Chorvatské ostrovy - Brač, Hvar, Vis

Myslíte, že na dovolené v Chorvatsku vás už nemůže nic překvapit? Opak je pravdou. Pláže lemující jadranské pobřeží jsou sice přeplněné turisty z celé Evropy, ale dalmatské ostrovy nabízejí ještě i dnes mnoho neobvyklých zážitků a novinek.

Brač, Vitova gora, Dračí jeskyně

Pokud se postavíte na splitskou promenádu, přímo před vámi se vynoří z moře mohutný hřbet ostrova Brač. Jeho nejvyšší bod, Vitova gora / 780 metrů / je zároveň nejvyšším bodem jadranských ostrovů. Je vyhledávaná pro úchvatný panoramatický výhled, který by měl rozhodně okusit každý návštěvník ostrova. Pokud patříte k milovníkům paraglidingu a rogala, určitě vás zaujme informace, že právě zde se scházejí v hojném počtu milovníci adrenalinu z celé Evropy. K nejvyhledávanějším místům na Brači patří i pláž Zlatni rat, kterou mnozí považují za nejkrásnější na Jadranu. Toto místo je zároveň pro své větrné podmínky jedním z nejlepších pro windsurfing v celém Středomoří. Obce a osady ostrova si do značné míry zachovaly neporušený dalmácký ráz, pro který jsou typické opevněné sídliště - gradiny nebo nízké příbytky z kamene - bunje. Pro obdivovatele historie bude jistě zajímavým zpestřením i okruh po starobylých kostelících z 9. až 12. století, kterých je na ostrově jedenáct. K nejpřitažlivějším patří klášter Blaca v jihozápadní části ostrova a Dračí jeskyně na jižním pobřeží. Na Brač se můžete dostat pravidelnou trajektovou linkou ze Splitu do Supetaru a na Makarskou riviéru jezdí linka ze Sumartinu na jihovýchodním pobřeží. Praktická informace pro studenty a mládež: Pokud se chystáte na Brač bez auta a chcete trochu ušetřit, vtiskněte do rukou revizorovi několik chorvatských kun a plavba bude hned o pár korun levnější.

Hvar, Jelsa, Stari Grad

Na ostrově Hvar je pro turisty zřejmě nejpodstatnější skutečnost, že je zde nejvíce hodin slunečního svitu v celém východním Jadranu a okolní vody patří vůbec k nejčistším. Milovníkům koupání na divokých plážích padne do oka zejména severní pobřeží ostrova s hlubokým Starigradským zálivem a množstvím zátok s útulnými písečnými zákoutími. Nejvyhledávanějším střediskem na ostrově je hlavní město Hvar, které patří k vůbec nejnavštěvovanějším v celém Chorvatsku. Malebné uličky starého města, přístav a lesklá kamenná dlažba vytvářejí skutečně neopakovatelnou atmosféru, kterou si lze vychutnat zejména ve večerních hodinách. K výletním centrům patří i Jelsa, Vrboska a Stari Grad, kde byl před několika lety vybudován moderní trajektový přístav. Ten je považován za vstupní bránu ostrova a zajišťuje pravidelné trajektové spojení se Splitem, Vela Lukou, s Dubrovníkem, či ostrovem Vis. Z přístavu Sucuraj jezdí trajekt do Drveniku na Makarské riviéře. Tento spoj je vhodné využívat právě během letní sezóny. Linky nebývají tak přeplněné a přestože je třeba absolvovat navíc cestu celým ostrovem, nejednou ušetříte několik hodin.

Vis, Biševo a Modrá jeskyně

Ostrov Vis patří k jedněm z málo objevených koutů Chorvatska. Až do roku 1989 zde měla totiž základny armáda a ostrov byl pro turisty nedostupný. Můžete se tak těšit na krásné čisté moře, římské památky a středověké kláštery. V lokalitě Gradina, na severozápadním pobřeží Visské zátoky jsou to pozůstatky řecko-římské Issy, na poloostrově Prilovo je to františkánský klášter a byly zde odkryty i pozůstatky římského divadla, kde bylo nalezeno množství cenných antických památek. Krásné písečné pláže jsou zejména severně od města Vis a na jižní straně ostrova je to krásná pláž ve známé zátoce Stiniva. Na Visu jsou vytvořeny i vynikající podmínky pro jachting, windsurfing, potápění či podmořský rybolov. Na své si zde přijdou i vyznavači paraglidingu a milovníci cyklistiky, přičemž zdejší serpentiny a vyhlídky nabízejí nezapomenutelné scenérie. Jako snad na každém jadranském ostrově si však cyklistika v tamních horských podmínkách vyžadujte skutečně dobrou kondičku a výdrž. Zážitkem jsou i výlety lodí, přičemž k nejžádanějším patří plavba na ostrůvek Ravnik se Zelenou jeskyní, ale zejména plavba na ostrůvek Biševo s nádhernou Modrou jeskyní, která patří ke skutečným bonbónkům celého Jadranu. Paprsky slunce se pod mořskou hladinou odrážejí ode dna, pronikají do dutých útrob jeskyně a vytvářejí až neuvěřitelně pronikavý svit. Místní zvláštností je i množství námořních bunkrů, k nejznámějším patří bunkr v zátoce Parja a během plavby do města Komiža můžete navštívit jeskyni, kde bylo koncem 2.světové války sídlo Titova štábu - tzv.. Titova špilja.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dovolená se psími mazlíčky? Dáme vám hned 4 tipy

Letní dovolená se pomalu blíží a spousta z nás začíná s plánováním už nyní. Není divu, jelikož čekat na...
více…

Prodloužený víkend v Budapešti, Paříži východu

Blíží se prodloužený víkend a vy ještě nevíte, kde ho prožít? Zkuste zajet do Budapešti! Budapešť je přímo...
více…

Deset úžasných pláží, které můžete navštívit, pokud vás láká dálka a průzračná voda

Většina z nás má již letní dovolenou za sebou. Ale pokud nepatříte k většině, máte dostatek nevybraných dnů a...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Pravidla silničního provozu a povinná výbava v Evropě

Nepodlehněte představám, že pokud cestujete na dovolenou, jsou předpisy všude stejné. Procitnutí bývá nepříjemné....
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Chlazení pneumatik by mohlo zvýšit bezpečnost jízdy

V autě je mnoho věcí, které se zahřívají. A třeba je chladit. A není to jen samotný motor, interiér či řídící...
více…

Ztráta výkonu motoru má své důvody, které lze odstranit

Možná se to stalo už i vám, že jste po čase zjistili úbytek výkonu vašeho auta, které "netáhne" jako nové. Je ale...
více…