Jak si vybrat loď a plavbu?

Strávit dovolenou na lodi, vyžaduje od vás trochu více času, než při výběru klasické dovolené v přímořském hotelu. Výběr lodě, ubytování a konkrétní plavby, je asi tou nejtěžší i nejzajímavější fází přípravy, protože lodní společnosti mají v nabídce opravdu hodně možností.

Velikost a typ lodi může mít různý vliv na váš zážitek z plavby. Možná bude při vašem výběru rozhodovat i původ společnosti a s tím související národnost pasažérů, kterou tam můžete očekávat, věková kategorie či nabídka služeb.

Některé lodě jsou lépe vybaveny i pro ty, kteří ke svému pohybu v životě potřebují invalidní vozíky. Dobrou zprávou je, že máte opravdu z čeho vybírat.

Více podrobných informací o společnostech a lodích naleznete na jejich webových stránkách nebo katalozích.

Výběr plavby

Výběr té vaší plavby závisí na tom, co hledáte a co je pro vás důležité. Někteří si vyberete podle lodě a společnosti, ale většina z vás určitě podle destinace. Důležité faktory při výběru trasy jsou:

Typ plavby

Jaké aktivity během dovolené upřednostňujete: slunce, zábavu, prohlídky a historii, kulturu, dobrodružství, mnoho aktivit? Vybírejte si na základě vašich priorit, některé plavby jsou zaměřeny více na jedno, jiné na druhé. Některé jsou více pro rodiny, některé pro seniory, jiné pro mladé, svobodné… Někteří máte raději horké karibské slunce, jiní příjemné počasí Aljašky v letních měsících. Některé plavby jsou více na moři, méně v přístavech, některé naopak. Jindy hraje roli nejvíce cena plavby.

Délka plavby

Kolik máte času? Pokud je pro vás prioritou délka plavby a tlačí vás čas. V tom případě máte na výběr již od 3denních v západní Evropě či Karibiku až po 90denní okružní plavby kolem světa. Statisticky nejoblíbenější jsou 7, 10, 14denní plavby při plánování dovolené na moři.

Kdy se chcete plavit

Při výběru termínu pamatujte, že vzdálenější destinace vyžadují odlet o den dříve a na cestě zpět máte přílet o den později. Proto například při 7noční plavbě budete potřebovat spolu s cestou 10 dní dovolené. Pozorně si proto naplánujte termín a informujte se v cestovní kanceláři na den odletu i příletu při rezervaci letenky k vaší plavbě.

Kde se chcete plavit

Pokud už jste se rozhodli pro termín, typ i délku plavby, zůstává vybrat trasu, kterou se chcete plavit a tedy destinace, které chcete lodí navštívit. Pořadí rozhodování může být samozřejmě i opačné. Zde rozhodují zejména vhodné klimatické podmínky pro váš termín, a výběr přístavů i jejich počet spolu s termíny příchodů a odchodů.

Pokud jste úspěšně zvládli tento výběr, nechte si vypočítat celkovou cenu a ověřit volná místa. Zůstávají poslední kroky k realizaci vysněné dovolené a to je rezervace a zálohová platba.

Co je důležité pro jiné, nemusí být pro vás

Prohlédněte si rozložení kajut prostřednictvím mapky jednotlivých palub i celé lodi. Největší rozdíl mezi klasickými lodními společnostmi a těmi luxusními je v kvalitě ubytování.
Někdy je na lodi i 20 kategorií kajut. Je důležité znát rozdíl mezi nimi. Díky moderní technice při výstavbě lodí, mají vnitřní i vnější kajuty standardní velikost i vybavení. U jednotlivých technických údajů si stále všímejte i velikosti kajuty.

Pokud máte svůj rozpočet, vyberte si podle ceny. Někdy jsou zajímavé akční ceny, kde vás mohou balkónové kajuty či dokonce suity vyjít výhodněji, než obvykle nejlevnější vnitřní kajuty.

Volte podle svého životního stylu a vkusu. Cena určitě stojí za úvahu, ale pokud jste limitován časem, možná vám stojí za to připlatit si a zvolit lepší kajutu vyhovující vašemu komfortu. Je to vaše osobní důležité rozhodnutí podobně jako destinace a termín.

Vaše kajuta bude vaším útočištěm a relaxací po rušném dni v přístavu nebo na palubě. Někdy se na chvíli budete chtít ztratit do ústraní a jen tak sledovat televizi, nebo si na chvilku zdřímnout. Vybírejte tak, abyste se v ní cítili příjemně.

Mnoho lidí tvrdí, že je nejlepší si objednat kajutu vnitřní, protože je nejlevnější, protože i tak většinu času strávíte mimo ni. To může být často pravda, jste však připraveni strávit plavbu ve vnitřní kajutě (bez oken) i při delších trasách? Pokud ano, stále máte možnost kdykoliv, i když ne v soukromí, kochat se výhledem a nadýchat se voňavého čerstvého vzduchu na otevřené palubě spolu s ostatními.

Prohlédněte si umístění vaší kajuty. Patro, zda je kajuta v přední části, zadní nebo uprostřed. Malý tip je: čím je kajuta blíže do středu lodi, tím je loď stabilnější a je méně cítit kolísání a houpání.

Je mnoho otázek které se můžete ptát při výběru kajuty:

je moje kajuta nad úrovní moře
uslyším zvuk motorů
budu mít dost místa na pohyb v kajutě
jak velký je úložný prostor
jak velká jsou okna
budu mít v kajutě okna
budu mít vanu nebo sprchu
budu vědět, zda je venku tma nebo světlo, aniž jsem musel vystoupit na otevřenou palubu.
 

Zvažte si důkladně všechny vaše požadavky a priority při výběru kajuty ještě před závazným objednáním. Pokud se rozhodnete změnit typ vaší kajuty po objednávce, nemusí být už ta vaše, kterou žádáte volná, nebo se její cena může zvýšit. Ceny kajut se totiž mění každý den podle prodeje.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Deset úžasných pláží, které můžete navštívit, pokud vás láká dálka a průzračná voda

Většina z nás má již letní dovolenou za sebou. Ale pokud nepatříte k většině, máte dostatek nevybraných dnů a...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Turecko - luxusní dovolená, která nemá přemrštěné ceny

Turecko je lákavé a krásné, takže se nelze divit tomu, že je u našich turistů tak oblíbené. V každém případě...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Devět ostrovů v Evropě, kde se dá prožít úžasná dovolená

Pokud nechcete za exotickou dovolenou cestovat na jiný kontinent, máme pro vás několik tipů na nádherné ostrovy s...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Ostrovy v Itálii, které patří mezi nejkrásnější

Italská holínka je obklopena stovkami krásných ostrovů, jejich počet je přibližně 450, z toho je mořem obklopených...
více…

Kapverdské ostrovy - originální černá Afrika s luxusem

Kapverdské ostrovy jsou roztříštěný kousek země na několik ostrovů. Tvoří pomyslnou podkovu, která z dálky...
více…