Zlozvyky, které ničí vaše zuby

Nejen špatná hygiena ústní dutiny, ale i  zlozvyky nás mohou připravit o zuby. Během dne provádíme tolik aktivit, že často ani netušíme, co všechno může mít vliv na náš krásný úsměv. Tyto zlozvyky se projeví s odstupem času a dovedou nás až na zubařské křeslo. Kterým z nejčastějších zlozvyků trápíte své zuby?

péče o zuby, zlozvyky, zuby, chrup

1. Největší nepřítel

Cukr je samozřejmě viníkem číslo jedna a nedá nám nezmínit ho, i když jistě víte, jak moc dokáže vašim zubům uškodit. Nejen v žaludku, ale už v dutině ústní vytváří kyselé prostředí, kde se to bakteriemi jen hemží. Abyste zamezili vzniku zubních kazů, zuby si po sladkých jídlech, bonbonech, ale i sušeném ovoci vždy důkladně vyčistěte nebo alespoň vypláchněte!

2. Bublinkové nápoje a alkohol

Bublinkové nápoje a alkohol působí na zuby jako kyselá koupel. Kromě toho snižují alkoholické drinky produkci slin, které zuby omývají a brání nahromadění bakterií na povrchu skloviny. Při jejich konzumaci myslete na souběžné pití čisté vody, případně si mezi drinky párkrát odběhněte vypláchnout ústa.

3. Kousání ledu

Znáte to, sladký míchaný drink s rozdrceným ledem a vy si při míchání brčky spokojeně pochroupáváte. Už to nikdy nedělejte! Ledové kousky na vašich zubech velmi rychle vytvoří malé prasklinky, které se mohou časem zvětšit a vážně poškodit sklovinu či způsobit nalomení zubu.

4. Zuby jako otvírák

Tento zlozvyk mají určitě mnozí z vás. Měli byste si uvědomit, že zuby nejsou kleště. Jednak jsou na nich spousty bakterií a jednak si koledujete o nalomení zubu. Za to vám to určitě nestojí, a pokud nemáte sílu otevřít pevně držící uzávěr, raději si poraďte s pomocí utěrky nebo poproste někoho silnějšího.

5. Následky zamyšlení

Podobná neřest jako ta předchozí je kousání věcí. Přemýšlíte nebo se na něco soustředíte a najednou se přistihnete při tom, jak jste si zničili tužku či zlomili pero. Právě psací potřeby jsou nejčastějšími oběťmi. Neuvědomujete si však, že pravidelné vytváření takového tlaku může časem zuby poškodit.

6. Nedrhněte, čistěte!

Na to, aby byly zuby čisté, nemusíte používat tlak, ale správnou techniku ​​a zejména s kartáčkem po zubech pracovat alespoň tři minuty. Nepřiměřeným drhnutím si můžete poškodit zubní sklovinu, podráždit dásně a zvýšit jejich citlivost. Podle potřeby volte i vhodnou tvrdost kartáčku, zuby si čistěte směrem od dásně nahoru krouživými nebo stíracími pohyby.

7. Koušete si nehty?

Doufáme, že jste z tohoto zlozvyku už dávno vyrostli. Kdo by to byl ale řekl, že i tento zlozvyk může vést k poškození zubů? Lidé, kteří si léta pravidelně koušou nehty, si koledují o popraskání skloviny či dokonce posunutí chrupu.

8. Zubům škodí stres

Jak je to možné? Pokud člověk prožívá stresovou situaci, neškodí jen svým vnitřním orgánům, ale i zubům. Stalo se vám už, že jste se ráno vzbudili s bolestí hlavy, čelisti či svalů na obličeji? Po dni plném stresu se tělo během noci snaží uvolnit a nahromaděný tlak redukuje i skřípěním a silným zatínáním chrupu. Intenzivní skřípání zubů ve spánku má i své pojmenování a stomatologům jsou jeho následky dobře známé. Jde o takzvaný bruxismus. Dochází tím k jejich opotřebení a může vést až ke zničení čelistního kloubu.

9. Manipulace s párátkem

Pokud používáte párátka, rozhodně to nedělejte tak, abyste si způsobovali bolest na zubech či dásních a už vůbec ne jejich krvácení! I malá ranka v ústech vám může nadělat nepříjemné problémy.

10. Vhodný čas na čistění

Pokud jste konzumovali kyselé jídlo, zejména ovoce či džusy, struktura zubní skloviny je oslabena. Abyste se vyhnuli riziku jejího poškození, počkejte alespoň půl hodiny, než si zuby vyčistíte kartáčkem. Za tento čas se sliny se zbytkem jídla a kyselin poperou. Pokud nechcete čekat, pomozte si žvýkačkou bez cukru, která stimuluje produkci slin a dodá svěží dech, než si uděláte důkladnější ústní hygienu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Tři důvody, proč vyměnit toaletní papír za bidet

Uvažovali jste někdy nad tím, jakou toaletní hygienu zvolit? Je zdravější použít starý dobrý toaletní papír, nebo...
více…

Porucha pozornosti a agresivita u dospělých může znamenat ADHD, kterou je třeba léčit

Poruchy pozornosti, aktivity (tím se myslí hyperaktivita, tzn. zvýšená aktivita) a impulzivity jsou známé i pod...
více…

Koenzym Q10 chrání nejen srdce, svaly a imunitní systém

Proč doplňovat koenzym Q10 při onemocněních srdce? Koenzym Q10 (ubichinon) je tělu vlastní látka, která se nachází v...
více…

Jak nepromarnit šanci na hezký den?

Těšíte se na ráno? Začíná nový den a to je úžasné! Ale ve spoustě rodin je ráno spíše šílený chaos. Nic se...
více…

Rozdíl mezi veganem a vegetariánem?

Láska ke zvířatům dohnala některé lidi k tomu, že ze své potravy vyloučili nejen maso, ale také všechny produkty,...
více…

Co škodí zdraví stejně jako kouření?

Ne všechny činnosti, které denně děláme naše zdraví vítá s otevřenou náručí. Ale jsou také činnosti, které...
více…

Zuby ničí sladké nápoje, nedávejte je pít svým malým dětem!

Prevence ve stomatologických ambulancích je zcela běžná věc. Preventivní prohlídky chrupu by měly absolvovat i velmi...
více…

Zácpa a přírodní produkty. které mohou pomoci s vyprazdňováním

Zácpa, neboli problém s vyprazdňováním. Někteří lidé vůbec nevědí o čem je řeč. Ale problémy tohoto typu...
více…

Klimatizace dokáže divy nejen s teplotou, ale také s počtem onemocnění, která může způsobit

Klimatizace a klimatizované protory. Na jednu stranu super pokrok v cestě za ovlivněním přírodních jevů, ale na druhou...
více…

Nestačí vám šest hodin spánku? Důvod není v délce, ale v kvalitě!

Vyspali jste pořádně? Nebo se neustále potýkáte se spánkovým deficitem? Nejste v tom sami. Tento nešvar je je typický...
více…