Lyžařská střediska pro každou peněženku

Dobré lyžování je pro mnohé neodmyslitelnou součástí každé zimní sezóny. Nicméně každý lyžař, ať už aktivní nebo rekreační ví, že to není zrovna levný koníček.

I když si odmyslíme ubytování a stravování na horách a na svah bychom jen docházeli, musíme zaplatit pohonné hmoty a samozřejmě skipasy, které nejsou věru nejlevnější (tedy, pokud nepočítáme "vesnické" vleky s maximálně kilometrovou sjezdovkou). Nabízíme vám pár tipů na dobrou lyžovačku za hranicemi s přijatelným rozpočtem.

Tři Údolí, Francie

Tři Údolí jsou pro Francii to samé jako pro Kanadu Whistler. Alpské lyžařské středisko Meribel se nachází v centrální části tohoto francouzského gigantu. Výhodná poloha vám poskytuje ideální místo k objevování celé oblasti. Samotné údolí Maribel nabízí 150 km sjezdovek. Pokud vám je to stále málo, můžete rozšířit svůj skipas na celé Tři údolí se 600 kilometry svahů. Takže, pokud máte chuť lyžovat v opravdových horách, vyberte si Maribel - prostřední z Tří údolí.

Co Tři Údolí nabízejí:

150 kilometrů sjezdovek (69 modrých, 63 červených, 18 černých)

  • největší propojený lyžařský areál na světě

nadmořská výška sjezdovek (mnm): 1 400-2 950

převýšení střediska (m.): 1 550

lanovky ve středisku: 8 lanovek, 19 sedaček, 14 vleků

ubytování přímo na svahu

stabilní a vynikající sněhové podmínky

 

Týdenní aktivní dovolenou s ubytováním a skipasem můžete mít již od cca 250 eur.

Megève, Francie

Megève je přední lyžařské středisko ve francouzských Alpách. Pro vydatné lyžování vám toto středisko nabízí i lázeňské možnosti relaxace. Lyžování je možné na Jaillet Christoet, Rochebrune, Mont d'Arbois. Lyžařsky méně náročné jsou svahy kolem Combloux (986m) a St-Gervais-les Bains.

Areál nabízí 225 km sjezdovek upravovaných a přibližně stejné množství tratí pro volný styl. Okolí obklopené dvěma desítkami majestátních štítů, mezi nimiž je osm nad 4.000 m je stvořené pro nezapomenutelnou zimní dovolenou.

V okolí města můžeme jmenovat několik turistických zajímavostí, jako například La Rosiere - zhruba 31 km, Chamonix Mont-Blanc - zhruba 20 km, Annecy - přibližně 38 km, Flaine - přibližně 18 km, Courmayeur - přibližně 28 km, Le Grand Massif - přibližně 20 km, Aravis - přibližně 14 km, Ski resort Les Arcs - přibližně 36 km, Údolí Aosta - přibližně 30 km.

Sedmidenní dovolená se skipasem vás v této oblasti vyjde kolem 350 eur.

Zell am See, Rakousko

Patří k nejoblíbenějším oblastem u českých lyžařů. V nabídce je lyžování na ledovci Kitzsteinhorn s nadmořskou výškou 3.029 m. Celkem přes 130 km lyžařských sjezdovek, 54 lanovek a vleků má přepravní kapacitu nad 77.000 osob / hodina. Areál uspokojí i milovníky bílé stopy s 200 km běžeckých tratí a snowboardisty dvěma areály.

Týdenní lyžařský pobyt s polopenzí a šestidenním skipasem může být váš už za cca 400 eur.

Chamonix, Francie

Prestižní francouzské lyžařské středisko Chamonix se nachází na rozhraní Itálie, Švýcarska a Francie pod masivem nejvyššího vrchu Alp (Mont Blanc 4.810 m nm). Vstupní branou do střediska je tunel del Monte Bianco, kterým pokračuje dálnice z Itálie, a který začíná v Courmayeur. Středisko se řadí svým stylem spíše k rakouskému standardu než k typickým francouzským městečkům, vybudovaným přímo na lyžařských svazích. Je to dáno výškou a strmostí okolních hor.

Z městečka Le Faye (580m) jezdí spoj do Nid d'Aigle (2.372 m). Odtud začínají sjezdovky dolů do centra střediska - městečka Les Houches (1.000 m), kde se nacházejí stanice dvou kabinek vedoucích na Bellevue a Prarion (1.850m) a 5 sedaček a 3 vleky. Na druhou stranu Prarion se můžete spustit do stanice St. Gervais (1.370 m), odkud jezdí zpět na vrch tři vleky a 1 sedačková lanovka.

Specialitou Aiguille du Midi je lyžování na ledovci Geant v údolí Blanche (podobné "vysoké" lyžování můžete zažít snad jen z Gobbi di Rolin (3.899m) pod Matterhorn ve švýcarském Zermattu, nebo z ledovce Marmolada (3.269m) v italské Arabba). Neupravovaná sjezdovka vede z vrcholu Aiguille du Midi (3.843 m nm) a končí na jedné straně ve středisku La Palud (Courmayeur), nebo v Montenvers (1.913 m), resp. pro zdatné skialpinisty a freeridery až v údolí v Le Praz (1.060 m). Z ledovcové pláně Blanche, která se sjíždí pod Montenvers, je třeba se vyvést lanovkou ze stanice Mer de Glace do Montenvers a odtud pokračovat zubačkou do údolí.

Brevent-Fleger hlavní lyžařská oblast nad městy Chamonix (1.035 m) a Les Praz (1.060 m) disponuje terény mezi vrcholy Brevent (2.525 m), Planpraz (2.000 m), Col Cornu (2.414 m), Fleger (1.894 m), L 'Index (2.396 m).

Le Tour-Balm středisko je až po vrchol Balm (2.270m) dostupné gondolou z vesničky Le Tour (1.462 m), která je vzdálena jen 12 km z Chamonix a vleky z Charamilon (1.950 m). Z druhé strany vedou z vesničky VALLORCINE (1.264 m) kabinka a sedačka.

Svahy Grands Montets-Argentiere jsou dostupné z vesničky Argentiere (1.252 m) kabinkou a sedačkou, které vedou na Lognan (2.000 m). Odtud je přístupných 15 značených sjezdovek - převážně černých, které se nacházejí mezi vrcholy Bochard (2.600 m) a Grands Montets (3.300 m) s možností ledovcových a volných terénů. Zajímavé jsou freeride-sjezdy Pas de chèvre a Point de Vue.

Ski Amadé

Rakouský region láká pestrostí nabídky, kterou nedokáže nabídnout žádný jiný alpský region: lyžaři zde mají totiž simultánně k dispozici 5 lyžařských středisek nejvyšší kvality. Spektrum jednotlivých oblastí lyžování v Solnohradsku a Štýrsku je pestré: od vysokoalpských terénů až po chráněné trati, vhodné pro rodinnou lyžovačku pod hranicí lesa. Lyžaři všech věkových a výkonnostních skupin zde najdou tratě jako šité na míru.

Jemně zvlněné sjezdy pro začátečníky i celou rodinu, FIS-svahy pro náročné, svahy pro freeridery, ale i trasy pro zimní turistiku pro dobrodruhy a lyžování mimo oficiální tratě pod vleky. A ti, co se neobejdou bez lyží ani po setmění, se vydají na sjezdovky s nočním osvětlením ve Flachau, lázních Bad Gastein, na Maria Alm a v Schladmingu.

Týden v malebné oblasti Ski Amadé si je možné zakoupit již od cca 400 eur - skipas a ubytování.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Zimní dovolená a lyžování s dětmi na horách

Zima je v plném proudu a na nás se valí reklamy na dovolenou na horách. Jak ji správně vybrat, zvláště v...
více…

Jak přežít sněhovou lavinu

Lavina je masa sněhu, která se náhle sesune dolů svahem. Člověka dokáže usmrtit hned několika způsoby - mechanicky...
více…

Jak se připravit a chovat na horské túře

Turistika, vysokohorská turistika, horolezectví, skialpinismus a další outdoor aktivity jsou hezké trávení volného...
více…

Kraťasy - na treky i do města

Krátké nebo tříčtvrteční, šortky, bermudy nebo kraťasy? Také jste si oblíbili jejich nošení a ukládáte je až s...
více…

Nepromokavé kalhoty

Nepromokavá bunda a nepromokavé kalhoty, to je základ outdoorového vybavení, které využijete nejen na horách....
více…

Mikiny a svetry na outdoorové aktivity

Mikiny a svetry patří v zimním a chladnějším období mezi oblíbené části oblečení. Na to, aby nám při venkovních...
více…

Vesty - péřové, proti větru a zateplené

Vrstvení oblečení je vynikající předpoklad k tomu, aby nám v chladu, vlhku a větru nebyla zima. Pokud si vyberete jako...
více…

Bundy proti větru

Bundy proti větru neboli “větrovky” jsou populární mezi sportovci a lidmi, kteří milují aktivní pohyb velkou řadu...
více…