První let letadlem

Někdo létá pravidelně na služební cesty či dovolené, někdo možná ještě v životě neletěl letadlem. Určitě to není běžný dopravní prostředek. Většina Čechů si proto vybírá služby letecké dopravy jen příležitostně. Na dovolené, za prací, na návštěvy příbuzných v zahraničí ...

Pokud se chystáte letět poprvé, možná máte smíšené pocity. Jsou vám nejasné některé podmínky nebo máte prostě strach opustit zemský povrch na dobu delší, než je například cesta lanovkou na Sněžku. S cestovní horečkou roste i množství otázek či pochybností. Přinášíme proto pár užitečných rad, na co byste neměli zapomenout a čemu se vyhnout, aby byl váš první let příjemným zážitkem.

Pozor na kila

Předpokládejme, že letenky jste si už dávno zarezervovali. Na letišti jste hodinu předem, což je minimální časová rezerva pro menší letiště. Kavárny a restaurace necháme zatím stranou, jdeme na check-in. Tedy k přepážce, kde zkontrolují vaše doklady, vystaví letenku a zváží zavazadla.

Netřeba přehlédnout, kolik kusů zavazadel jsme si zaplatili při registraci jízdenky a jakou hmotnost může mít jeden kus. Při překročení hmotnosti můžete mít problém. Zavazadla vám prostě nevezmou. Existuje však možnost připlatit si nadváhu, ale to může být v případě letecké přepravy opravdu nepříjemně vysoká částka za každý kilogram navíc. Nejlepší je zabalit si jen nezbytné věci.

Při obdržení lístku si dobře zapamatujte čas, kdy máte nastoupit do letadla. Většinou je to taková půlhodinka před plánovaným odletem. Měla by vás na to upozornit i pracovnice u check-in pultu. Pokud vám tedy mnoho času nezbývá, nechte ještě kavárny a obchody být. Budou i dál.

Kontrola

Dalším cílem je projít bezpečnostní a pasovou kontrolou. Dobře jste se oblékli? Máte kovové opasky, hodinky na rukou či jiné kovové věci? Vše dolů. Samozřejmě, že pouze na chvíli, dokud neprojdete bezpečnostním zařízením. Navzdory takovým úlevám se stává, že kontrolní brána pípá a pípá. Nelekněte se, když na vás v takovém případě zaměstnanec bezpečnostní služby namíří ruční detektor. Častokrát je viníkem kovový knoflík na vašich kalhotách. Příruční zavazadlo, které si berete do letadla s sebou, může vážit maximálně pět kilogramů. Nesmí v něm však být žádné ostré předměty či větší množství tekutin a gelů přesahující 100 mililitrů. Cestující musí mít vodu balenou v průhledném uzavíratelné kapse o objemu maximálně jeden litr, která se dá snadno sehnat na letišti.

Blahopřejeme, prošli jste bezpečnostní a pasovou zónou. Nyní, pokud vám zbyl čas, můžete si vychutnat obchody i kavárny. Bude to sice o něco dražší, ale suvenýr je suvenýr. Obchodníci to vědí a nabízejí své služby co nejlépe. Dokonce si můžete na letišti nechat očistit boty.

Na palubě

Letadlo už čeká. Poslední kontrola u odletové brány a nasedat. Letušky vás přivítají, navigují k místu a postupně seznámí se základními pravidly. "Takto si zapnete pás a takto ho odepnete," přednesou důležité instrukce s názornými ukázkami. Papírový sáček je před každým cestujícím. A tabletku proti nevolnosti jste si už snad dávno vzali. Strach ze samotného letu vás přejde hned jak vystoupíte nad mraky a letadlo nabere letovou výšku. Uvolněte se a vychutnejte si klidný a bezpečný let. Šťastnou cestu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

Ty nejpádnější důvody, proč nezanedbat cestovní pojištění

Cestovní pojištění je důležité, pokud chcete mít jistotu, že si budete moci dovolit lékařskou péči při cestě do...
více…

Tipy na romantický víkend pro dva

Už delší dobu přemýšlíte, jak příjemně strávit víkend s milovanou polovičkou, ale nemáte nejmenší tušení, za...
více…

Cestování s malým psem – cestovní tašku nebo přepravní box?

Plánujete dovolenou nebo víkend u přátel, a protože bez svého chlupáče neuděláte ani krok, budete ho brát sebou?...
více…

Jak poznat kvalitní spací pytel, který vás zahřeje i při nízkých teplotách?

Spací pytel je potřebným vybavením každého dobrodruha, který rád vyráží do přírody. Důležité je, aby spacák...
více…

Komfortní spaní v přírodě: Outdoorové vybavení HUSKY

HUSKY je česká firma, která se specializuje na výrobu outdoorového vybavení. Nabídnout může batohy, spací pytle,...
více…

Dálniční známky v roce 2021 aneb jaké změny nás čekají?

Od nového roku už konečně nebude potřeba vylepovat na přední sklo aut papírové dálniční známky, po letech...
více…

Dovolená se psími mazlíčky? Dáme vám hned 4 tipy

Letní dovolená se pomalu blíží a spousta z nás začíná s plánováním už nyní. Není divu, jelikož čekat na...
více…

Prodloužený víkend v Budapešti, Paříži východu

Blíží se prodloužený víkend a vy ještě nevíte, kde ho prožít? Zkuste zajet do Budapešti! Budapešť je přímo...
více…

Deset úžasných pláží, které můžete navštívit, pokud vás láká dálka a průzračná voda

Většina z nás má již letní dovolenou za sebou. Ale pokud nepatříte k většině, máte dostatek nevybraných dnů a...
více…