Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem přes dvě stě mercedesů. Nachází se zde největší palác světa, na druhé straně ale většina obyvatelstva žije v dřevěných sídlištích, která stojí na kůlech nad vodou...Takový je Brunej, jeden z nejbohatších států na světě, Sultanát Brunej, který se nachází na ostrově Borneo.

Asie, Brunej, sultanát, turistika, ropa

Život v Bruneji

Obyvatelé si rozhodně nemohou stěžovat. Podmínky pro život jsou zde prakticky dokonalé. Brunej je díky svým zásobám ropy dokonce jedním ze tří států, které mají nulový státní dluh. Pro turisty je však tento malý státeček jen vábným stínem významnější destinace - Malajsie. I přesto stojí zato se na několik dní zastavit, protože pod tunami ropy se nachází zajímavý a turisticky atraktivní svět.

Metropole nudy?

Hlavním městem Bruneje je Bandar Seri Begawan, který se běžně označuje jako BSB. Mnozí ho považují za jednu z největších metropolí nudy. Nenachází se zde žádné přehršle barů, diskoték ani další typické podniky západní kultury. Mezi islámskými mešitami zde život běží na klasických tržnicích. I tak však jedno vlákno západní kultury prokládá orientální atmosféru - jsou jím nákupní centra Yayasan Sultan Haji a Hassanal Bolkiah ve čtvrti Gadong. Nakupování je zde téměř národním sportem. Příjemným překvapením pro vás jistě budou i vývěsní cedule zlínského prvorepublikového obuvnického mága Bati, které si našly místo i na dalekém Brunej trhu. "Velkou matkou" města je mešita Omara Aliho, která se pyšní největšími rozměry v jihovýchodní části Asie. Už při prvním pohledu zjistíte, že nejde o žádnou chudou haciendu. Stěny chrámu jsou zdobeny italskou žulou se šanghajským mramorem a vnitřní dekorace doplňuje anglický křišťál s belgickými koberci.

Istana Nurul Iman - největší palác světa

Kousek za hlavním městem se vypíná dosud největší obydlený palác světa - Istana Nurul Iman. Bohužel, prohlídky jsou zde možné pouze na konci ramadánu, protože většinu prostor zabírají administrativní části, podobně jako v londýnském Buckinghamském paláci. Ale i zvenku tento komplex, který stál 450 milionů dolarů, bude zaručeně "pastva" pro vaše oči.

Kultura

Na ulicích zde mnoho lidí nepotkáte. Většina si nejraději hoví doma při sledování fotbalu nebo domácího bojového umění silat. Ti akčnější si v soukromých kurnících pořádají kohoutí zápasy. To ale neznamená, že město nenabízí zábavu pro návštěvníky. Velkým lákadlem je místní zábavní park Jerudong. Pro "Tarzany" je připraven takzvaný bumerang - loďka zavěšená na kladce protínající vodní stěny vodopádu. Také si můžete skočit s padákem, zastřílet si, svézt se lodí, létat ve vesmírném simulátoru nebo se svézt v hopsajícím autě. Příjemné zakončení dne pak nabízí přilehlá pláž s mamutími útesy po svém obvodu.

Asijské Benátky

Vedle vyšperkovaného centra města leží unikátní dřevěné bludiště, které se tyčí nad řekou Brunej. Jde o vodní městečko Kampong Ayer, díky kterému dostalo město svůj přívlastek "Asijské Benátky". Místní lidé zde hospodaří v domcích, které jsou ukotveny pomocí kůlů na říčním dně. V minulosti takto žila drtivá většina populace. Dnes tu bydlí okolo 30 tisíc obyvatel.

Nejdelší jméno

Hassanal Bolkiah, brunejský sultán a jeden z nejbohatších lidí na planetě, je mezi svými lidmi relativně oblíbený. Díky obrovskému obchodu s ropou jeho finanční arzenál dosahuje nebývalých výšek. V roce 1980 se usadil jeho majetek na rysce 20 miliard dolarů, což sultána vyneslo na trůn nejbohatšího muže světa. Dnes se sice stále drží vysoko, ale už ho někteří "kolegové" na čele vystřídali. Ale i tak drží pomyslný rekord v délce jména. To jeho se totiž skládá z 31 slov. Navzdory možné očekávané chamtivosti však Bolkiah myslí i na své obyvatele. V Bruneji je například kompletně státem dotované školství a zdravotnictví. Stejně platy jsou zde na slušné úrovni. Nejvíce však asi místní oceňují to, že nemusí vůbec platit daně. Vedle toho si ale Bolkiah dopřeje i pompézní luxus. Například je velkým milovníkem aut a říká se, že má ve svých garážích tři až šest tisíc vozů v ceně okolo 4 miliard USD. Domky jsou koncipovány jako klasické "chaloupky na vodě". Z obývacího pokoje mají místní výhled na řeku a z balkonu vede žebřík přímo do vody ke člunu, který tu supluje automobil. Obydlí jsou navzájem propojeny důmyslnou sítí dřevěných "létajících" můstků a navíc je celý areál vybaven několika institucionálními budovami. Najdete zde mešity, školy, nemocnice i policejní stanici.

Túra mezi větvemi

Nejvýchodnější částí Bruneje je okres Temburong. Oproti dosud zmíněným částem státu je tento kout panensky čistý a neposkvrněný. Milovníci přírody si tedy přijdou na své. Mezi pestrým deštným pralesem najdete několik druhů exotické flóry. Ke zdejší raritě patří systém dřevěných mostů, které propojují jednotlivé "čtvrti" lesa. Můžete si tak užít "levitaci" nad místním parkem, aniž jste do něj přímo vkročili. Nejzajímavější je takzvaná "canopy walkway", ocelová konstrukce, která tvoří cestu ve výšce 50 metrů nad zemí. Z tohoto místa se můžete podívat i na ty nejvyšší vrcholky stromů místního pralesa, ve kterých si mohou protahovat své tělo zmije. Větší část zvěře se přes den skrývá a je citlivá na příchod cizinců. Výjimku snad tvoří jen motýli, kterých zde najdete až 450 druhů. Brunej je tedy sice malým státem, který si nedělá ambice nabídnout turistům sólo dovolenou, ale v několika dnech vám ukáže příjemnou kombinaci kultury, přírody, adrenalinu a zábavy.

Tipy na zájezdy do Bruneje a okolí

  • Singapur - Malajsie a Brunej : Standard asijského rozkvětu, nejstarší a druhově nejbohatší tropický deštný prales a pohádkové stavby v sultanátu Brunej - dojmy, které se vám neztratí.
  • Malajsie - Langkawi : Spojte rekreaci na malajských plážích s objevováním okolních přírodních a kulturních lahůdek. Součástí tohoto ostrova je také stát Brunej.
  • Laos - Vietnam - Kambodža : Poznávací zájezd do oblasti jihovýchodní Asie. Zajímaví lidé, zcela odlišná kultura, příroda, která bere dech a starodávné památky.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dovolená se psími mazlíčky? Dáme vám hned 4 tipy

Letní dovolená se pomalu blíží a spousta z nás začíná s plánováním už nyní. Není divu, jelikož čekat na...
více…

Prodloužený víkend v Budapešti, Paříži východu

Blíží se prodloužený víkend a vy ještě nevíte, kde ho prožít? Zkuste zajet do Budapešti! Budapešť je přímo...
více…

Deset úžasných pláží, které můžete navštívit, pokud vás láká dálka a průzračná voda

Většina z nás má již letní dovolenou za sebou. Ale pokud nepatříte k většině, máte dostatek nevybraných dnů a...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Turecko - luxusní dovolená, která nemá přemrštěné ceny

Turecko je lákavé a krásné, takže se nelze divit tomu, že je u našich turistů tak oblíbené. V každém případě...
více…

Devět ostrovů v Evropě, kde se dá prožít úžasná dovolená

Pokud nechcete za exotickou dovolenou cestovat na jiný kontinent, máme pro vás několik tipů na nádherné ostrovy s...
více…

Ostrovy v Itálii, které patří mezi nejkrásnější

Italská holínka je obklopena stovkami krásných ostrovů, jejich počet je přibližně 450, z toho je mořem obklopených...
více…