Chorvatské ostrovy - Brač, Hvar, Vis

Myslíte, že na dovolené v Chorvatsku vás už nemůže nic překvapit? Opak je pravdou. Pláže lemující jadranské pobřeží jsou sice přeplněné turisty z celé Evropy, ale dalmatské ostrovy nabízejí ještě i dnes mnoho neobvyklých zážitků a novinek.

Brač, Vitova gora, Dračí jeskyně

Pokud se postavíte na splitskou promenádu, přímo před vámi se vynoří z moře mohutný hřbet ostrova Brač. Jeho nejvyšší bod, Vitova gora / 780 metrů / je zároveň nejvyšším bodem jadranských ostrovů. Je vyhledávaná pro úchvatný panoramatický výhled, který by měl rozhodně okusit každý návštěvník ostrova. Pokud patříte k milovníkům paraglidingu a rogala, určitě vás zaujme informace, že právě zde se scházejí v hojném počtu milovníci adrenalinu z celé Evropy. K nejvyhledávanějším místům na Brači patří i pláž Zlatni rat, kterou mnozí považují za nejkrásnější na Jadranu. Toto místo je zároveň pro své větrné podmínky jedním z nejlepších pro windsurfing v celém Středomoří. Obce a osady ostrova si do značné míry zachovaly neporušený dalmácký ráz, pro který jsou typické opevněné sídliště - gradiny nebo nízké příbytky z kamene - bunje. Pro obdivovatele historie bude jistě zajímavým zpestřením i okruh po starobylých kostelících z 9. až 12. století, kterých je na ostrově jedenáct. K nejpřitažlivějším patří klášter Blaca v jihozápadní části ostrova a Dračí jeskyně na jižním pobřeží. Na Brač se můžete dostat pravidelnou trajektovou linkou ze Splitu do Supetaru a na Makarskou riviéru jezdí linka ze Sumartinu na jihovýchodním pobřeží. Praktická informace pro studenty a mládež: Pokud se chystáte na Brač bez auta a chcete trochu ušetřit, vtiskněte do rukou revizorovi několik chorvatských kun a plavba bude hned o pár korun levnější.

Hvar, Jelsa, Stari Grad

Na ostrově Hvar je pro turisty zřejmě nejpodstatnější skutečnost, že je zde nejvíce hodin slunečního svitu v celém východním Jadranu a okolní vody patří vůbec k nejčistším. Milovníkům koupání na divokých plážích padne do oka zejména severní pobřeží ostrova s hlubokým Starigradským zálivem a množstvím zátok s útulnými písečnými zákoutími. Nejvyhledávanějším střediskem na ostrově je hlavní město Hvar, které patří k vůbec nejnavštěvovanějším v celém Chorvatsku. Malebné uličky starého města, přístav a lesklá kamenná dlažba vytvářejí skutečně neopakovatelnou atmosféru, kterou si lze vychutnat zejména ve večerních hodinách. K výletním centrům patří i Jelsa, Vrboska a Stari Grad, kde byl před několika lety vybudován moderní trajektový přístav. Ten je považován za vstupní bránu ostrova a zajišťuje pravidelné trajektové spojení se Splitem, Vela Lukou, s Dubrovníkem, či ostrovem Vis. Z přístavu Sucuraj jezdí trajekt do Drveniku na Makarské riviéře. Tento spoj je vhodné využívat právě během letní sezóny. Linky nebývají tak přeplněné a přestože je třeba absolvovat navíc cestu celým ostrovem, nejednou ušetříte několik hodin.

Vis, Biševo a Modrá jeskyně

Ostrov Vis patří k jedněm z málo objevených koutů Chorvatska. Až do roku 1989 zde měla totiž základny armáda a ostrov byl pro turisty nedostupný. Můžete se tak těšit na krásné čisté moře, římské památky a středověké kláštery. V lokalitě Gradina, na severozápadním pobřeží Visské zátoky jsou to pozůstatky řecko-římské Issy, na poloostrově Prilovo je to františkánský klášter a byly zde odkryty i pozůstatky římského divadla, kde bylo nalezeno množství cenných antických památek. Krásné písečné pláže jsou zejména severně od města Vis a na jižní straně ostrova je to krásná pláž ve známé zátoce Stiniva. Na Visu jsou vytvořeny i vynikající podmínky pro jachting, windsurfing, potápění či podmořský rybolov. Na své si zde přijdou i vyznavači paraglidingu a milovníci cyklistiky, přičemž zdejší serpentiny a vyhlídky nabízejí nezapomenutelné scenérie. Jako snad na každém jadranském ostrově si však cyklistika v tamních horských podmínkách vyžadujte skutečně dobrou kondičku a výdrž. Zážitkem jsou i výlety lodí, přičemž k nejžádanějším patří plavba na ostrůvek Ravnik se Zelenou jeskyní, ale zejména plavba na ostrůvek Biševo s nádhernou Modrou jeskyní, která patří ke skutečným bonbónkům celého Jadranu. Paprsky slunce se pod mořskou hladinou odrážejí ode dna, pronikají do dutých útrob jeskyně a vytvářejí až neuvěřitelně pronikavý svit. Místní zvláštností je i množství námořních bunkrů, k nejznámějším patří bunkr v zátoce Parja a během plavby do města Komiža můžete navštívit jeskyni, kde bylo koncem 2.světové války sídlo Titova štábu - tzv.. Titova špilja.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Chorvatsko nadchne rodiny i dobrodruhy

Chorvatsko to je destinace, která nadchne každého cestovatele a rekreanta! Poloostrov Istrie patří mezi hojně...
více…

O Chorvatsku

Chorvatsko leží na rozhraní Balkánského poloostrova a Střední Evropy. Na severu země se rozprostírají nížiny,...
více…

Hygiena na cestách - ručníky, moskytiéry a vodní filtry

Chystáte se na turistické výšlapy mimo civilizaci? Tak určitě potřebujete s sebou mít vše, co si v civilizaci...
více…

Nože - jednoduché, multifunkční nebo nářaďové

Říká se, že každý správný muž má u sebe nůž. Totéž by mohlo platit také u outdoorové výbavy. Vždy by měl...
více…

Kompasy, buzoly, dalekohledy

Chystáte se na na nejznámější poutní cestu do španělského Santiaga de Compostela nebo jen tak budete putovat po...
více…

Ponča a pláštěnky a deštníky

Déšť dokáže na pěším výletě ve volné přírodě pěkně potrápit. Je pravda, že nejsme z cukru, ale cestovat...
více…

Svítilny - ruční svítilny, čelovky a lampy

Kvalitní svítilna by neměla chybět v žádné outdoorové výbavě. Je sice pravda, že svítilnu má i každý mobilní...
více…

Údržba spacáků, opravné sady

Pořizování outdoorových potřeb není zrovna levná záležitost, a proto je třeba se o tyto věci náležitě starat....
více…

Obaly na karimatky a spacáky

Nejrůznější obaly a vaky patří již tradičně k výbavám cestovatelů. Použít se dají nejen na ochranu spacáků,...
více…

Polštářky

Už dávno neplatí, že polštářky patří pouze do postele nebo jako dekorace na gauč. Polšťářek je pro některé...
více…