Nevychovaný pes - problém psa nebo pána?

Dominantní pes vyžaduje od druhých psů podřízenost. Občas stačí, že položí svou hlavu na ramena druhého psa. Nese se hrdě, hruď dopředu, ocas vztyčený. Občas položí druhého psa na zem, přičemž se druhý pes vzdá a uklidní.

 

Velkou chybou je, že mnozí lidé spojují dominanci s agresivitou. Pokud se podíváme na život vlčí smečky (což je našim nejlepším příkladem) zjistíme, že dominantní vlk není ten, který je agresivní, ale ten, který je vyrovnaný a asertivní. Agrese vyvolává agresi - takto by smečka nepřežila. Vůči vůdci jsou ostatní členové submisivní a klidní. Bázlivost, nestabilita a agresivita jsou považovány za znaky slabosti a ty bývají napadány. Klidná submisivita je jediná správná cesta pro jejich soužití.

 

Všichni víme, že pokud chceme být dobří v nějakém oboru a rozumět mu, musíme o něm studovat. No paradoxně, nikdo po nás nežádá studium, ani skládání zkoušek, pokud se staneme rodiči, či majiteli živého tvora.

Nevychovaný pes je důsledek nedostatku informací ve správný čas. Mnozí lidé chtějí, ale nevědí jak nato. U dětí je to samozřejmě ještě zodpovědnější úkol, ale dítě je náš druh a můžeme používat lidskou psychologii. U psů je to na nás, abychom se učili jejich řeč, protože jsme inteligentnější a nemůžeme čekat od nich, že se naučí tu naši.

Co je fantastické na psech a co se od nich stále a znovu učím je to, že žijí pro tento moment. Nehrabou se v minulosti, neobávají se budoucnosti. Žijí nyní pro tuto chvíli. Proto lze tvrdit, že u psů není nikdy pozdě na změnu. Budovat vztah mezi naším psem a námi můžeme začít od začátku například dnes. Nebojte se, váš čtyřnohý přítel bude zmatený. Pokud vycítí, že věci se mají jinak, přizpůsobí se během několika dní. Ale musíte si změny určit jasně a být důslední v jejich dodržování. Pravidla se nesmějí měnit z hodiny na hodinu.

Pokud se například rozhodnete, že pes nemůže ode dneška být na vaší sedačce, nemůžete mu to "jen občas" dovolit. Psi neznají speciální momenty, prázdniny, narozeniny.

 

Kdy je dobré si obstarat psa? Když ještě děti nemáme, když jsou malé, nebo naopak když už odrůstají? Na co si dávat pozor u dětí a u psů?

Zde je třeba být velmi opatrný: pes, který v jeho pojetí nemá nejnižší pozici v rodině (smečce) může chtít "napravit" chování našeho dítěte po  pejskovsku. Proto pokud můžete, mějte nejdříve děti, až pak psa.

Pokud to jinak nejde, váš pes je už tady a vy jen očekáváte potomka, vytvořte si kolem svých dětí ochrannou bublinu. Doslovně zónu, do níž pes nesmí. A pokud je na blízku musí být totálně submisivní.

Pokud jsou vaše děti starší, nechte je psa krmit (samozřejmě pod vaším dohledem). Pes přitom musí něco pro ně udělat (např. sednout a čekat).

Dejte jíst vždy spíše dětem a až potom nakrmte psa. Vycházení ze dveří, či úzkých prostor, nechte nejdříve vašim potomkům. Nikdy nedovolte dětem, natahovat se se psem o nějakou hračku, protože psí zuby jsou vždy silnější než dětské ruce. Může to dát psovi signál, že v hierarchii stoupl.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zabít psa můžete i hroznovým vínem, žvýkačkou či čokoládou!

Dnes chovat psa to je docela věda. Psi mají své maséry, psychoterapeuty a kadeřníky, ale co je důležité, mají a musí...
více…

Děti versus venčení psů

Ne všichni lidé milují pejsky. Ale důvod nemusí notně být ten, že nemají rádi zvířata jako taková. Třeba se...
více…

Co dělat, když chce vaše dítě zvíře?

Co dělat, když vaše dítě vysloví přání, že by chtělo zvířátko? Víte, že je to velká zodpovědnost a pro...
více…

Co je třeba vědět před zahraniční dovolenou s vaším domácím mazlíčkem

S nimi nebo bez nich? Pokud nemáte nikoho, kdo by vám je pohlídal, "přibalte si je do zavazadla" a cestovní...
více…

Pes - nejlepší přítel člověka

Těhotné, miminka, děti zdravé, děti nemocné, rodiče, to vše tu máme. Ale ještě jeden člen pořádné rodiny tu...
více…

Jaká jsou naše nejčastější pochybení při výchově psa?

Všimněte si takovou psí mámu jak klidně a asertivně komunikuje se svými štěňaty. Bez toho, zda štěká, její...
více…

Jak je ohroženo dítě v přítomnosti kočky a jak se tomu dá předcházet?

Snad nejzávažnější hrozbou je onemocnění zvané toxokaróza. Toxokarózu u koček způsobuje parazit Toxocara  (u...
více…

Jak přepravovat psa v autě?

Když kupujeme dětem pejska, zvažujeme různé pro a proti. Málokoho však napadne, že pejska bude více či méně...
více…

Jaké jsou nejvyhledávanější druhy zvířátek pro vaše děti?

Pokud i vaše dítě chodí za vámi každou chvíli s prosbou mami, pořiďme si zvířátko, přečtěte si následující...
více…

Přeje si vaše dítě nějakého mazlíčka? Jaké zvířátko mu pořídit?

Na světě se najde jen velmi málo dětí, které ve svém životě netouží nebo netoužily po nějakém zvířátku. Je...
více…