Cestování s malými dětmi do zahraničí - pas, pojištění, prevence a způsob dopravy

Dovolená v zahraničí s malým dítětem vyžaduje poněkud pečlivější a dlouhodobější přípravu. Není to jen vzít pár osobních věcí a vyrazit. Každé dítě, i to nejmenší byť v doprovodu rodičů, potřebuje svůj cestovní pas. A v některých případech budete potřebovat i písemný souhlas s vycestováním dítěte do zahraničí. Zapomenout byste neměli ani na návštěvu vašeho dětského lékaře těsně před odjezdem.

děti, rodiče, cestování s dětmi do zahraničí, cestovní doklady pro dítě

Všechny děti potřebují svůj pas

V roce 2012 byla přijata přísnější opatření, podle nichž musí mít při cestování do zahraničí pas každé dítě, i malé batole. A to platí i v případě zemí, které jsou členy EU. Dospělí mají totiž vlastní občanský průkaz, dítě se nemá čím prokázat a tak je nutné nechat mu vyrobit právě pas. Žádost na pas za dítě do 15 let podává rodič, resp. zákonný zástupce. Pokud jste rozvedení nebo nejste oddáni, žádost podává ten rodič, na jehož je napsána péče o dítě. Ten druhý ji může podat pouze s písemným souhlasem zákonného zástupce. Pokud se dítě nachází ve věku 15 až 18 let, může o pas požádat i samostatně, potřebuje však na to opět písemný souhlas rodičů. Lhůta pro vydání pasu je třicet dní. Pas vám mohou vyhotovit i do šesti dnů, ale částka za jeho vydání je v tom případě vyšší. Dítě se do pasu musí podepsat pouze od doby, kdy už navštěvuje první třídu a umí psát.

Povolení na vycestování záleží na dané zemi

Dávejte si pozor, aby vás po vstupu do některé země nezaskočila jedna nemilá situace. Některé státy si totiž při vycestování dětí do zahraničí v některých situacích žádají povolení na jeho vycestování. O to vás mohou požádat v případě, pokud necestujete s vlastním dítětem, pokud jedete na dovolenou jen s jedním z rodičů, pokud nejste oddáni nebo jste rozvedení a potomka nemáte ve své péči. Ministerstvo zahraničních věcí proto v těchto situacích doporučuje ověřit si na zastupitelstvu každé země, do které plánujete cestovat, zda daný stát toto potvrzení vyžaduje. V tom případě si musíte vyřídit písemný souhlas o vycestování dítěte buď rodiče, který zůstává doma nebo zákonného zástupce. Ten musí být podle potřeby notářsky ověřený a napsaný v takovém jazyce, jak to doporučuje dané velvyslanectví. V opačném případě to úřady automaticky kvalifikují jako únos dítěte. Pokud na dovolenou cestují oba rodiče, tuto situaci nemusí řešit.

Zajděte i k lékaři

Před vycestováním ještě zajděte i za pediatrem. Zejména pokud máte ještě malé dítě do dvou let, někdy jej mohou trápit onemocnění, která ještě nejsou pro vás dobře rozeznatelná a odborník je rychleji odhalí. Je lepší jednat takto prozíravě předem, abyste pak nemuseli řešit v zahraničí nečekané problémy.

Nezapomínejte také na komerční cestovní pojištění

pro vás i vaše dítě, které vám pokryje náklady za případné ošetření. I když máte v EU nárok na ošetření i s vaší kartičkou pojištěnce, vztahuje se to pouze na veřejná zdravotnická zařízení. Také se u lékaře informujte, případně při cestě do exotických zemí najděte na internetu informace o preventivních očkováních, které by mělo dítě absolvovat.

Nezapomínejte na dobře vybavenou lékárničku

Do vašeho zavazadla také nezapomeňte přibalit i potřebné léky a pomůcky, kterými můžete v případě krizové situace vašemu prckovi rychle pomoci. Takže kromě tabletek, které musí případně pravidelně užívat přibalte i něco na úpal, léky na bolest, pomůcky pro ošetření odřenin a také něco na žaludeční potíže.

Hledejte baby friendly hotel

Obezřetní buďte i při výběru destinace a hotelu, abyste nakonec nebyli velmi zklamáni. Informujte se o oblasti, která je určena pro rodiny s dětmi, abyste se nemuseli rozčilovat nad hlučnými podniky a opilými turisty. Také se snažte najít zařízení s označením "baby friendly hotel", který nabízí na míru ušité služby právě pro děti. Většinou mají k dispozici i postýlky pro menší mrňousky, dětské koutky, prolézačky, dětské atrakce a animační program. Takto se nemusíte obávat žádné nudy a ještě si i trochu odpočinete.

Myslete i na cestování

Jistě by se vám hodilo ušetřit i na dovolené. Ale zejména pokud máte malé děti, myslete spíše na pohodlí. Cesta autobusem může být sice levnější, ale trvá nepoměrně déle než let, což může prcky velmi znervóznit. Nepříjemné to bude i pro spolucestující, když musí nejen snášet desetihodinové přesuny, ale ještě i neustálý pláč dětí. Proto vybírejte raději nějaké efektivní možnosti a myslete v tomto případě spíše na pohodlí.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

Kempingové vybavení - nábytek, chladící zařízení a doplňky

Kempování, to nejsou jen výlety a vodní radovánky. To jsou také chvíle, kdy si chcete pohodlně posedět, popovídat a...
více…

Kempingové vybavení - grily

Chystáte se strávit víkend nebo rovnou delší dovolenou v kempu? Tak to si s sebou nezapomeňte přibalit gril a grilovací...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Dovolená se psími mazlíčky? Dáme vám hned 4 tipy

Letní dovolená se pomalu blíží a spousta z nás začíná s plánováním už nyní. Není divu, jelikož čekat na...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…