Víno není terapie na úzkost

Inspirují vás filmy, kde hlavní hrdina přijde domů, nalije si svou oblíbenou skleničku whisky a zhroutí se do pohodného křesla? Děláte to také tak? A už cestou domů vás pomyšlení na tento okamžik vzrušuje? Tak pozor, jestli si tímto léčíte špatný den a léčíte tak každý, měli byste brzdit a řešit problémy jinou cestou!

víno, alkohol, alkoholismus, zdraví, psychika

Světlý moment dne

Pokud je myšlenka na skleničku vína či jiného alkoholu vaším jediným světlým momentem dne a nemůžete se dočkat chvíle, kdy si ji dáte, může toto být prvním znakem vážnějšího problému.

Samoléčba?

Lidé si mohou myslet, že nemají problém, protože v práci přece pít nepotřebují. Ale pokud se neustále zabýváte myšlenkami na alkohol a nemůžete se dočkat momentu, kdy si ho dopřejete a tato myšlenka vás těší víc než to, že se po práci setkáte se svou rodinou, to už je varovný signál, že váš vztah k alkoholu není úplně v pořádku. Lidé požívají alkohol na samoléčbu, zvláště pokud trpí depresivními nebo úzkostnými stavy. Alkohol má však opačné účinky, člověk se po jeho vyprchání může cítit ještě úzkostnější.

Pozor na alkohol před spaním

Pár skleniček před spaním ve skutečnosti narušuje spánkové cykly. Člověk se většinou probudí během REM fáze a ráno se probudí mnohem unavenější a nevrlý. Výzkum potvrdil, že téměř 60% alkoholiků trpí nespavostí. Pokud člověk, který seč napil usne, jeho spánek je mělký a tělo se nestihne dostatečně zregenerovat. Takto narušený spánkový cyklus může přetrvávat ještě pár let poté, co se lidé holdující alkoholu celkem vzdají pití. Mozek se musí naučit opět správně spát. Je to proto, že jste si vybudovali toleranci vůči krátkodobým účinkům alkoholu. Lidé věří tvrzení, že pokud tolerují krátkodobé účinky alkoholu, v budoucnosti nejsou v ohrožení. Ale neuvědomují si, že jsou vystaveni zvýšenému riziku poškození jater.

Antioxidanty ve víně

Červené víno obsahuje množství antioxidantů, ale ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Pokud si dáte k večeři skleničku červeného vína, rapidně se zvýší hladina cukru v krvi. Pokud byste ho měřili o hodinu později, byl by nižší o 30%. Zvýšení množství cukru v krvi je jedním z hlavních zdrojů zánětů a přispívá ke vzniku cukrovky, demence, artritidy a onemocněním srdce. Každodenní pití může být kluzkým svahem, na kterém se mnoho lidí nedokáže bezpečně pohybovat. Pokud začnou pít denně a vypijí celou láhev nebo dvě, je to katastrofa.

Tolerance se zvyšuje

Občas si dejte sklenku vína. Ale pokud již trpíte pocity, že váš den si neumíte představit bez večerního doušku vína, to už v pořádku není. Pokud pijete alkohol proto, jste se uklidnili a překonaly nahromaděný stres a úzkost z návalu pracovních povinností, způsobuje to mnohem větší pravděpodobnost vzniku problémů se závislostí a zneužíváním návykových látek. Lidé postupným popíjením časem získávají toleranci vůči alkoholu. Časem budete potřebovat stále větší množství a ve vašem systému se může vytvořit stejný relaxační nebo utišující účinek, který hledáte. Nakonec vám pravděpodobně nebude stačit jen jediná sklenice vína, abyste dosáhli vytouženého klidu, takže budete potřebovat dvě, tři, nebo i více. Tím, že pijete víno každý den, zvyšujete riziko vzniku závislosti.

Co vám pomůže?

Zkuste najít jiné nástroje, díky kterým dosáhnete uvolnění. Doporučuje se cvičení, meditace, hluboké dýchání, jóga nebo jiné koníčky. Lidé nemusí zcela přestat pít víno, ale měli by se snažit zredukovat množství a intenzitu pití. Ať pití není každodenním rituálem. Po práci jděte na procházku nebo si dopřejte relaxační koupel a zapněte si váš oblíbený film nebo nějakou uklidňující hudbu. Pokud vám ani tyto nové návyky nepomohou zbavit se úzkosti, měli byste se poohlédnout po dobrém terapeutovi.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zimní deprese nejvíce útočí během vánočních svátků a v únoru

Se smutkem nebo depresivním stavem se občas setkáváme téměř všichni. Je to stav beználadovosti, nechuti na nic,...
více…

Barvy patří do našeho domova - vyženou z něj nudu

Vneste svěžest do vašeho bytu. Ptáte se jak? Dejte svému bytu barvy! Barvy léčí, uklidňují, navozují pocit...
více…

Co dělat, když to přeženete s alkoholem? Dejte si vitaminovou tabletu!

Akce spojené s pitím alkoholu často nevětří nic dobrého. Sice si dáváte předsevzetí, že bude pít s mírou, či po...
více…

Předsevzetí, nejen do nového roku, která vás udělají šťastnými

Předsevzetí se dají dávat s novým rokem, ale i ve starém a nemusí to být jen u určitých příležitostí. Prostě se...
více…

Hrušky Singo léčí kocovinu

Korejské hrušky, hrušky Singo, ale také asijské hrušky, to je jen malý výčet názvů pro sladký a šťavnatý plod,...
více…

Co pít na párty, když držíte dietu?

Držíte dietu, která funguje na základě snížení množství sacharidů ve stravě a chystáte se na párty? Co dělat,...
více…

Když vám problémy přerostou přes hlavu, nestyďte se a vyhledejte pomoc psychologa

Bolí vás duše? To je bolest, která není vidět, ale dokáže pěkně potrápit a dovést člověka až k tomu, že...
více…

Proč matky holdují alkoholu?

Alkoholismus ze stresu? I tak by se dala nazvat cesta, kterou volí některé zaměstnané ženy a matky. Po příchodu domů...
více…

Šťastný den není věc náhody, dobře se na něj připravte!

Štěstí přeje připraveným. Připravte se na šťastné dny. Nic na tom není. Stačí pět bodů, které vám možná jen...
více…

Pivo nedělá z mužů chlapy, ale ženy!

Přestože i ženy pijí s oblibou pivo, vesměs jde o nápoj spojovaný spíše s muži. Ale napadlo vás někdy, milí muži,...
více…