Udržet si zdravou váhu po menopauze? Zapomeňte na diety!

Zvětšilo se vám po přechodu tělo, ačkoliv k tomu nemá důvod? Nezměnila jste návyky, nejíte větší porce, sportujete a přesto váš pás tloustne? Víme, co je příčinou. Po menopauze kilogramy přibývají rychleji. Místo změny jídelníčku a tréninku možná potřebujete léky!

ženy, menopauza, zdraví, pohyb, hormony

1. Voda

Za přibírání může voda v těle, která se v něm vinou nedostatku estrogenu a jiných hormonů začne hromadit. Navíc žíly už nejsou pružné a oběh jim způsobuje více námahy. Kromě hormonálních změn si sloní nohy a pas vysedíte nebo vystojíte v práci, počítejte s nimi i při cukrovce, onemocnění srdce a ledvin a také pokud kouříte. Nestyďte se podložit si nohy na noc polštářem, přes den nosit kompresní punčochy a měřit výšku podpatků - 3 centimetry jsou maximum!

2. Pohyb

Nejen více vody a tuku vás tlačí k zemi, ale i starší klouby a kosti. A tělo si žádá více odpočinku. Je to v pořádku, pokud úměrně ke sníženému pohybu snížíte i energetický příjem. Smažený řízek před televizí už tak rychle nespálíte! Na kilogram hmotnosti po padesátce si můžete dovolit maximálně 138 kJ! A kromě kalorií počítejte i kroky. Váš krokoměr by jich za den měl napočítat nejméně 10 tisíc!

3. Metabolismus

Zpomaluje se už po pětadvacítce, v době před menopauzou radikálně. Toto neovlivníte, ale máte co říct do toho, kolik práce metabolismu nadělit. Nakupte menší talíře, polovinu porce musí tvořit zelenina a vláknina. Ani to však nemusí stačit. Hýbejte se! I ochablé svalstvo zpomaluje metabolismus, ačkoli jíte málo!

4. Štítná žláza

Každá druhá žena po menopauze přibere, každá pátá pro sníženou funkci štítné žlázy. Nedostatek její hormonů vás pořádně zavodní. Ukáže na ni únava, lámavé nehty, padající vlasy, deprese, snížená vitalita, suchá kůže. Pokud přibíráte příliš, ačkoli jíte střídmě a hýbete sejako o život, bude to váš případ a měl by vás vidět endokrinolog.

5. Diety

Tělo si pamatuje všechny vaše hubnoucí experimenty. Pokud jste ho vícekrát za život násilným odmítáním jídla přiměly přepnout do úsporného režimu a dosud vám to nespočítalo, udělá to v menopauze. A dát si další pokus poté, co u vás odzvonilo ženskému cyklu, je pozvánka přímo do obezitologického centra! Nejhorší, co pro sebe můžete udělat, je nejíst nebo jíst málo či málo výživně. Teď opravdu není čas na držení radikálních diet. Vaše tělo potřebuje všechny živiny, jen bez zbytečné energie.

6. Nálada

Pozor na utěšování se jídlem, pokud je vám v důchodu a prázdném bytě bez dětí smutno. Sladký koláček potěší, ale další a ten po něm už zavaří na nadváhu. Depresi jděte vyvětrat ven nebo ke kamarádkám. A relaxujte! Stres způsobí vylučování kortizolu a ten ukládání tuku urychluje.

7. Léky

Substituční hormonální terapie, ale i léky na doprovodná onemocnění ve vyšším věku jako cukrovka či vysoký tlak mohou být spoluviníky těžšího těla. Antihistaminika na tlumení projevů alergie či astmatu zpomalují metabolismus a co je ještě horší, zvyšují chuť k jídlu. Mozek je jejich vinou stále hladový. Kila navíc nalepí i další utlumovače, antidepresiva, kortikoidy, antiepileptika, hormonální léky, ale i výživové doplňky.

8. Hormony

Estrogen ovlivňuje i činnost střev, ty se bez něj zpomalují spolu s metabolismem, čehož výsledkem je pomalejší látková přeměna. Pokud jste slabšímu tempu nepřizpůsobila jídelníček a přijmete více, než vyloučíte, zbytek se jen tak nevypaří! Estrogeny dosud manažovaly i rozmístění tuku v těle a měly za následek hruškovitou siluetu. Když chybí, tuk se ukládá bez jeho dozoru právě v pase! Přeměřte ho! Pokud se rozšířil na více než 80 centimetrů, zajídáte si na rakovinu tlustého střeva, vysoký krevní tlak, cholesterol, aterosklerózu, infarkt a cukrovku.

Odpalte kila

  • cvičte - kromě procházek pojistěte správnou hmotnost i cvičením - aerobním kardio na kondičku a lepší spalování a anaerobním posilováním na zpevnění svalů
  • pijte - denně klidně i tři litry vody nebo neslazených čajů
  • jezte - třikrát za den, živočišné tuky nahraďte rostlinnými, sacharidy v rýži, těstovinách a pečivu celozrnnými a vlákninou.

Zdravá kila nepřekáží!

Ne každé kilo navíc je hřebíkem do hrobu! Studie na milionovém vzorku ukázaly, že mírná nadváha snižuje riziko předčasného úmrtí až o 6 procent! Pokud vážíte 65 kilo a měříte 170 cm, s klidným svědomím přiberte 10 kilo - vaše BMI bude 26 a život vám bude chutnat déle. Mírná nadváha vás ochrání před osteoporózou, infarktem i před stařeckou demencí. Pozor, svalová nadváha je lepší než tuková!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rukavice na outdoorové aktivity

Palcové, prstové nebo s krátkými prsty? Tak to záleží na konkrétní outdoorové aktivitě! Ale zkrátka rukavice k...
více…

Termoprádlo pro ženy

Pryč jsou doby, kdy spodní prádlo a trička ovládala bavlna, která je sice na nošení velice příjemná, ale nesvědčí...
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

4 nejčastější chyby při výběru pracovní obuvi

Máte doma kvalitní pracovní boty? Že ne, případně je nepoužíváte? Chyba! Rozhodně se vyplatí mít minimálně...
více…

Kde koupit kvalitní spodní prádlo?

Spodní prádlo je typ oblečení, který nepatří mezi ty nejčastěji kupované. Nicméně, pokud si už spodní prádlo...
více…

Zhubněte dvě kila bez pocitu hladu a navždy

Shodit pár kil, to je pro někoho nadlidský úkol a jiní shazují desítky a znovu je rychle nabírají. Jak zabránit...
více…

Mangold - chutná zelenina plná vitaminů, minerálů a vlákniny

Znáte mangold? Mangold je velmi starý druh listové zeleniny, o kterém ale nebylo dlouho slyšet. Dnes se opět a právem,...
více…

Nadměrná konzumace omega 6 mastných kyselin škodí nejen srdci

Omega mastné kyseliny jsou pro naše tělo potřebné. Ale jak to s nimi vlastně je? Jaký je rozdíl mezi šestkou a...
více…

Rty poškozují některé rtěnky, ale také olizování a nedostatek vitaminů

Péče o rty, to nejsou jen voňavé balzámy, které sice okamžitě dodají rtům svěžest a atraktivitu, ale dokonalé...
více…

Manželství není stále procházka růžovým sadem, ale vyplatí se na něm pracovat

Mnozí si myslí, že když dva lidé spolu žijí delší dobu v jednom bytě, je to jako manželství. Ale není! A i po...
více…