Střední Dalmácie

Střední Dalmácie je velmi žádaná oblast Chorvatska, která nabízí možnosti klasického trávení dovolené u moře, ale i různé nevšední zážitky. Rozprostírá se mezi přístavními městy Trogir a Ploče a zahrnuje i ostrovy Brač, Hvar či Vis. Obecně se pokládá za nejpůvabnější část chorvatského pobřeží a mnozí věrní návštěvníci tvrdí, že je to dokonce nejkrásnější přímořská oblast na světě, a to pro harmonii přírody a výtvorů lidských rukou.

Bohatá subtropická vegetace se tu opravdu skoro až dokonale snoubí s mnoha architektonickými pamětihodnostmi. Kulturním a ekonomickým centrem Střední Dalmácie je Split, označovaný jako perla Jadranu a málokteré město si podobné označení zaslouží více.

Klimatické podmínky

Podnebí je zde, zejména na pobřeží, typicky středomořské, charakterizované horkými suchými léty a mírnými deštivými zimami. Přechodná období mezi těmito ročními obdobími jsou velmi krátká, někdy se stanou doslova přes noc. Teplota moře je vhodná ke koupání většinou již od začátku května do konce září.

Pláže

Dlouhé kilometry většinou štěrkových, hrubo-písčitých nebo oblázkových pláži jsou lemovány rozsáhlými borovými háji, které jim dodávají svěžest. Často musí zvládat i velké nápory turistů. Zejména Makarská riviéra během hlavní sezóny doslova praská ve švech. Tento 60 km dlouhý pás pobřeží nabízí stovky pláži, ze kterých si tu svou vybere téměř každý. Některé z nich jsou tak populární, že si tam lidé během vrcholu sezóny téměř stoupají po hlavách, najdete zde však i malé skryté skalnaté zákoutí. Unikátní pláž se nachází na protějším ostrově Brač u města Bol. Známá je pod názvem Zlatý roh, pro svůj atypický tvar dlouhého jazyka nataženého do moře a zbarvení hrubého písku. Její jedinečnost spočívá i v tom, že mění svůj tvar a polohu v závislosti na větru. I proto je nejvíce vyhledávaná aktivními turisty - surfaři či potápěči. Ani ostrov Hvar nijak nezaostává. Patří k němu i souostroví drobných kousků země s názvem Pakleni. Se svými nesčetnými miniaturními plážemi a izolovanými zákoutími je to ráj pro nudisty.

Aktivní odpočinek

V místech, kde není nouze o turisty, existují vždy alternativy pro lidi, kterým vylehávání na pláži a v houpacích sítích nestačí. Velmi dobré podmínky jsou zde pro windsurfing, jachting, potápění, či podmořský rybolov. Ve větších střediscích je pro tyto vodní sporty vytvořené kvalitní zázemí v podobě klubů a škol. Pohoří Biokovo, které se tyčí zase nabízí možnosti pro vysokohorskou turistiku, paragliding nebo jeskyňářství. Na své si přijdou i milovníci cyklistiky či zápolení ve sportech jako tenis, fotbal, volejbal a další.

Fakultativní výlety

Ve Střední Dalmácii všechny cesty vedou do Splitu. Toto druhé největší chorvatské město s více než 1700-letou historií byste si opravdu neměli nechat ujít. Jeho největší chloubou je pozdě antický palác a zároveň kolosální pevnost římského císaře Diokleciána ze 4. století. Palác je přístupný čtyřmi branami - Zlatou, Stříbrnou, bronzovou a železnou. Je zajímavý zejména svými rozsáhlými podzemními prostorami a mauzoleem. Pro zájemce o bližší poznání Chorvatska jsou otevřené i brány národopisného muzea. Centrum města je labyrintem úzkých uliček a úchvatných náměstí, vydlážděných hladkými bílými dlažebními kameny. Jeho atmosféru dotvářejí živé trhy a vibrující hudba. Pokud chcete raději vidět kus přírody a nevadí vám trocha adrenalinu, rafting na řece Cetina je skvělou volbou. Můžete zde očekávat rychlé a masivní peřeje, ale i klidná hluboká jezírka. Její břehy jsou plné bujné vegetace, skalních útvarů a jeskyní. Pro lidi, kteří netrpí mořskou nemocí jsou zase vždy k dispozici různé zajímavé výlety na lodi.

Zábava a noční život

Diskotéky, bary, kluby, nespoutaná zábava? Ano. Tiché, ničím nerušené romantické procházky pod hvězdami? Také. A co kulturní vyžití? Například festival Makarské léto, který zahrnuje koncerty vážné, folklorní, rockové i populární hudby, divadelní představení, konající se především na otevřených prostranstvích města, patří mezi ty největší lákadla. Menší akce jako jsou různé lidové slavnosti, trhy, výstavy a podobně, se ve větších městech konají v měsících červenec a srpen prakticky denně.

 

comments powered by Disqus