Dubrovník

Dubrovník byl v minulosti Lordem Byronem označen za perlu Jadranu a toto označení mu právem náleží dodnes. Po celá staletí bylo toto město obchodním a kulturním centrem území, které dnes známe pod názvem Jižní Dalmácie. Původně to však byl svobodný městský stát jménem Ragusa, který díky své strategické poloze a nevšednímu systému opevnění odolával útokům Benátčanů i Turků.

Městské hradby nebyly nikdy prolomeny a přestály i brutální ofenzívu Srbů v občanské válce začátkem 90-tých let. Obléhání však zanechalo své stopy, což na nějaký čas ovlivnilo i cestovní ruch. Dubrovník ale velmi rychle získal zpět svou korunu mezi turistickými centry, do kterého se v houfech sjíždějí lidé z celého světa.

Doprava a ubytování

Malé, ale moderní letiště je situováno 20 km jižně od města. Létají sem pravidelné i charterové linky prakticky z celé Evropy. Cesta autem či autobusem bývá dlouhá, ale ze Záhřebu do Splitu je již postavena dálnice, která povede časem až do Dubrovníku. Zatím je však jízda po místních silnicích pro mnohé velkou výzvou, protože město leží mezi horami a mořem. Železnice tudy nevede, ale alternativou může být lodní doprava. Ta je velmi příjemná, avšak pomalá kvůli četným zastávkám na různých ostrovech.

V Dubrovníku nehledejte metro, tramvaje ani trolejbusy. Celá městská hromadná doprava je zajišťována četnými autobusy, které jezdí často a většinou včas. Jízda autem po městě se však může změnit na noční můru. Zejména během vrcholu sezóny je zde obrovské množství turistů a město má komplikovaný systém jednosměrných ulic. Parkování je zde velký problém a celé staré město je pěší zóna. Taxíky jsou i na místní poměry velmi drahé, použít kolo se také nedoporučuje, proto jsou v rámci centra města nejlepším dopravním prostředkem vlastní nohy.

Kam do města

Všechny hlavní atrakce jsou soustředěny do Starého města, které uchovalo svůj vzhled barokního městského státečku. Nejlepší výhled na něj se vám naskytne z výšky pevných hradeb, které ho obklopují. Jejich celková délka je 2 km, ale strávíte na nich minimálně hodinu, abyste si mohli vychutnat všechny scenérie, které nabízejí. Hlavní třída Stradun, která protíná srdce Starého města, je výchozím bodem pro prohlídku dalších památek. Jedním z unikátů je místní františkánský klášter, který jako jeden z mála budov přestál ničivé zemětřesení v roce 1667. Za zmínku stojí i katedrála, postavená v 12. až 14. století na ruinách Byzantské baziliky ze 6. nebo 7. století. Podle legendy dal na její stavbu peníze král Richard Lví srdce, který zde při svých cestách ztroskotal.

Pokud vás zajímá historie lodní navigace, navštivte Námořní muzeum, které má ve sbírce modely lodí, malby s námořní tematikou a různé navigační přístroje. V blízkosti najdete i akvárium, které v 27 nádržích představuje mnohé druhy ryb a jiných živočichů žijících v hlubinách oceánu. Milovníci umění zase ocení Muzeum moderního umění, které mapuje tvorbu současných chorvatských umělců, zvláště místního malíře Vlaha Bukovaca. Podívat se můžete i na to nejlepší z prací válečných reportérů na výstavě War Photo Limited.

Kam z města

Dubrovník je dobrou základnou k objevování krás ostrovů Jižní Dalmácie. Jeden z nejnavštěvovanějších je Mljet, který je jako bujný zelený klenot a velká část z něj je chráněna jako národní park. Můžete si zde pronajmout kolo a vydat se na okružní jízdu po spleti cestiček, které vedou kolem jezer s čistou vodou, ve kterých se můžete i vykoupat. Velmi populární jsou i menší ostrovy jako Koločep, Lopud či Šipan. Kromě toho se můžete vybrat na jednodenní výlety do sousední Bosny nebo Černé hory.

Noční život

Po setmění se z Dubrovníku, stává lidský úl, v němž se pohyb nezastaví ani na vteřinu. Davy lidí se přemísťují z jedné restaurace či kavárny do druhé, ale potkáte tu i páreček na romantických procházkách. Živá hudba se pravidelně ozývá například z Troubadour 'Hard Jazz' Cafe. Je zde i několik tanečních klubů hrajících různé styly, včetně latino. V pozdějších nočních hodinách se obecný ruch v ulicích uklidní, a všichni se rozprchnou do četných barů, které jsou otevřené až do svítání.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


O Chorvatsku

Chorvatsko leží na rozhraní Balkánského poloostrova a Střední Evropy. Na severu země se rozprostírají nížiny,...
více…

Ty nejpádnější důvody, proč nezanedbat cestovní pojištění

Cestovní pojištění je důležité, pokud chcete mít jistotu, že si budete moci dovolit lékařskou péči při cestě do...
více…

Tipy na romantický víkend pro dva

Už delší dobu přemýšlíte, jak příjemně strávit víkend s milovanou polovičkou, ale nemáte nejmenší tušení, za...
více…

Cestování s malým psem – cestovní tašku nebo přepravní box?

Plánujete dovolenou nebo víkend u přátel, a protože bez svého chlupáče neuděláte ani krok, budete ho brát sebou?...
více…

Jak poznat kvalitní spací pytel, který vás zahřeje i při nízkých teplotách?

Spací pytel je potřebným vybavením každého dobrodruha, který rád vyráží do přírody. Důležité je, aby spacák...
více…

Komfortní spaní v přírodě: Outdoorové vybavení HUSKY

HUSKY je česká firma, která se specializuje na výrobu outdoorového vybavení. Nabídnout může batohy, spací pytle,...
více…

Dálniční známky v roce 2021 aneb jaké změny nás čekají?

Od nového roku už konečně nebude potřeba vylepovat na přední sklo aut papírové dálniční známky, po letech...
více…

Dovolená se psími mazlíčky? Dáme vám hned 4 tipy

Letní dovolená se pomalu blíží a spousta z nás začíná s plánováním už nyní. Není divu, jelikož čekat na...
více…

Prodloužený víkend v Budapešti, Paříži východu

Blíží se prodloužený víkend a vy ještě nevíte, kde ho prožít? Zkuste zajet do Budapešti! Budapešť je přímo...
více…

Deset úžasných pláží, které můžete navštívit, pokud vás láká dálka a průzračná voda

Většina z nás má již letní dovolenou za sebou. Ale pokud nepatříte k většině, máte dostatek nevybraných dnů a...
více…