Jak cestovat v průběhu těhotenství?

I když jste právě nastávající maminka, nejste odsouzena na dovolenou mezi čtyřmi stěnami. Můžete cestovat jako všichni ostatní, jen byste se při tom ve vlastním zájmu měli držet jistých opatření. Na co třeba pamatovat, když se s bříškem chystáte vyrazit do světa?

Pojištění

Cestovní zdravotní pojištění je jednou ze základních věcí, na které je třeba před vycestováním myslet. Zjistěte si, zda to vaše konkrétní zahrnuje i náklady na péči při komplikacích v těhotenství, či náklady na porod.

Pojištění léčebných nákladů v rámci cestovního pojištění má speciální část týkající se těhotenství a porodu. Rozdíly v jednotlivých pojišťovnách jsou prakticky jen v termínu, od kterého již pojistitel proplacení nákladů za ošetření související se zdravotními komplikacemi v těhotenství nebo samotným porodem odmítne. To však neznamená, že nejste v cestovním pojištění během těhotenství pojištěny vůbec. Týká se však jen léčebných výloh, které souvisejí s těhotenstvím a porodem.

Očkování

V dostatečném časovém předstihu se informujte o doporučených očkováních do cílové země. V těhotenství však vakcinace představuje problém, pokud je očkování nutné, odložte jej na dobu po prvním trimestru. Očkovací látky s oslabenými choroboplodnými zárodky, jako např. proti tuberkulóze nebo žluté zimnici, jsou v těhotenství kontraindikovány.

Doprava

Cestujte v pohodlné obuvi a oblečení z přírodních materiálů. Dlouhé sezení může vést k otokům a křečím v nohách. Udělejte si pohodlí, vyzujte boty, a pokud je to možné, natáhněte si nohy. Vhodné je i střídavé přepínání a flex nohy v kotníku.

Letecky
Vždy se před plánovanou cestou poraďte se svým gynekologem. Pokud je gravidita delší než 36 týdnů, může se stát, že vám některé letecké společnosti nedovolí cestovat na jejich palubě, abyste jim neporodily přímo v letadle. Většinu cest letadlem absolvujte ve druhém trimestru těhotenství, tehdy se budete cítit nejpohodlněji. Snažte se vytvořit si při cestování příjemnou atmosféru. V průběhu letu často pijte, abyste předešli možné dehydrataci. Informujte o svém stavu letušku, bude vám věnovat větší péči.

Autem
Pokud je to možné, nesedejte si za volant. Dolní pruh bezpečnostního pásu umístěte kolem pánve a horní mezi prsa. Minimálně každých 90 minut si dělejte přestávky, projděte se a protáhněte.

Stravování

Častým onemocněním v cizích zemích je tzv. cestovní průjem. V těhotenství je při něm nejhorším důsledkem zejména dehydratace, která vede k poruše zásobování placenty, a tím i plodu. Potenciální znečištěnou vodu proto pokaždé převařujte, jezte jen dobře uvařené maso a mléčné výrobky, které jsou pasterizované. Přísně dodržujte základní hygienická pravidla jako mytí rukou před jídlem apod.

Dbejte na pitný režim, ten slouží jednak jako prevence dehydratace, ale také otoků a hromadění vody v těle. Jezte pravidelně po menších dávkách (5-6 denně), tak si budete doplňovat energii a zároveň si ohlídáte ručičku na váze. Nezanedbávejte přísun vitaminů a minerálů. Obzvlášť si hlídejte železo, vápník a kyselinu listovou. Pro jistotu si do zavazadla přibalte výživový doplněk určený pro těhotné ženy.
 

K dokladům si přidejte i těhotenský průkaz, údajům v ní rozumí i zahraniční lékaři…

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ryby jsou zdravé, ale pozor na ty z kontaminovaných vod!

Jsou opravdu ryby zdravé a pro všechny? Konzumace ryb se mnohdy doporučuje kvůli jejich vysokému obsahu omega-3 mastných...
více…

Těhotenská cukrovka ohrožuje hlavně vývoj miminka

Těhotenská cukrovka není jen banální záležitost. Zatímco budoucí maminka si myslí, že je pouze těhotná, miminko...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Pravidla silničního provozu a povinná výbava v Evropě

Nepodlehněte představám, že pokud cestujete na dovolenou, jsou předpisy všude stejné. Procitnutí bývá nepříjemné....
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Chlazení pneumatik by mohlo zvýšit bezpečnost jízdy

V autě je mnoho věcí, které se zahřívají. A třeba je chladit. A není to jen samotný motor, interiér či řídící...
více…

Ztráta výkonu motoru má své důvody, které lze odstranit

Možná se to stalo už i vám, že jste po čase zjistili úbytek výkonu vašeho auta, které "netáhne" jako nové. Je ale...
více…

Auto, které se otevírá a startuje na klíč, není retro, ale účinná ochrana proti zlodějům

Máte bezklíčové odemykání a startování auta? Tak si můžete být jisti, že jste udělali vše pro to, aby vám vaše...
více…

Deset nejnebezpečnějších silnic na světě

Pro některé řidiče je každá cesta nebezpečná. Ale to není prostředím, nýbrž jejich způsobem jízdy. O tom však...
více…