Zklamání bolí, ale druhá šance uzdravuje

Když vám někdo blízký ublíží, zradí vás nebo zklame, je těžké mu odpustit. Přesto je schopnost odpuštění základní vlastností pro udržení vztahů. Neměli bychom to s někým vzdát jen proto, že nás jednou zklamal. Všichni jsme přece jen lidé a ti mají v popisu práce dělat chyby.

vztahy, zklamání, lidé, životní styl, láska

Odpuštění není snadné

Na odpuštění obvykle nahlížíme ve velmi osobním kontextu: když nám někdo šlápne na nohu a omluví se, bez ohledu na míru bolesti, většinou mu odpustíme okamžitě, bez nějaké delší zášti. Víme totiž, že to daná osoba, s největší pravděpodobností, neudělala schválně. Když nám však někdo ublíží úmyslně nebo i neúmyslně, ale je si svého jednání vědom, odpustit není tak jednoduché. Dotyčné osobě jsme věřili, otevřeli se jí a ona naši důvěru zradila - narozdíl od šlápnutí na nohu si to bereme osobně. Odpuštění je ale, zdá se, nezbytné pro udržení osobní harmonie. Pomáhá nám udržet si pocit stability a bezpečnosti. Vědět odpouštět, tedy znamená být šťastnější.

1. Vlastní štěstí

Přestože jsme zde hodně mluvili o lidskosti v podobě odpuštění, v životě někdy přece jen musíme být i trochu sobečtí a myslet i na vlastní štěstí. A pravdou je, že pokud někomu odpustíme, budeme se sami cítit spokojenější a šťastnější. Dokonce jde i o vaše zdraví - skrytá zášť a hněv mohou vyvolat různé psychologické, ale i zdravotní problémy. Odpuštění je proto dobré nejen pro vaši psychiku a duši, ale i pro tělo.

2. Lidé se mění

Nikoho osobnost není "vytesaná do kamene". Lidé se opravdu mění, rostou, dospívají, uvědomují či vlastní chyby, učí se ze zkušeností - tím, že jim dáte druhou šanci, dovolíte jim, aby vám to dokázali.

3. Odpuštění je praktické a šetří energii

Představte si, že se vám doma něco rozbilo a vy zavoláte mechanika, aby to opravil. Jenže za pár dní je věc zase rozbitá. Rozhněváte se na mechanika, že odvedl špatnou práci a zavoláte jiného. Ten je ale ještě horší a vy začnete litovat, že jste nedali druhou šanci tomu prvnímu. Tento jistý princip lze aplikovat i na mezilidské vztahy. Na vašem partnerovi vám vadí tolik věcí, že s ním už nemůžete vydržet. Rozejdete se a najdete si novou známost - s tou je to ale ještě horší a vy si začnete uvědomovat, že ta první osoba vlastně nebyla ani zdaleka tak špatná a že to, co vám na ní tak vadilo, byly vlastně jen detaily. Kdybyste se nad tímto ale zamysleli dříve a odpustili vaší lásce, že není dokonalá, mohli jste si ušetřit čas i trápení.

4. Možná i vy jednou budete potřebovat druhou šanci

Zkuste si na chvíli představit, že se situace otočila. Udělali jste chybu a chcete příležitost napravit ji. Nebyli byste šťastní, kdyby vám ji váš přítel dal? Nemysleli byste to upřímně? Nezáleží na tom zda by šlo o nedorozumění nebo byste skutečně byli na vině, nebylo by hezké vědět, že někomu stojíte za druhý pokus?

Na závěr

Proto pokud dostanete příležitost dát někomu druhou šanci, zkuste to. Může to změnit váš pohled na svět či dokonce na sebe samotné, nebude vás to stát nic jiného, než trochu času a trpělivosti a může vám to dát mnohem víc. Nakonec, odpuštění není závazný dokument - pokud zjistíte, že to daná osoba nemyslela upřímně nebo vás opět zklame, alespoň budete vědět, že nebyla vašim skutečným přítelem. Lepší, než vzdát se hned a nikdy to nezjistit.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Barvy patří do našeho domova - vyženou z něj nudu

Vneste svěžest do vašeho bytu. Ptáte se jak? Dejte svému bytu barvy! Barvy léčí, uklidňují, navozují pocit...
více…

Předsevzetí, nejen do nového roku, která vás udělají šťastnými

Předsevzetí se dají dávat s novým rokem, ale i ve starém a nemusí to být jen u určitých příležitostí. Prostě se...
více…

Když vám problémy přerostou přes hlavu, nestyďte se a vyhledejte pomoc psychologa

Bolí vás duše? To je bolest, která není vidět, ale dokáže pěkně potrápit a dovést člověka až k tomu, že...
více…

Šťastný den není věc náhody, dobře se na něj připravte!

Štěstí přeje připraveným. Připravte se na šťastné dny. Nic na tom není. Stačí pět bodů, které vám možná jen...
více…

Jak přežít pátek třináctého?

Nejste pověrčiví, ale pátek třináctého ve vás vyvolává znepokojení? A víte vůbec, proč zrovna tato číslovka,...
více…

Dobrá nálada není žádná věda

Ovlivňuje vaši náladu počasí? Nejste sami. Lidí, kterým ponuré dny kazí náladu je hodně. Ale to samo o sobě...
více…

Rukavice na outdoorové aktivity

Palcové, prstové nebo s krátkými prsty? Tak to záleží na konkrétní outdoorové aktivitě! Ale zkrátka rukavice k...
více…

Termoprádlo pro ženy

Pryč jsou doby, kdy spodní prádlo a trička ovládala bavlna, která je sice na nošení velice příjemná, ale nesvědčí...
více…

Zpříjemněte si ovzduší doma i v práci s pomocí zvlhčovačů a čističek vzduchu

Suchý vzduch je nepřítelem lidského organismu. V uzavřených budovách v hlavní topné sezóně může vlhkost vzduchu...
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…