguje také psychický imunitní systém, který je tvořen našimi osobnostními vlastnostmi a poskytuje ochranu před stresem, který nás v současnosti postihuje na každém kroku. Jak si posílit tento typ imunity?

stres, zdraví, duševní zdraví, vztahy, práce, otužování

Psychický imunitní systém

Biologický (fyzický) imunitní systém člověka chrání tělo před poškozujícími látkami jako jsou toxiny nebo bakterie. Takovou úlohu plní na psychické úrovni psychický imunitní systém. Jeho úkolem je chránit nás před toxiny produkovanými neustálými obavami, starostmi, tlaky, psychickým napětím, úzkostí, které zažíváme v denním životě. Důležitou otázkou je - jaké živiny, látky, jsou nezbytné pro rozvoj a udržení psychického imunitního systému. Psychologové zabývající se touto problematikou zjištěny následující možné "látky" potřebné k otužování psychického zdraví a udržení si této imunity: optimismus, orientace na budoucnost, pozitivní myšlení, humor, pružnost apod.

Co ohrožuje psychickou imunitu?

Útoky, které zažívá psychický imunitní systém mají zdroj pocházející z práce, domácnosti, vztahů a výsledkem je tolik známý stres. Nedostatek času, přetížení jsou dnes hlavními příčinami pocitů stresu a nespokojenosti. Tyto negativní pocity mohou v dlouhotrvajícím horizontu vést až vyhoření. Vyhoření je zažívání fyzického, emocionálního a psychického vyčerpání. Pracovní stres je vnímán jako jeden z nejzávažnějších zdravotních rizik, který snižuje produktivitu práce, uspokojení z práce, ale má i širší sociální a zdravotní vliv.

Techniky zvládání stresu

Hovoříme-li o psychické imunitě, vyjadřujeme se vlastně o některých vlastnostech člověka jako osobnosti, které nám pomáhají efektivně zvládat dennodenní stres. Tyto vlastnosti nás chrání před vnitřním stresem, který je vytvářen stresem vnějším. Logicky z toho vyplývá, že psychický imunitní systém je tvořen našimi určitými osobnostními vlastnostmi a poskytuje ochranu před stresem, podporuje náš zdravý osobnostní vývin, slouží jako bariéra proti stresu a jako psychologické protilátky. Stres je jako elektřina, člověk jako žárovka. Pokud je proud slabý, žárovka svítí jen slabě, když je příliš silný, žárovka "shoří" nebo vybuchne. Potřebný je přiměřený proud - tehdy funguje s maximálním efektem. Pro správný proud stresu jsou potřebné zvládací dovednosti stresu, které nevpustí silný proud. Takové strategie jsou prvky psychického imunitního systému a zvládání. Nejčastěji využívány jsou také: jednoduše přímé zvládání stresu např. v práci, komunikace s kolegy, schopnost vypnout, využití humoru, ignorování nebo přímo popření stresu. Další "techniky", které se dají využít k podpoře psychické imunity je čas strávený s partnerem, s rodinou, s přáteli nebo cvičení.

Jak se dělí psychický imunitní systém?

Psychický imunitní systém má tři složky nebo podsystémy:

 • Způsob vnímání světa - podsystém určuje, jak nahlížíme na okolní svět. Buď náš podsystém podporuje vnímání a hodnocení světa více než pozitivní, řešitelný a ovládnutelný nebo jako chaotický a ohrožující. V případě podpůrného nastavení podsystém obsahuje pozitivní myšlení, smysl kontroly (nad sebou, světem, situacemi), a růst osobnosti. Takové nastavení má pro nás ochranný charakter.
 • Druhým podsystémem je způsob monitorování, vytváření a výkonu. Při dobrém fungování nám pomáhá hledat a přijímat informace a zároveň reagovat, jednat a ovlivňovat sebe / svět kolem. Jsme schopni reagovat na výzvy, přijímat změny, tvořit si pozitivní obraz sebe, být tvořiví a řešit problémy.
 • Třetím subsystémem je schopnost regulovat sebe - pokud vnímáme sebe jako schopné regulovat sebe a svůj život, jsme vnitřně vyrovnaní.

Tajemství psychického imunitního systému

Být imunní nebo psychicky zdravý či normální, neznamená, že neprožíváme a nevnímáme stres. Člověk není z kamene, ani ze dřeva, stres zde bude vždy. Nikdo není navždy odolný a nezlomitelný stresem, ani psycholog. Otázkou je jen to, jak ho vnímáme, jak ho zpracováváme a zvládáme ho. V tom spočívá celé tajemství psychické imunitního systému a jeho subsystémů ve zkratce. Důležitým bodem v otázce psychické imunity je vůbec vědomí, že máme psychický imunitní systém, který vyžaduje podporu, výživu a vědomí, že negativní události ho napadají a pozitivně nastavení jej udržuje. To "pozitivní myšlení" znamená jednoduše pouze schopnost vytěžit i z negativních situací, nahlížet na situace pozitivním způsobem. Této skutečnosti a svých možností (schopností) si lidé mohou být vědomi jen matně.

Otužování psychiky

 • Snažte se zachovat si vždy klid, mluvte s jinými pozitivně a s respektem.
 • Naučte se správnému managementu svého času, organizujte si činnosti, vytvořte si seznam úkolů, po jejich splnění je škrtněte.
 • Zkuste si naplnit mysl myšlenkami klidu, povzbuzení, zdraví a naděje. Zachovejte si pozitivní postoj.
 • Fyzické cvičení - nejlepší cesta k uvolnění stresu. Fyzická aktivita pomáhá redukovat vliv stresu na tělo - to následně na mysl.
 • Prohlédnete si komedii nebo něco humorného.
 • Doplňte tělo vitamíny, hořčíkem a vápníkem - po stresu si potřebuje tělo doplnit vytěžené zásoby.
 • Vložte si do denního režimu přestávky, strečink nebo masáž .
 • Snižte přísun kofeinu a alkoholu.
 • Snažte se jíst pravidelně zdravě a vyrovnaně.
 • Odpočívejte, kolik můžete. Dopřejte si - pokud můžete - i 8 hodin spánku .
 • Smích velmi dobře redukuje stres.
 • Komunikujte s rodinnými příslušníky, přáteli.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Deprese se netýká jen dospělých, všímejte si svých dětí!

Nemocné dítě, to nemusí být je běžná viróza nebo infekční dětské nemoci. Dítě může mít nemocnou i duši....
více…

Jak správně sedět a pracovat, aby nás nebolela záda?

Téměř každá stereotypní práce si vybírá daň na nejvíce namáhaných a upřednostňovaných částech těla. A ne...
více…

Jak vnitřní hodiny ovlivňují naši výkonnost aneb Sovy a skřivani v akci

Každý máme své "vnitřní hodiny". Jen na nich nemáme všichni nastavený stejný čas. Tím se dá vysvětlit, proč nám...
více…

Proč vede pokora ke šťastnému životu?

Pokora je lidská vlastnost, která se řadí mezi cnosti. Ale jak se žije v dnešní době lidem s touto cností? Není to...
více…

Proč nám chybí vitaminy? Mohou za to léky, stres a kouření!

Vitaminy jsou důležité katalyzátory biochemických reakcí v těle. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a...
více…

Příliš vysoké nároky mohou vést k depresi, úzkosti i sebevraždě

Snažíte se být v práci dokonalí? Určitě je to jedna z vlastností, kterou zaměstnavatelé ocení. Ale pozor na zdraví!...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Čas na osobní život pomáhá i v pracovní kariéře

Duševní zdraví je nedílnou součástí celkové zdravotní kondice. Osvědčenou cestou ke zdraví je i racionální...
více…

Sedm schopností, které by měl mít dobrý vedoucí aneb Já není my!

Na trhu práce je nedostatek kvalitních pracovníků. A to určuje, že již si firmy nevybírají zaměstnance, ale lidé se...
více…

Milenecká ruka, zdravotní komplikace z manželské postele

Společná manželská postel má nesporné výhody, ale i nevýhody. Objímání milujícího partnera ve spánku sice...
více…