Jak přežít sněhovou lavinu

Lavina je masa sněhu, která se náhle sesune dolů svahem. Člověka dokáže usmrtit hned několika způsoby - mechanicky doslova polámat, nebo rozmačkat, udusit a dokonce i utopit. Záleží na typu a velikosti.

První důležitou zásadou před tím, než se vydáte na túru, či dokonce na dovolenou do hor, je zjistit stupeň lavinového nebezpečí v dané lokalitě spolu s předpovědí počasí a tendencí vývoje lavinové situace.

Dobré je i kontaktovat místní středisko Horské záchranné služby, kde jsou zpravidla pracovníci pocházející z okolí, kteří znají místní terén a umí odhadnout, zda ten který stupeň lavinového nebezpečí je ještě přijatelný na túru do lokality, kam chcete jít, nebo už ne. Pokud už máme fixní datum dovolené, a stupeň lavinového nebezpečí je vysoký, nedoporučujeme řídit se zásadou "Když už jsem si za to zaplatil (když už jsem zde), tak na tu túru jdu, snad se nic nestane".

Mezinárodní lavinová stupnice má 5 stupňů

1. stupeň - malé lavinové nebezpečí (LN) - obecně dobré podmínky
2. stupeň - mírně LN - při zohlednění nebezpečných extrémních svahů příznivé podmínky pro túry
3. stupeň - zvýšené LN - túry vyžadují velkou opatrnost a znalost lavinové problematiky
4. stupeň - velké LN - možnosti túr jsou silně omezené. Pohyb možný pouze na vyznačených trasách, ne nad 30 °.
5. stupeň - velmi velké LN - provádění túr je přísně zakázáno

Na túru byste nikdy neměli jít sami - čím více lidí ve skupině, tím je menší pravděpodobnost, že zasype všechny. Jedinou nadějí v případě uvíznutí v lavině je pomoc od kamarádů, horská služba by i v případě okamžité informace nebyla schopna být na místě včas, protože pravděpodobnost přežití v lavině po 15-ti minutách prudce klesá.

Skupina by měla mít předem nacvičenou techniku a taktiku hledání zasypaných. V případě třetího nebo čtvrtého stupně lavinového nebezpečí je nutné pečlivě naplánovat túru tak, aby trasa neobsahovala výstupy žlaby nebo traverzy strmých svahů. Pro tento účel doporučujeme podrobnou turistickou mapu v měřítku 1: 25 000 s vyznačenými lavinovými svahy.

Velmi důležitým preventivním opatřením je nahlásit trasu a přibližný časový harmonogram v místě ubytování nebo na horské službě. Kromě toho je ještě dobré tyto informace dát známým, kteří s námi na túru nejdou. Případná záchranná akce se tak může začít dříve, čímž se zvýší pravděpodobnost jejího šťastného konce.

Pád laviny

V první řadě je nutné upozornit, že lavině je téměř nemožné utéct, pokud se rozhodla padat právě našim směrem. Problém je zejména v tom, že když lavinu spatříme, je už na útěk pozdě. Krátce předtím však dostaneme varování ve formě hřmotu. Tehdy je vhodné rozepnout si bederní popruh na batohu a pokusit se o únik k nejbližšímu skalnímu žebru, pryč ze žlabu nebo jeho ústí. Pokud je již evidentní, že nás lavina zachytí, je třeba batoh úplně odhodit a snažit se zůstat na povrchu pohybující se laviny a takříkajíc v ní plavat. Pokud je to možné, snažíme se pohybovat kolmo na dráhu laviny.

Co s sebou na túru

Kromě běžné turistické výbavy je vhodné mít v batohu i lavinový vyhledávač, sondu a lopatku. Vyhledávač funguje na principu rádiových vln a pomůže vás ve sněhu lokalizovat. Je třeba si ho na vysílání signálu zapnout již při odchodu na túru. Ten, kdo vás vysílačem hledá, pak přepne na přijímání signálů.

Technika a taktika vyhledávání není jednoduchá a vyžaduje určitý cvik. Ideální je, pokud si skupina den před zamýšlenou túrou nacvičí vyhledávání, aby v případě potřeby bylo již sehrané. Lavinová sonda je dlouhý tenký skládací prut s hrotem na konci. Slouží k přesnou lokalizaci zasypaného. Lavinová lopatka zas slouží k odhrabávání sněhu. Je dobré mít v batohu i GPS přijímač - v případě potřeby přivolání pomoci můžou přesné souřadnice výrazně urychlit příchod záchranářů.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak se chovat na sjezdovce?

Odpovědné chování na lyžařské trati je velmi důležité nejen vůči sobě, ale i vůči ostatním lyžařům....
více…

Lyžařská střediska pro každou peněženku

Dobré lyžování je pro mnohé neodmyslitelnou součástí každé zimní sezóny. Nicméně každý lyžař, ať už...
více…

Jak se připravit a chovat na horské túře

Turistika, vysokohorská turistika, horolezectví, skialpinismus a další outdoor aktivity jsou hezké trávení volného...
více…

Horolezecké a skialpinistické helmy

Helma je u některých sportů pouze pro větší pocit bezpečí. To ale neplatí pro lezení v horách, na skalách a...
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

Lezení - lezečky

Začínáte s lezením nebo naopak zvyšujete svoji výkonnost a potřebujete boty na jiný povrch? Boty na lezení nebo...
více…

Sněžnice

Milujete zimní procházky a brouzdání čerstvě napadaným sněhem? Rádi byste se podívali i do míst, kde nejsou...
více…

Kempingové vybavení - nábytek, chladící zařízení a doplňky

Kempování, to nejsou jen výlety a vodní radovánky. To jsou také chvíle, kdy si chcete pohodlně posedět, popovídat a...
více…

Kempingové vybavení - vařiče

Kempingový vařič je naprosto univerzální a nepostradatelný pomocník nejen pro dovolenou v kempu, ale také jako...
více…

Kempingové vybavení - grily

Chystáte se strávit víkend nebo rovnou delší dovolenou v kempu? Tak to si s sebou nezapomeňte přibalit gril a grilovací...
více…