Istrie
Poloostrov Istrie dělí od Chorvatska pohoří, které ho jakoby izoluje od zbytku země. V průběhu historie se zde prostřídalo několik vládnoucích zemí, což poznamenalo multikulturalismus této oblasti. Směs malých ostrůvků, bohaté historie a okolní přírody dnes tvoří jedno z nejoblíbenějších rekreačních míst nejen pro Čechy.
Modrá a zelená Istrie
Tato západní část republiky se mezi domácími často dělí na pomyslné dvě oblasti. Jak už napovídá samotný název, modrá Istrie se rozprostírá na pobřeží Jaderského moře a sídlí při ní všechny oblíbená letoviska. Jižanskou atmosférou dýchající městečka vítají každoročně tisíce turistů. V této části naleznete například i národní park Brijuni, který se skládá z několika ostrovů. Jeho součástí je safari park s exotickými živočichy, vzácné naleziště historických artefaktů a nemůžeme také zapomenout na bujnou vegetaci, která dotváří vzhled připomínající jednu obrovskou botanickou zahradu. Výlet si můžete udělat i na nedaleký Červený ostrov, kde jsou jediné písečné pláže Chorvatska. Kvůli tomuto faktu se z něj stalo nejluxusnější turistické centrum v zemi.
Zelená Istrie tvoří zbytek poloostrova a je známá zejména kvůli možnostem agroturistiky. Můžete si zde vychutnat dovolenou na farmách, podílet se na sběru plodů, nebo se jen vydat po vinné, či olivové cestě. Díky specifické půdě má místní nápoj bohů charakteristickou nezapomenutelnou chuť. Domácí ho pravidelně pijí s každým jídlem, ale vždy ho zředí čistou vodou nebo minerálkou.
Chorvatské koloseum
Jak jsme již zmínili, v této části země najdete znaky různých kultur, které spolu vytvářejí jednu velkou pestrou směs. Nejviditelnější z nich je však italská. Jisté období patřila Istrie dokonce Benátkám, a tak v některých ulicích najdete na domech erb tohoto města. Římské tradice jsou patrné zejména na amfiteátru v Pule, který jako by z oka vypadl italskému koloseu. Jeho prostory dodnes slouží původnímu záměru. A tedy jak si tu před lety mohl operu vychutnat římský císař, nyní se zde do slov různých árií nebo písní světových umělců může vžít více než 20 000 turistů a Chorvatů. Prohlídka římskými dějinami pokračuje v tomto městě dále u římského divadla, triumfálního oblouku a Herkulově bráně. Navštívit byste měli i nejstarší archeologické muzeum, kde se nacházejí všechny vykopávky ze země. Statut památky UNESCO získala v Poreči Eufrasiova bazilika. Na první pohled vás zaujme jedinečným mozaikovým zdobením. Nedaleko něj se nachází město Rovinj s proslulou uličkou Gris. Zvučné jméno si zajistila kvůli desítkám různých umělců, kteří zde našli druhý domov a denně prezentují své nadání.
Lahodný pršut se sklenkou vína
Chorvatská gastronomie je odlišná podle různých částí země. Má však společné charakteristické znaky italské kuchyně a ve všech koutech najdete kousek proslulého pršutu. Jde o na kouři uzenou vepřovou šunku, která se pak nechá vysušit proudícím vzduchem. K tomu vám jistě naservírují pohár chutného vína z domácích zásob. V celé zemi milují telecí maso na různé způsoby, ryby a zeleninové saláty. Pro Istrii je charakteristické vepřové maso připravované na smetaně. Do jídel velmi rádi přidávají olivy a specialitou je také tzv.. černé rizoto připravované ze sépií. Chorvati jsou také proslulí cukráři a proto si na své přijdou všichni milovníci sladkého. Jejich jazýčky si mohou pochutnat na různých dortech, zákuscích, zmrzlinách, palačinkách a pudincích.
Tipy na závěr:
Nedaleko Poreče se nacházejí známé vinařské oblasti. Můžete se zde ubytovat ve starých typických kamenných domcích a podílet se také na vinobraní.
Právě na Istrii najdete jediné golfové hřiště v Chorvatsku. Tento sport si můžete zahrát na jednom z Brunijských ostrovů.
Každoročně se zde koná i velké několikadenní setkání motorkářů. Bikers days se skládají z prezentací motorek, doprovodných akcí a několika koncertů.