Běh a jogging - příbuzné sportovní aktivity

Víte jaký je rozdíl mezi joggingem a během? Pokud si myslíte, že žádný, tak nemáte pravdu. Tyto aktivity sice mají hodně společného, ale rozdíly mezi nimi jsou. Oba sporty patří do skupiny aerobních cvičení, která pozitivně působí na naše zdraví. Účinně bojují proti civilizačním chorobám, stresu a špatné náladě. V našem článku si zevrubněji popíšeme rozdíly, které přece jenom tyto sporty mají.

běh, jogging, sport, aerobní cvičení

Běh versus jogging

Hlavní rozdíl mezi během a joggingem je v intenzitě. Běh je mnohem rychlejší, resp. intenzivnější, a tím pádem je do činnosti více zapojen kardiovaskulární systém i svaly. Mezi během a joggingem neexistuje přesná hranice, která by je od sebe jednoznačně odlišila. Rychlost nad 10 kilometrů za hodinu je označována jako běh, tempo do 10 km za hodinu je jogging. Co se týče svalstva, rychlejší tempo při běhu aktivuje svaly ve větší míře, než je tomu při joggingu. To si samozřejmě vyžaduje více námahy i lepší kondici. V konečném důsledku se při běhu spálí i více energie než při joggingu. To znamená, že pokud chce člověk zhubnout, mnohem lepší je běh.Tak například 50-kilová žena spálí za hodinu běhu při rychlosti 11 km / h zhruba 560 kalorií. Při joggingu v rychlosti 8,8 km / h spálí za 60 minut o zhruba 130 kalorií méně. Několik vědeckých studií potvrdilo, že při intenzivních formách kardio tréninku se spálí více kalorií i tukových zásob, než při pomalejších a rovnoměrných metodách, kterou je i jogging. A ještě jedna důležitá věc: po intenzivním tréninku probíhá spalování energie ještě několik hodin po ukončení tréninku, čili běh je v tomto směru mnohem výhodnější než jogging. Pokud tedy chcete prostřednictvím běhu zhubnout, ideální je, pokud se zaměříte na intervalový trénink, během kterého se pravidelně střídají rychlé a pomalejší intervaly, a je i méně náročný na čas.

Pro koho je vhodný jogging a pro koho běh?

Obecně se těmto kardio-aktivitám mohou věnovat opravdu všichni bez rozdílu. Avšak v případě nadváhy, obezity či vážnějších zdravotních obtíží je vhodnější spíše jogging, protože je to v podstatě rychlejší forma chůze. Jogging je tedy ideální forma pohybu pro lidi všech věkových skupin, včetně seniorů. Jelikož běh je mnohem intenzivnější než jogging, častěji zde dochází k natažení svalů či k bolestem hlavně v oblasti kolen. Těmto problémům se však dá účinně předcházet důkladným rozehřátím a strečinkem, volbou vhodného obutí i terénu, dodržováním správné techniky běhu apod.

Na co si dát pozor?

V případě, že máte vážnější zdravotní potíže, konzultujte zvolenou pohybovou aktivitu se svým lékařem. Pokud jste déle nesportovali, začněte joggingem, který vás postupně dovede k běhu. Před oběma pohybovými aktivitami je důležité věnovat se kvalitnímu rozehřátí a natažení svalů. Rozcvička by měla trvat 5-10 minut. Připraví organismus na zátěž, která ho čeká a eliminuje riziko zranění. Nepodceňujte ani výběr sportovní obuvi a oblečení, které snižují riziko případných zranění a výrazně zvyšují komfort při cvičení.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Sportovní podprsenka je lepší než tričko

Tričko je sice hezká část oblečení, ale na sport se nehodí. Noste ho, milé dívky a ženy, k riflím a sukénkám, ale...
více…

Krásná a štíhlá postava je výsledkem klidu u jídla

Štíhlá postava, přestože byla dána do vínku, nemusí zdobit svého majitele či majitelku věčně. A proto držení...
více…

Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…

Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Hubnutí bez cvičení

Rychlé a přitom bezpečné hubnutí bez cvičení prostě nejde. Ale zdravý pohyb ještě nikomu neublížil, tak...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Menstruace není důvod necvičit, cvičení zmírňuje PMS

Pravidelné cvičení pomáhá zmírnit premenstruační syndrom, ale i bolestivou menstruaci. Chce to jen dodržovat...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Nápoje pro sportovce

Dodržovat pitný režim je důležité pro naše zdraví, ať už sportujeme či nesportujeme. Ale u sportovců má svá...
více…

Cvičení nalačno svalům, ani metabolismu neprospívá

Cvičíte s prázdným žaludkem a myslíte si, že rychleji zhubnete? Mýlíte se! Vědecké studie tento zakořeněný...
více…