Dovolená - regenerace, zdraví

Plánujete si přes léto obout toulavé boty a vyrazit kamsi do světa? Zkuste letošní výběr podřídit vašemu zdraví. Strávit příjemnou dovolenou a přitom se zregenerovat na těle i duchu za jedny peníze, je opravdu dobrá investice. Tou pravou studnicí, kde se vám polepší je moře. I zde však platí, že není moře jako moře ...

Proč moře?

Neuvěříte, ale přímořské národy jsou zdravější a dokonce žijí déle, než průměrní suchozemci z vnitrozemí. Proč je to tak, není absolutně prokázáno, ale lety odzkoušená praxe hovoří jasně. Voda moří a oceánů se podobá krevní plazmě lidí a kromě pozitivních účinků slané vody, v níž to není jen o NaCl, přináší ozdravení i klid, pláž a šum harmonizující celou psychiku.

Alergie

Lékaři se shodují v tom, že už krátký pobyt v přímořském letovisku má pozitivní vliv na alergie. Ne nadarmo tato metoda léčby dostala i název klimatoterapie. Samozřejmě pokud jste alergičtí na něco, co létá vzduchem v místě vašeho krátkého pobytu, buďte opatrní. Přestože pacienti vzpomínají, že v zahraničí jim neškodily ani pyly při kterých doma nesnesitelně kýchali, raději svou krabičku léků noste vždy při sobě. K unikátním přínosům moře patří i jeho trvanlivý efekt. Vzpomínky nepominou nikdy a alergici i po návratu domů cítí zdravotní zlepšení. To určitě stojí za pokus.

Sport

Ranní běh ho pláži. Pro romantiky východ slunce při sportu, pro vytrvalce dokonalý relax v podobě dráhy se šumem vody. Dýchat vlhký vzduch na pobřeží je alfou a omegou pro chronické průduškáře a polinotiky. Očekávejte, že bude tepleji než v naší zeměpisné šířce, ale na druhé straně si můžete být jisti, že díky vyšší vlhkosti to nebude se sportem tak velká tragédie. Navíc pokud se odvážíte běhat "naboso", dráždíte si tím přirozeně akupunkturní body na chodidlech. Ušetříte za speciální masážní boty a každý potvrdí, že přírodní masáž na vlhkém písku je nejlepší.

Potom do vln a plavat, co vám síly stačí. V mořské vodě jste nadlehčováni, ale příliš daleko od pláže neplavte. Vlny vás sice zdánlivě přisouvají ke břehu, ale po překonání hraniční vzdálenosti nemají slitování, začnou působit opačně. Proto nezkoušejte své limity, raději při dovádění ve vlnách procvičujte svaly, které do činnosti umí dostat jen plavání.

Šaman na ekzémy

Víte, které moře má čtyřicet gramů na litr vody? Správně, to "naše" Jaderské. V Chorvatsku, tak čekají příjemně slané lázně pro všechny, kteří trpí nepříjemnými kožními onemocněními. Pro případ, že vyžadujete top moře na kůži, musíte s dovolenou počítat na březích Jordánska, či Izraele. Mrtvé moře postaví na nohy i "mrtvého". Jednadvacet minerálů a stopových prvků, z toho rovný tucet, které nenajdete nikde jinde, likviduje ekzémy směsí síry, soli a hořčíku. Pomáhá i při pohybovém aparátu a pochvalovat si jej díky draslíku budete i na klouby. Když uvidíte ležet lidi na hladině, nebo zabalených v bahně na břehu, nelekejte se. Voda vám pro obsah soli opravdu nedovolí klesnout a bahno z mořského dna má blahodárné účinky na pleť. V blátě, vodě i vzduchu je zvýšené množství kyslíku, jódu a brómu. Tím dokonale pohladí psychiku a "napravuje" plíce chycené městským smogem.

Turci v roli ortopeda

Egejské a černé moře omývá zemi Turecko. Není to náhoda, že právě tyto moře se staly rájem pro revmatické potíže a bolestivé klouby. Voda má všechna pozitiva jako ostatní, ale navíc vápník, hořčík a hydrogenuhličitany jsou dokonalou kombinací na poškozené klouby. Koho sem tam někde sekne, případně vytrvale "loupe" v kostech, lehátko na pláži v Řecku, Turecku, nebo Bulharsku se postará o to, že po dovolené přijdete nejen opálení, ale jako vyměnění.

Všude dobře, u moře nejlépe

Mořská voda jako taková je stvořená k léčbě. Pít se nedá a tak jediné, co přináší je potěšení a zdraví. Nejen při pohádkovém pookřání s pohledem upřeným na horizont, ale právě svým jedinečným složením. Kromě výše zmíněných prvků, je důležitý ve složkách vody i jód, regulující správnou funkci štítné žlázy a cirkulaci krve. Neméně důležitou složkou je i železo, zvyšující hladinu hemoglobinu v krvi. Sodík dodává energii buňkám a draslík svými močopudnými účinky velmi dobře uvolňuje škodliviny z těla. Mořskou vodu ale za žádných okolností nepijte. Její pozitivní vlastnosti do vás nasáknou při plavání, polehávání na pláži a dýchání v celé přímořské oblasti. Navíc když už jsme u slunění, opalování dodává tělu přes pokožku vitamin D. Posilovač imunity i kostní stability a pevnosti. Když se proto někdo zeptá, kde je dovolená nejlepší a zároveň nejzdravější, nemusíte už dlouho váhat s odpovědí.

 

comments powered by Disqus