Lyžování nedaleko Jadranu

Málo je mezi širokou veřejností známo, že v Chorvatsku jsou i kvalitní zimní - lyžařská střediska. Dominují jim tři - Medvednica nad Záhřebem, Platak při Rijece a Bjelolasica. Proto Chorvatsko není jen přímořským rájem, ale i místem zimního - aktivního odpočinku. To, že to se zimními sporty není v Chorvatsku vůbec špatné, dokazují i úspěchy lyžařů této jadranské země.

Chorvatsko má příjemné středomořské podnebí zejména na pobřeží. Charakteristické je teplým slunečným létem s teplotami do 40 ° C a mírnou zimou s výjimečně se vyskytujícími mrazy. Je tu mnohem tepleji než v Čechách a život znepříjemňují pouze "bury" (bouřky se silným větrem od moře a s nepříjemným deštěm, který sem tam proplétá sněhová vločka). Ve vnitrozemí je však mírně kontinentální podnebí, které je podobné klimatu naší země pod horami. Je jen o málo teplejší než v Čechách. Pojďme si proto "prohlédnout" i chorvatská horská střediska.

Horské zimní středisko a výletní místo Platak na svazích masivu Snježnik v Gorski Kotar, se nachází v nadmořské výšce 1 111 m, 26 km severovýchodně od Rijeky. Je velmi dobře vybavené pro zimní sporty. K dispozici je lanovka, 6 vleků s kapacitou 1 350 lyžařů za hodinu, sjezdovky a běžecké tratě. Sníh se zde v převážné míře drží úctyhodně dlouho - do poloviny května. Něco takového nemůžeme zaznamenat, ani u většiny Českých zimních středisek a to prý máme lepší povětrnostní podmínky pro zimní aktivní odpočinek. V létě je zde možnost táboření. Výstup na blízký Snježnik trvá 1 a 1/4 hod. a výstup na dominantní Risnjak trvá 3 hod.. Platak je jedním ze dvou hlavních vchodů do národního parku Risnjak, který se nachází v západní části Gorského Kotaru. Vrch Risnjak (Velký Risnjak) dosahuje výšky 1528 m, další vrchol Snježnik dosahuje výšky 1506 m. Právě Snježnik byl v roce 1953 (s rozšířením v roce 1994) prohlášen národním parkem.

I horská skupina kolem Skrad - 61 km severovýchodně od Rijeky (Skradinski vrh 1044 m, Drgomalj 1154 m) a Delnice je součástí Gorského Kotaru. Delnice patří mezi nejvýznamnější horská centra a jsou pravděpodobně největším městečkem Gorského Kotaru. Delnice se nacházejí necelých 50 km severovýchodně od Rijeky.

Do Gorského Kotaru bývá zařazováno i výrazné horské seskupení Klek (s maximální nadmořskou výškou 1181 m) u Ogulinu. Celá tato oblast je spádově přístupná k Ogulinu, který je dalším významným horským střediskem - využívaným pro turistiku a zimní sporty.

V pohoří Velika Kapela je masiv Bjelolasica (jeho vrchol Kula dosahuje 1533 m nad mořem) v jehož prostoru se nachází zimní - chorvatské olympijské centrum. Součástí masivu jsou Bílé a Samarské stěny (Bijelo i Samarská Stijene 1334m), které patří mezi nejpřitažlivější přírodní zákoutí v Chorvatsku. Velika Kapela seskupuje vysočinu Gorski Kotar s pohořím Velebit, horským sedlem Vratnik a s masívem Mala Kapela. Velika Kapela bývá velmi často oprávněně považována za součást pohoří Gorski Kotar. Ve Velike Kapele jsou velmi dobré možnosti i pro horolezce.

Další horská střediska v masivu Medvednica u Záhřebu jsou zimními oddychovým centry pro obyvatele hlavního města Chorvatska. V masivu Medvednica jsou střediska s více lanovkami a upravenými lyžařskými terény. Nejvyšším vrcholem masivu je Sljeme, který se nachází severně od města Záhřeb v jeho těsné blízkosti. Přímo z města na Sljeme směřuje lanovka, ale i městské autobusové linky. Sjezdovka na Sljeme je díky dobrému osvětlení, vhodná i na noční lyžovačku.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Chorvatsko nadchne rodiny i dobrodruhy

Chorvatsko to je destinace, která nadchne každého cestovatele a rekreanta! Poloostrov Istrie patří mezi hojně...
více…

Dovolenková "předsezóna" v Chorvatsku

Jednou z nejvyhledávanějších prázdninových destinací pro Čechy je bezpochyby Chorvatsko. I když hlavní sezóna zde...
více…

O Chorvatsku

Chorvatsko leží na rozhraní Balkánského poloostrova a Střední Evropy. Na severu země se rozprostírají nížiny,...
více…