První let letadlem

Někdo létá pravidelně na služební cesty či dovolené, někdo možná ještě v životě neletěl letadlem. Určitě to není běžný dopravní prostředek. Většina Čechů si proto vybírá služby letecké dopravy jen příležitostně. Na dovolené, za prací, na návštěvy příbuzných v zahraničí ...

Pokud se chystáte letět poprvé, možná máte smíšené pocity. Jsou vám nejasné některé podmínky nebo máte prostě strach opustit zemský povrch na dobu delší, než je například cesta lanovkou na Sněžku. S cestovní horečkou roste i množství otázek či pochybností. Přinášíme proto pár užitečných rad, na co byste neměli zapomenout a čemu se vyhnout, aby byl váš první let příjemným zážitkem.

Pozor na kila

Předpokládejme, že letenky jste si už dávno zarezervovali. Na letišti jste hodinu předem, což je minimální časová rezerva pro menší letiště. Kavárny a restaurace necháme zatím stranou, jdeme na check-in. Tedy k přepážce, kde zkontrolují vaše doklady, vystaví letenku a zváží zavazadla.

Netřeba přehlédnout, kolik kusů zavazadel jsme si zaplatili při registraci jízdenky a jakou hmotnost může mít jeden kus. Při překročení hmotnosti můžete mít problém. Zavazadla vám prostě nevezmou. Existuje však možnost připlatit si nadváhu, ale to může být v případě letecké přepravy opravdu nepříjemně vysoká částka za každý kilogram navíc. Nejlepší je zabalit si jen nezbytné věci.

Při obdržení lístku si dobře zapamatujte čas, kdy máte nastoupit do letadla. Většinou je to taková půlhodinka před plánovaným odletem. Měla by vás na to upozornit i pracovnice u check-in pultu. Pokud vám tedy mnoho času nezbývá, nechte ještě kavárny a obchody být. Budou i dál.

Kontrola

Dalším cílem je projít bezpečnostní a pasovou kontrolou. Dobře jste se oblékli? Máte kovové opasky, hodinky na rukou či jiné kovové věci? Vše dolů. Samozřejmě, že pouze na chvíli, dokud neprojdete bezpečnostním zařízením. Navzdory takovým úlevám se stává, že kontrolní brána pípá a pípá. Nelekněte se, když na vás v takovém případě zaměstnanec bezpečnostní služby namíří ruční detektor. Častokrát je viníkem kovový knoflík na vašich kalhotách. Příruční zavazadlo, které si berete do letadla s sebou, může vážit maximálně pět kilogramů. Nesmí v něm však být žádné ostré předměty či větší množství tekutin a gelů přesahující 100 mililitrů. Cestující musí mít vodu balenou v průhledném uzavíratelné kapse o objemu maximálně jeden litr, která se dá snadno sehnat na letišti.

Blahopřejeme, prošli jste bezpečnostní a pasovou zónou. Nyní, pokud vám zbyl čas, můžete si vychutnat obchody i kavárny. Bude to sice o něco dražší, ale suvenýr je suvenýr. Obchodníci to vědí a nabízejí své služby co nejlépe. Dokonce si můžete na letišti nechat očistit boty.

Na palubě

Letadlo už čeká. Poslední kontrola u odletové brány a nasedat. Letušky vás přivítají, navigují k místu a postupně seznámí se základními pravidly. "Takto si zapnete pás a takto ho odepnete," přednesou důležité instrukce s názornými ukázkami. Papírový sáček je před každým cestujícím. A tabletku proti nevolnosti jste si už snad dávno vzali. Strach ze samotného letu vás přejde hned jak vystoupíte nad mraky a letadlo nabere letovou výšku. Uvolněte se a vychutnejte si klidný a bezpečný let. Šťastnou cestu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Chlazení pneumatik by mohlo zvýšit bezpečnost jízdy

V autě je mnoho věcí, které se zahřívají. A třeba je chladit. A není to jen samotný motor, interiér či řídící...
více…

Ztráta výkonu motoru má své důvody, které lze odstranit

Možná se to stalo už i vám, že jste po čase zjistili úbytek výkonu vašeho auta, které "netáhne" jako nové. Je ale...
více…

Auto, které se otevírá a startuje na klíč, není retro, ale účinná ochrana proti zlodějům

Máte bezklíčové odemykání a startování auta? Tak si můžete být jisti, že jste udělali vše pro to, aby vám vaše...
více…

Deset nejnebezpečnějších silnic na světě

Pro některé řidiče je každá cesta nebezpečná. Ale to není prostředím, nýbrž jejich způsobem jízdy. O tom však...
více…

Kdy je třeba vyměnit chladicí kapalinu, brzdovou kapalinu a vzduchové filtry?

Chladicí kapalina pro automobily je nemrznoucí směs, která má několik úkolů. Nejdůležitější je odvádění tepla z...
více…

Rezervní kolo - ohrožený druh

Pokrok nám často přináší věci, které kvalitu našeho života spíše snižují, než zlepšují. Příkladem může...
více…

Omezení rychlosti na silnicích nevede ke snížení nehodovosti

Dva roky probíhající dánský výzkum o vlivu rychlosti jízdy na počet dopravních nehod má šokující výsledek....
více…

Turecko - luxusní dovolená, která nemá přemrštěné ceny

Turecko je lákavé a krásné, takže se nelze divit tomu, že je u našich turistů tak oblíbené. V každém případě...
více…