Zapomínání nemusí vždy znamenat neurologickou chorobu, stačí když vám chybí vitamin B12
Zapomínáte a jste hodně chaotičtí? Nehledejte za tím hned závažnou neurologickou chorobu. Možná jste jen nevyspalí, anebo se špatně stravujete. Zastavte se a přemýšlejte. Zkuste si sami odhalit příčinu a zbytečně se nestrachujte. Strach dokáže příznaky ještě zhoršit.
Časté zapomínání
Zapomínáte v poslední době častěji? Nejprve si položte otázku, kolik jste toho v noci naspali. Centrum paměti je totiž právě během spánku aktivní, třídí vzpomínky a ukládá je tam, kam patří. Stačí tři dny nekvalitního nočního odpočinku a mozek si s vámi nepěkně zahraje. Nepřijdete o vzpomínky z dětství, ale zapomenete, co jste chtěli koupit v potravinách, v kolik máte dohodnutou schůzku, nebo to, že váš partner má svátek. Na vině výpadků paměti však nemusí být jen nedostatek spánku.
Není to demence
Nemusíte hned podezřívat Alzheimerovu chorobu ani jinou demenci, a to bez ohledu na věk. Poruchy paměti se nemají automaticky spojovat s vyšším věkem, k přirozenému průběhu stárnutí jednoznačně nepatří. Mohou se však vyskytnout u pacientů s epilepsií, s nádory mozkové tkáně nebo jako důsledek poúrazových stavů. I nedostatek vitaminu B12 nebo snížená funkčnost štítné žlázy mohou způsobovat psychické projevy, kterým dominují poruchy paměti.
Deprese
Se vzpomínkami může zahrát i deprese, schizofrenie nebo úzkostné poruchy. Tedy téměř každé onemocnění, které útočí na mozek a psychiku, negativně ovlivňuje i ukládání vzpomínek. Narušení krátkodobé nebo dlouhodobé paměti nastává při různých diagnózách, přičemž ne vždy stejně. Mohou se poškodit různé složky paměti, například schopnost zapamatovat si novou informaci, uchovat ji, ale také vybavit si už zapamatovaný obsah.
Co máte v lékárničce?
O vzpomínky vás mohou připravit i léky. Zejména tehdy, pokud se užívají bez dostatečného dohledu a dlouhodobě. Jde především o prostředky ze skupiny benzodiazepinů na potlačení úzkosti a vyvolání spánku. Ačkoliv se někdy používají pouze během dne a ne na řešení usínání, i tak narušují přirozený průběh spánku a tím ovlivňují procesy, pomocí kterých dochází k uspořádání a ukládání paměťových stop. Velká nevýhoda je, že je předepisuje široké spektrum odborníků nepsychiatrů, často bez dostatečného zvažování rizik. Pokud se neléčítepřímo z úzkosti, přečtěte si příbalový leták k lékům, které užíváte pro problémy se srdcem, alergii nebo inkontinenci. I ty mohou ukládání vzpomínek zamotat, stejně jako analgetika, jestliže je užíváte pravidelně. Promluvte si o tom se svým lékařem.
Štítná žláza
Možná váš problém vůbec není v hlavě, ale o trochu níže. Hormony štítné žlázy tyroxin a trijodtyronin zasahují do všech procesů v těle. Regulují spotřebu energie ve všech orgánech a buňkách. Ovlivňují látkovou přeměnu živin, činnost zažívacího, kardiovaskulárního a dýchacího systému, tvorbu tepla a spotřebu kyslíku. Kontrolují vývoj a stav svalstva, kůže, kostí, imunitního systému, jakož i tvorbu krve či sexuální funkce. A ovlivňují i mozek a psychické funkce. Snížená činnost štítné žlázy může ovlivnit mnoho rozumových a poznávacích funkcí. Studie uvádějí úbytek obecné inteligence, pozornosti, vjemových a psychomotorických funkcí, problémy s dorozumíváním i s pamětí. Speciálně ta slovní je postižena nejvíce. A trvale, pokud ztrácíte slovní zásobu.
Menopauza
Paměť by sice neměl ovlivňovat věk, ale neplatí to u žen po padesátce. Menopauza a zejména návaly totiž intenzivně podporují zapomínání. Existují studie, podle nichž při návalech dochází k nevratnému poškozování buněk v konkrétních částech mozku. Navíc centrálnímu nervovému systému chybí při návalech glukóza, energie potřebná i na zapamatování. Tento problému řeší hormonální léčba. Zlepšuje zásobování mozku glukózou a zmírňuje návaly. Tím chrání mozkové buňky, zlepšuje proces učení a pamatování. Bohužel ji nemůže užívat každá žena. Musí splňovat všechny podmínky k užívání estrogenů, tedy mít normální krevní tlak a hladinu cholesterolu v normě. Nesmí krvácet z dělohy a být onkologická pacientka. Zejména pokud byl nádor citlivý na hormony.
Vitamin B12
Vitamin B12 je na správné fungování paměti nezbytný. Možná právě jeho nedostatek nekterým lidem nedovolilí vzpomenout si na jméno známého, kterého včera potkali. Chybí zejména veganům, vegetariánům, těhotným, seniorům, ale i lidem s anémií, celiakií či s Crohnovou chorobou. Nedostatek B12 se kromě výpadků paměti projeví i únavou, ztrátou chuti k jídlu, zácpou a ztrátami na váze. Příjem vitaminu je důležité zvýšit zejména hlavně úpravou stravy. Je potřeba zařadit do stravy více mléčných výrobků, vajíček a masa. To, zda vám chybí vitami B12, zjistí odběr krve. Lékař o vyšetření požádá, má-li podezření na oslabenou imunitu.
Proč ztrácíte paměť?
- kouříte
- jíte málo masa
- máte anémii nebo problémy se štítnou žlázou
- trpíte depresí nebo jinou psychickou poruchou
- jste žena v přechodu
- máte v těle herpetický virus
- málo spíte
- užíváte léky, které ničí paměť