Pohodlí v letadle - výběr dobrého sedadla

Blíží se čas dovolených, a to je i čas pro mnohé "sváteční" cestovatele letět za odpočinkem letadlem. Základem pohodového letu je sedět na dobrém sedadle, a v případě rodin, skupin nebo párů, sedět pohromadě. Důležitou informací pro výběr sedadla je to, jakou leteckou společností letíte a jaké služby ta která společnost poskytuje.

Klasické letecké společnosti (ČSA, Austrian, Lufthansa ...) umožňují zvolit si místo bezplatně už při rezervacích letenek. Pokud vám tuto službu neumí zprostředkovat cestovní kancelář, kde si letenku kupujete, je dobré - zejména při dálkových letech - spojit se s pobočkou letecké společnosti a konkrétní sedadla si zarezervovat. Další možnost je přijít dostatečně brzy na check-in, kde se místenky přidělují, ale riskujete, že všechna dobrá místa budou již předem rezervovaná.

Existují ale low cost (nízkonákladové) společnosti, které místa neudělují a mají tzv.. "Free seating". Tím motivují cestující, aby spěchali do letadla (např. Ryanair). V takovém případě je potřeba být  na letišti a u "gate" co nejdříve a při plně obsazených letech doslova běžet do letadla, abyste si místo podle představ uchytili.

Podle čeho se rozhodnout?

Při zvažování o vhodném místě, byste měli popřemýšlet, jakým jste pasažérem. Lidé, kterým bývá v letadle špatně, nebo mají strach z létání, by měli volit místa co nejvíce vpředu. V této části je nejen turbulence a otřesy cítit výrazně méně, ale tato místa jsou i tišší. Pozor na lety vrtulovými letadly - tam jsou přední sedadla blízko motorů a hluk je tam nejvyšší. Ani pohled na obrovské kroutící se vrtule těsně za vašimi okny by nemusel působit nejpříjemněji. Pověrčiví by měli zvolit místa vzadu, které se považují v letadle za nejbezpečnější.

Ulička nebo okno?

Obě možnosti mají pro a proti. Zatímco v uličce si můžete natáhnout nohy a navíc bez výčitek, že budete obtěžovat sousedy, kdykoliv pokud máte chuť můžete vstát a projít se. Musíte ale počítat s tím, že právě vás budou rušit lidé procházející uličkou, stejně také budete muset uhýbat vašemu sousedovi sedícímu u okna. Rozhodně se vyhýbejte místům v uličce zejména v prvních a posledních řadách, které jsou blízko toalet. Zejména na prázdninových letech a delších dálkových linkách se v této části letadla po servisu formují řady lidí čekajících na použití toalety.

Sezení u okna preferují cestující s dětmi a lidé co nelétají často. Nesmíme ale zapomínat na čas dne - večer, v oblačném počasí a při dlouhých letech přes vodu toho moc neuvidíte. Pokud plánujete za letu fotografovat, vyberte si místa co nejvíce před nebo za křídlem. Při nočních a delších letech sezení u okénka letadla může být výhodou. Ve stísněném prostoru a na úzkém sedadle se při spánku můžete o zeď opřít. Nevýhodou je, že můžete zůstat uvězněni spícími spolucestujícími. A pozor si dejte na chlad sálající od vnější stěny letadla.

Komfort sedadel

Většina cestujících cestuje v ekonomické třídě. I když by všechna sedadla v této třídě měla být stejná, v praxi tomu tak není. Klasičtí dopravci (např. Austrian Airlines) mají na evropských linkách mnoho letadel, která používají přední sedačky pro obchodní cestující a v těch mohou mít sedadla v přední části kabiny více místa na nohy pro případ, že by na nich seděli cestující business třídy.

Neoficiálně luxusní místa s dostatkem místa na nohy jsou takzvané "emergency exit row" - čili řada ve které je nouzový východ nad křídly. U low cost nebo rekreačních letů je s podobným oprávněním i první řada. Tato místa, často bývají dostupné na požádání na letišti. S takovým sezením jsou spojeny omezení - musíte mluvit jazykem letecké společnosti případně anglicky, což si letušky před startem ověří. Stejně se musíte vzdát příručních zavazadel. Ta musí být vyložena v odkládacích schránkách - není možné si nechat nic pod nohama nebo na rukou.

Špatná sedadla

Za nejhorší místa v každém letadle se dají považovat řady sedadel před nouzovým východem. Tyto a poslední řady mají sedačky bez možnosti sklopení opěradel, omezené jsou i prostory pro uložení příručních zavazadel, protože u těchto sedadel se nachází nouzové vybavení letadel. V poslední řadě je rušivá i blízkost toalet a hluk z palubního bufetu. V každém letadle existují i specifická problematická místa - například sezení u okénka, kde ale žádné okno není, nebo sedadla s limitovaným místem na nohy kvůli uloženému vybavení letadla, vhodným pomocníkem vám při výběru mohou být i odborné stránky které se věnují tomuto tématu.

 

comments powered by Disqus