Jak cestovat v průběhu těhotenství?

I když jste právě nastávající maminka, nejste odsouzena na dovolenou mezi čtyřmi stěnami. Můžete cestovat jako všichni ostatní, jen byste se při tom ve vlastním zájmu měli držet jistých opatření. Na co třeba pamatovat, když se s bříškem chystáte vyrazit do světa?

Pojištění

Cestovní zdravotní pojištění je jednou ze základních věcí, na které je třeba před vycestováním myslet. Zjistěte si, zda to vaše konkrétní zahrnuje i náklady na péči při komplikacích v těhotenství, či náklady na porod.

Pojištění léčebných nákladů v rámci cestovního pojištění má speciální část týkající se těhotenství a porodu. Rozdíly v jednotlivých pojišťovnách jsou prakticky jen v termínu, od kterého již pojistitel proplacení nákladů za ošetření související se zdravotními komplikacemi v těhotenství nebo samotným porodem odmítne. To však neznamená, že nejste v cestovním pojištění během těhotenství pojištěny vůbec. Týká se však jen léčebných výloh, které souvisejí s těhotenstvím a porodem.

Očkování

V dostatečném časovém předstihu se informujte o doporučených očkováních do cílové země. V těhotenství však vakcinace představuje problém, pokud je očkování nutné, odložte jej na dobu po prvním trimestru. Očkovací látky s oslabenými choroboplodnými zárodky, jako např. proti tuberkulóze nebo žluté zimnici, jsou v těhotenství kontraindikovány.

Doprava

Cestujte v pohodlné obuvi a oblečení z přírodních materiálů. Dlouhé sezení může vést k otokům a křečím v nohách. Udělejte si pohodlí, vyzujte boty, a pokud je to možné, natáhněte si nohy. Vhodné je i střídavé přepínání a flex nohy v kotníku.

Letecky
Vždy se před plánovanou cestou poraďte se svým gynekologem. Pokud je gravidita delší než 36 týdnů, může se stát, že vám některé letecké společnosti nedovolí cestovat na jejich palubě, abyste jim neporodily přímo v letadle. Většinu cest letadlem absolvujte ve druhém trimestru těhotenství, tehdy se budete cítit nejpohodlněji. Snažte se vytvořit si při cestování příjemnou atmosféru. V průběhu letu často pijte, abyste předešli možné dehydrataci. Informujte o svém stavu letušku, bude vám věnovat větší péči.

Autem
Pokud je to možné, nesedejte si za volant. Dolní pruh bezpečnostního pásu umístěte kolem pánve a horní mezi prsa. Minimálně každých 90 minut si dělejte přestávky, projděte se a protáhněte.

Stravování

Častým onemocněním v cizích zemích je tzv. cestovní průjem. V těhotenství je při něm nejhorším důsledkem zejména dehydratace, která vede k poruše zásobování placenty, a tím i plodu. Potenciální znečištěnou vodu proto pokaždé převařujte, jezte jen dobře uvařené maso a mléčné výrobky, které jsou pasterizované. Přísně dodržujte základní hygienická pravidla jako mytí rukou před jídlem apod.

Dbejte na pitný režim, ten slouží jednak jako prevence dehydratace, ale také otoků a hromadění vody v těle. Jezte pravidelně po menších dávkách (5-6 denně), tak si budete doplňovat energii a zároveň si ohlídáte ručičku na váze. Nezanedbávejte přísun vitaminů a minerálů. Obzvlášť si hlídejte železo, vápník a kyselinu listovou. Pro jistotu si do zavazadla přibalte výživový doplněk určený pro těhotné ženy.
 

K dokladům si přidejte i těhotenský průkaz, údajům v ní rozumí i zahraniční lékaři…

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zimní a zateplené bundy

Alespoň jednu zateplenou bundu máme ve svém šatníku všichni. Ale pozor! Vybrali jste si tu správnou a dokonale...
více…

Bundy proti větru

Bundy proti větru neboli “větrovky” jsou populární mezi sportovci a lidmi, kteří milují aktivní pohyb velkou řadu...
více…

Posilování

Můžete mít kvalitní lezečky, dostatek magnézia a ty nejspolehlivější vychytávky pro horolezce, ale stejně nikam...
více…

Bouldermatky

Dříve, než se společně podíváme na výběr těch nejlepších bouldermatek, vysvětlíme si, co to vlastně ten, tolik...
více…

Brzdy, blokanty a kladky

Brzdy, blokanty a nejrůznější kladky hojně využívají nejen horolezci, ale také speleologové, arboristé (stromolezci)...
více…

Cepíny

Cepín, tak jak ho vídáme u dnešních horolezců nemá zase tak dlouhou historii. Ještě při zdolávání Mont Blancu v...
více…

Mačky - zimní výbava nejen pro horolezce

Mačky patří k základní zimní výbavě do hor a mezi skialpinisty a horolezci se těší velké oblibě. Tato “stoupací...
více…

Vklíněnce, friendy, šrouby, skoby

Cinkání kovu zní horolezcům přímo jako oslavná symfonie. Správný horolezec se vydává na skály doslova ověnčen...
více…

Karabiny a expresky

Karabina je pro lezce opravdový základ, stejně jako lezečky, lano a helma. Na rozdíl od nich je ale karabina pomůcka,...
více…

Jištění a slaňování

Lezení není jen cesta nahoru, ale také bezpečná cesta dolů. Naštěstí stejně jako přibývá nadšenců pro tento...
více…