Zuby ničí sladké nápoje, nedávejte je pít svým malým dětem!

Prevence ve stomatologických ambulancích je zcela běžná věc. Preventivní prohlídky chrupu by měly absolvovat i velmi malé děti. I ty si musí čistit své zoubky za asistence pečlivých rodičů. Bohužel, často se zubní lékaři v ambulancích setkávají i s rodiči, kteří přivedou své dítě, které trpí bolestí a má už hodně zkažené zuby. Příčinou bývá hlavně nedostatečná hygiena a podávání sladkostí malým dětem.

zuby, stomatologie, dětské zuby, preventivní prohlídky zubů, sladké nápoje

Nemohou jíst, mluvit, spát

Mnozí rodiče však problém podceňují a neřeší, dokud to skutečně není nezbytné. Mnohé děti déle trpí problémy s jedením, vyprávěním a jak jsme zmiňovali - se spánkem, Takový přístup rodičů, kteří nevidí nebo nechtějí vidět problém, kterým děti trpí však má i v jiné oblasti negativní dopad. Tyto děti, které obvykle nikdy předtím neviděli zubaře mají na celý život stresující a traumatizující zkušenost z prvního setkání se zubařem.

Desetitisíce operují

Kromě hniloby zubů v různých stádiích je stále častějším problémem u maličkých dětí klasický zubní kaz. Odborníci tvrdí, že není neobvyklé, když má zkažené zuby dítě, které ještě nosí pleny. Jsou na světě ročně desítky tisíc dětí, které musí kvůli poničeným zubům absolvovat operaci v celkové anestezii.

Proč to tak je?

Nejjasnější a nejčastější příčinou zkažených dětských zoubků je častá konzumace slazených nápojů a strava s vysokým obsahem cukru. Proto jsou nejčastěji a nejhůře poškozené vždy zejména přední zuby. Není výjimkou, že maminky ve snaze utišit dítě jim nalijí do kojeneckých lahví kolu a mnohé jiné slazené bublinkové nápoje, které jim mohou ublížit hned vícenásobně.

Kolik cukru je hodně?

Dospělý by měl podle Světové zdravotnické organizace zkonzumovat denně maximálně šest lžiček cukru, dítě maximálně tři. Plechovka kolového nebo jiného slazeného nápoje přitom obsahuje až devět lžiček cukru. V jedné porci tak dítě dostane trojnásobnou dávku doporučeného množství cukru.

Bez hygieny to nejde

Bakterie v ústech rozkládají cukr a výsledkem je kyselina, která způsobuje významné poškození struktury zubu. Pokud si děti pravidelně a důkladně nečistí zuby a neodstraňují přemnožené bakterie nebo kyselinu, kterou tvoří, riziko kazu roste několikanásobně. Pro zdravý chrup je tedy nezbytná správná hygiena, ale i úprava životosprávy - základem pitného režimu by měla být čistá voda. Přesto, že se stále o tom mluví, mnoho rodičů si neuvědomuje nebo nechce uvědomit negativní vlivy všech slazených nápojů na dětské zdraví.

Rozklad začíná nenápadně

Největší problémy přináší takzvaný konstantní příjem cukru, když sliny nemají možnost cukr z ústní dutiny vymýt. Je však třeba myslet i na to, že nemůžeme dostat zubní kaz, pokud máme čisté zuby a stejně ani naše děti. Na dětskou hygienu ústní dutiny jsou nejvhodnější měkké kartáčky s malým množstvím zubní pasty ve velikosti hrachu. Důležité je kontrolovat čištění zubů dětmi, ale také z času na čas je lepší, se podívat na jejich zoubky. Známky rozkladu začínají nenápadně - jako malé bílé skvrny a později se jejich barva mění na žlutou nebo hnědou.

Nebudou mít ani kamarády

V době, kdy se bakterie dostanou do nervu a zaútočí na buněčné tkáně, začínají velmi silné bolesti. Může se vytvořit absces, který je potenciálně i životu nebezpečný. Zkažené a shnilé zuby však znamenají i ohrožení sociální interakce, protože takové děti jsou kvůli vzhledu a velmi nepříjemnému zápachu vyčleňovány z kolektivu. Odstraněním zubů, které je v pokročilejších stádiích nezbytné však může být narušen i proces vývoje řeči. Jednoduše, existuje neuvěřitelně mnoho důvodů k tomu, proč dbát o to, aby měly naše děti kvalitně čisté zoubky a pily nápoje bez obsahu cukru a sladidel.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Desatero letní cesty k vysněné štíhlé postavě

V létě se dá zhubnout snadněji. Pomoci ke štíhlé postavě může nejen zvýšený pohyb, ale také letní způsob...
více…

Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Přírodní kosmetika pro děti i dospělé

Zelená je barva přírody a také většinou jsou i zelenou barvou označovány výrobky, šetrné k přírodě a lidem....
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Jak ochránit děti před kyberšikanou a závislostí na internetu?

Většina dětí je denně na internetu. A přestože se zde mohou hodně dozvědět a naučit, je zde i méně pozitivní...
více…

Chráníte své děti úzkostlivě před špínou a bakteriemi? Zadržte!

Chráníte své děti dostečně proti všude číhajícím bakteriím? Čistíte jim doma vzduch? Dezinfikujete inkriminované...
více…

Jak se starat o čistotu hraček pro nejmenší děti?

Špinavé hračky nejsou pro děti to pravé "ořechové", ale na druhou stranu omývat hračky agresivní chemií také není...
více…

Zápach z úst může znamenat nejen špatnou ústní hygienu, ale i vážný problém

Mít neustále svěží dech, to je takřka nesplnitelný úkol, na kterém se živí spousta kosmetických a farmaceutických...
více…

Nejlepší léčba pro děti? Upravte jim jídelníček!

Na zdravotní problémy si často zaděláváme sami nezdravou stravou. Ale funguje to i opačně. Zdravou stravou můžeme...
více…