Jak si psát cestovní deník?

Pamatujete se ještě na doby, kdy jste si jako teenageři psali deníček? Určitě se na jeho obsahu dnes výborně bavíte. Nikdy nejste dost staří na to, abyste si nezačali psát další. Například cestovní…

Byla by opravdu škoda, kdyby všechny ty nevšední zážitky padly za oběť vaší zapomnětlivosti, či byly z vaší paměti vytěsněny běžnými starostmi. Ani fotografie někdy neřeknou všechno to vtipné, exotické či vzrušivě nebezpečné, co vás na cestách potkalo.

Přestaňte se proto vymlouvat na zbytečnou zátěž v kufru, přibalte si jeden hrubší zápisník a staňte se malým spisovatelem na cestách.

Jedna cesta - jeden sešit

Ideální je, pokud na každý výlet použijete jeden zvláštní sešit. Své zážitky tak budete mít zaznamenány přehledněji, a pokud se na jedno místo vracíte častěji, budou se vám snadněji spojovat do větších celků. Ozdobte si svůj cestovní deník různými místními drobnostmi, například kousky lokální mapy, malým suvenýrem apod.

První stranu věnujte praktickým informacím - jak jste se sem dostali, v jakém hotelu bydlíte, jaká je lokální měna atd. Tento užitečný zápis se vám v budoucnu určitě bude hodit a vaše děti či přítelkyně vám za něj jednou budou líbat ruce. Nemusíte tuto stranu vyplňovat najednou a celou, postupně sem přidávejte nové postřehy. Použijte místní informační brožury a turistické průvodce, stejně dobrým zdrojem užitečných vychytávek je samozřejmě i zdejší obyvatelé.

Uvolněte se

Nikdo od vás nechce, abyste se rozpomenuli na školní slohové postupy, deníček píšete vy a hlavně pro sebe, takže se osvoboďte od jakékoli šablony a zvolte poznámkovou formu. V řinčícím autobuse nebo po náročném dni se tak sotva budete cítit na psaní dobrodružného románu. Na to všechno máte dost času po návratu domů. Mějte zápisník po ruce, a pokud se ve vás probudí zvědavá školačka, je to jen dobře.

Nechte myšlenky plynout

Zkuste si každý den vyhradit dvacet minut na dokončení myšlenek, které vám víří hlavou. Klidně pište, co vás napadne, když se díváte na západ slunce, pokud vás upoutá místní stařík sedící před domem, věnujte mu pár vět. Nechte se vést svými smysly, vnímejte zvuky, vůně a doteky, které následně přenesete na papír. Tímto způsobem přispějete k tomu, že si i v daleké budoucnosti budete umět vybavit všechny (i ty malé) půvaby dávné dovolené.

Sbírejte suvenýry

Ano, víme, že největší pasti na turisty číhají právě v obchůdcích se suvenýry. No a co. Pár drobností vás k bankrotu nepřivede, pokud se budete řídit špetkou zdravého rozumu. A netvrdíme, že si nutně musíte domů vézt gigantickou panenku v domácím kroji. Někdy úplně stačí zajímavý kamínek či originální mušle z pláže. Ke každému předmětu z dovolené si poznamenejte situaci, která se k němu váže a malý příběh je na světě.

Naslouchejte

Přesně tak, naučte se poslouchat. Velké spisovatelky vám řeknou, jak je to užitečné. Na zastávkách hromadné dopravy, v kavárnách, na pláži, na lavičkách v parku. Dostanete se tak do specifického rytmu, který dané místo má, hodně se toho dozvíte a navíc se výborně pobavíte. Nehrajte si však na bulvárního reportéra a hlavně, poslouchejte nenápadně

Zapojte i ostatní

Pojměte svůj deníček interaktivně. Vyčleňte si několik stránek na to, aby vám sem lidé, které poznáte, napsali pár slov. Sebrat si tak milé frázičky, originální slovní spojení či adresy, díky kterým budou vaše vzpomínky stále živé.

Zaměřujte se

Představte si, že vaše mysl je čočka fotoaparátu. Raději než se snažit popsat vše, co před sebou vidíte, zaměřte se na jeden detail, jednu část celku, která vás upoutá.

 

comments powered by Disqus