Zánět dásní - léčba, prevence a změna životosprávy

Zánět dásní může na první pohled vypadat jako sice bolestivá, ale banální záležitost. Ale pravda je, že neléčený zánět dásní může vést až k vypadávání zubů a ztrátě celého chrupu. Přitom prevence není nijak složitá.

zánět dásní, zubyx, ústní dutina, ústní hygiena, vitaminy, zelený čaj

Zubní kaz a zánět dásní

Zubní kaz i zánět dásní mají společného původce - plak. Pokud není plak dostatečně odstraněn, množí se v něm bakterie, které způsobují infekci. A to ubližuje nejen naší sklovině (zubní kaz), ale i našim dásním (zánět dásní). Plak obsahuje bakterie, které vytvářejí jedovaté látky. Ty následně způsobují nejdříve "jen" povrchový zánět dásní. Nicméně, i tento zánět zcela stačí na to, aby se tkáň dlouhodobě oslabila. Dáseň se oddálí od zubu a vytvoří se vlhké, teplé vačky, které jsou ideálním místem pro parazity. Dásně jsou červené, citlivé, krvácejí, zejména při kousnutí do tvrdších potravin (např. jablko, mrkev). Právě silné krvácení je nejvíce viditelným příznakem zánětu dásní, paradentózy. Dalším příznakem zánětu dásní je i zápach z úst, přičemž důvodem jsou rozkládající se zbytky potravy v mezizubních prostorech. Pokud se chceme takovým závažným problémům vyhnout, správná péče o ústní dutinu (čištění zubů a mezizubních prostor, odstranění zubního kamene apod.) je přímo nezbytná. Pokud však už patříme k těm, které zánět dásní trápí, měli bychom mu věnovat dostatečnou pozornost! Samozřejmě, že o své zuby nechceme přijít. Ne že bychom vás chtěli strašit, ale při dlouhodobě zanedbané péči o ústní dutinu se to může velmi snadno stát.

Co pomůže při ošetřování zánětu dásní?

  1. Vitamin C: Při prevenci postačí sníst denně pár kusů ovoce, ale při zánětu dásní to už nestačí. Podle výsledků lékařských studií je nejvhodnější aplikovat vitamín C přímo na dásně. Pomůže práškový vitamin C z lékárny, rozpuštěný v teplé vodě. Vatovou tyčinku namočte do tohoto roztoku a dásně ní masírujte. Tento proces opakujte několikrát za den.
  2. Koenzym Q 10: Je biologická látka, která působí silně protizánětlivě, hlavně při aplikaci přímo na místo zánětu. V lékárně si můžete pořídit zubní pastu s Q 10 nebo zředěný roztok Q 10. Vatovou tyčinkou namočenou v roztoku si dásně několikrát denně masírujte. Dokonce, lokální terapie Q 10 bývá ještě účinnější než terapie vitaminem C. Ubichinon není tak rychle odplavován slinami, a tak může delší dobu působit na zanícené dásně.
  3. Hřebíčkový olej: Tento balzám na dásně pomáhá proti bolesti, zamezuje zánětům a působí antibioticky. Postižená místa si potírejte vatovou tyčinkou namočenou v oleji z hřebíčku. Seženete ho ve speciálních obchodech s bylinkami, dejte však přednost výrobkům obsahujících hřebíček jako samostatnou látku, tedy nekombinované s jinými léčivými bylinami.
  4. Šalvěj lékařská: Její používání má dlouholetou tradici. Vzhledem k její schopnosti jako tlumení bolesti, protizánětlivé a antibiotické účinky, které jsou prokázány i vědecky. Je často používaným prostředkem první pomoci i při bolesti zubů. Ústa si vyplachujte zředěnou šalvějovou tinkturou nebo vyzkoušejte ošetřování šalvějovým gelem z lékárny, který aplikujte několikrát za den vatovou tyčinkou na zanícené dásně.
  5. Brusinky: Jsou dobrým pomocníkem nejen pro močové cesty, ale i pro zanícené dásně. Brusinky obsahují látky, které oddělují škodlivé bakterie od dásní. Doporučuje se častější konzumace brusinek nebo brusinkové šťávy.
  6. Propolis (včelí tmel): Francouzští vědci zjistili, že včely, na rozdíl od jiných druhů hmyzu, jsou bez mikroorganismů. Propolis, jako jeden z produktů jejich namáhavé práce, je díky své antibiotické a protizánětlivé účinnosti ideálním prostředkem proti zánětu dásní. Sice tato léčba z úlu je v podstatě tmavě žlutá až hnědá hmota, v lékárně či bio obchodě je k dispozici také propolisová tinktura, kterou můžete nanášet na postižená místa několikrát denně.
  7. Zelený čaj: Japonská studie prokázala, že zelený čaj zabraňuje zánětu dásní. Obsahuje tříslovinu, která mění strukturu sliznic a dělá je odolnějšími vůči dráždění okolí. Kromě toho záměrně zasahuje do látkové přeměny bakterií, které mají rozhodující roli při vzniku zánětu. A tak když trpíte akutním zánětem dásní, dásně vám začaly velmi krvácet, čaj louhujte jen krátce (90 sekund). Získáte tak kofein, který brání silným bolestem. Při ošetření chronického onemocnění, nechte klidně louhovat čaj déle (2-3 minuty), aby se vyloučila tříslovina. Zelený čaj můžete pít denně, 4-5 šálků. Nepolykejte ho ale hned, chvilku ho v ústech promílejte, abyste dásně propláchli.

Změňte jídelníček

Zánět dásní může být pro vás i varováním, abyste změnili svůj jídelníček. Pokud v něm převládají sladkosti, tak nemůžete očekávat "zázraky na počkání" a vaše snaha při jejich ošetřování bude zbytečná. Neznamená to, že se musíte hned zříci všeho sladkého. Jen je třeba si včas uvědomit, jak dlouho působí cukr na vaše zuby. Pokud máte rádi bonbóny na cucání, lízátka či nugátové krémy, zkuste se jim u zanícených dásní raději vyhýbat. U čokolády záleží na množství podílu kakaa, protože kakao potlačuje působení bakterií, které jsou v povlaku. A o to právě jde: zabraňovat vzniku povlaku, který je hlavní příčinou zánětu dásní. U běžných výrobků s vysokým podílem cukru ale nemůže být o takovém efektu ani řeči.

Tip na závěr

Zakončete snídani, oběd i večeři kouskem sýra, který zabraňuje tvorbě povlaku. Bakterie kyseliny mléčné, které sýr obsahuje (např. Lactobacillus casei), působí protizánětlivě. Podobně je to i s kyselými mléčnými produkty, např. jogurt, kefír, tvarohový sýr. Pokud jimi své jídlo završíte, zabráníte tvorbě povlaku a zároveň budou účinkovat protizánětlivě. Jezte ale jen produkty nebarvené a nearomatizované.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Káva a čaj únavu nezaženou, zkuste raději rozmarýn

Na jaře se vše v přírodě hlásí k životu, jen někteří lidé se k němu doslova vlečou. A přitom venku to bzučí,...
více…

Stáří můžeme oddálit, když nedovolíme tělu rezivět

Oxidují předměty z kovů, tedy pokud je řádně neošetřujeme, a také oxiduje naše tělo. Jenže, často se stává, že...
více…

Polenta - kukuřičná kaše, která je vhodná nejen pro lidi s bezlepkovou dietou

Polenta - česky a výstižně kukuřičná kaše. Velké oblibě se těšila hlavně v Itálii a na Balkáně. Dříve byla...
více…

Kaše z obilovin zaženou stres, osteoporózu, špatnou náladu a nespavost

Snídaně je základ úspěšného dne. Zdravě se nasnídat, zasytit na cestu do práce a následný pracovní výkon, či...
více…

Potraviny, které vám pomohou nejen s jarní detoxikací těla

Jarní detox, to nemusí být jen přísný půst. Tělu odlehčíte i pouhou změnou jídelníčku.  A to není nic...
více…

Quinoa je vhodná pro bezlepkovou dietu, vegetariány, diabetiky, ale i pro zdravé lidí

Ochutnali jste již merlík čínský? Že nevíte, co to je? A quinou? Ani tenhle název vám nic neříká? Tak to vás tedy...
více…

Jak ušetřit na jídle a zároveň jíst zdravě?

Výdaje rodin na bydlení i běžné věci denní spotřeby se neustále zvyšují. Proto nejedna domácnost se snaží...
více…

Čištění zubů není věda, přesto si je čistíme špatně

Staráte se správně o své zuby? Pokud sleduje novinky, určitě vám neuniklo, že vlastnit zubní kartáček a pastu již...
více…

Jak správně zpracovat ovoce a zeleninu, aby se zachoval důležitý vitamin C?

Je možné, že nám chybí důležitý vitamin C, když neustále kupujeme ovoce a zeleninu? Ano, je to možné! Neumíme...
více…

Argonit AF/2 – čistící prostředek a sanitizér pro gastro zařízení 750 ml

Dezinfekce je u práce s potravinami stejně důležitá jako neustálé udržování pracovních a skladovacích ploch v...
více…