Split

Split jako největší město na pobřeží Chorvatska a hlavní dopravní uzel je místo, kde můžete očekávat více ruchu než odpočinku. Se svou více než 1700 letou historií je však obligátní zastávkou při návštěvě Střední Dalmácie.

Split byl založen v roce 305, když si tu dal římský císař Dioklecián postavit palác, kde strávil poslední léta svého života. Na rozvoj města měla velký vliv i nadvláda Benátčanů v letech 1420 - 1797. Později bylo součástí Rakouska-Uherska a po druhé světové válce patřilo mezi nejdůležitější metropole Jugoslávie. I díky zachovalé architektuře a historickým památkám se podobá živému muzeu.

Doprava a ubytování

Split je hlavní branou do Dalmácie. Mezinárodní letiště najdete 25 km severozápadně od centra města, mezi městy Kastela a Trogir. Lety z celého Chorvatska a Evropy jsou, zejména během letních měsíců, velmi frekventované. Město má železniční spojení s Šibenikem, Zadarem a jezdí i noční rychlík ze Záhřebu. Nově postavená dálnice usnadňuje cestu autobusem či vlastním autem. Split je i důležitý přístav, takže není problém se sem z mnoha míst dostat i lodí.

Hromadná doprava je zajištěna autobusy, které jsou relativně levné, rychlé, ale často bývají přeplněné. Pro turisty je užitečná zejména linka 12. Pokud se chcete ve městě pohybovat vlastním autem, připravte se na to, že zaparkovat je zde extrémně náročný úkol. Většina historických památek se však nachází v mezích Gradu (starého města), které je celé pěší zónou.

Kam do města

Je to právě zmiňovaný Diokleciánův palác, který je největším Splitským lákadlem. Tento rozsáhlý komplex je postaven na základech obdélníkového tvaru s rozměry 215 a 180 metrů a má čtyři vnější hradby. Každá z nich je vysoká 25 metrů a obsahuje bránu, tři od města (železná, stříbrná a zlatá) a jednu mořskou (bronzová). V dávných dobách se totiž dalo do paláce dostat i lodí. I dnes je palác stále neporušený, ale působí spíše jako labyrint kamenných budov a dlážděných alejí. Další dominantou je katedrála Sveti Dujam, jejíž jádro tvoří osmistěn mauzoleum postavené ve třetím století pro římského císaře. Křesťanským chrámem se stala v sedmém století a zasvěcena byla biskupovi, který se stal obětí právě během pronásledování křesťanů za vlády Diokleciána.

Muzeum chorvatských archeologických památek najdete západně od centra města. Jako v mnoha jiných chorvatských muzeích, najdete v něm artefakty z antických měst. Exhibice jsou interiérové i exteriérové. Nacházejí se zde i sakrální a jiné předměty z období středověku, ale ty nejzajímavější kousky jsou ukázky keltského umění. Díla největšího chorvatského sochaře 20. století Ivana Meštrovića můžete obdivovat v galerii nazvané po něm, kterou dal v 30-tých letech postavit jako svou soukromou rezidenci. Ve vile a přilehlé zahradě je umístěna rozsáhlá sbírka jeho prací, která sestává z dřevěných, mramorových, kamenných i bronzových soch.

Kam z města

Oblíbenými místy v okolí Splitu je středověké městečko Trogir zapsáno v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Leží na ostrově Čiovo, který je mostem spojen s pevninou. Pobřežní město Omiš také láká návštěvníky, které sem láká zejména divoká řeka Cetina, kterou mohou ti odvážnější sjíždět na raftingovou člunech.

Splitský přístav můžete využít jako vstupní bránu do mnoha dalších destinací, zejména ostrovů. Největší a nejznámější z nich je Brač, který leží několik kilometrů jižně od města. Ten vyhledávají rekreanti zejména kvůli jeho jedinečným plážím. Jedna z nich, známá jako Zlatý roh, se může pochlubit svým atypickým tvarem a zbarvením písku. Její zvláštnost spočívá také v tom, že mění svůj tvar a polohu v závislosti na větru.

Noční život

V noci je tu zejména v létě velmi živě. V ulicích městě se často konají různé kulturní akce a rušné bary přímo na pobřeží bývají otevřeny až do pozdních hodin. Co se týče klubové scény, ta je trošku skromnější. Během Letního festivalu Split hostí množství umělců, kteří na několika otevřených pódiích předvádějí své taneční, pěvecké či herecké umění. Nechybí ani koncerty rockových skupin z celé bývalé Jugoslávie.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dovolená se psími mazlíčky? Dáme vám hned 4 tipy

Letní dovolená se pomalu blíží a spousta z nás začíná s plánováním už nyní. Není divu, jelikož čekat na...
více…

Prodloužený víkend v Budapešti, Paříži východu

Blíží se prodloužený víkend a vy ještě nevíte, kde ho prožít? Zkuste zajet do Budapešti! Budapešť je přímo...
více…

Deset úžasných pláží, které můžete navštívit, pokud vás láká dálka a průzračná voda

Většina z nás má již letní dovolenou za sebou. Ale pokud nepatříte k většině, máte dostatek nevybraných dnů a...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Pravidla silničního provozu a povinná výbava v Evropě

Nepodlehněte představám, že pokud cestujete na dovolenou, jsou předpisy všude stejné. Procitnutí bývá nepříjemné....
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Chlazení pneumatik by mohlo zvýšit bezpečnost jízdy

V autě je mnoho věcí, které se zahřívají. A třeba je chladit. A není to jen samotný motor, interiér či řídící...
více…

Ztráta výkonu motoru má své důvody, které lze odstranit

Možná se to stalo už i vám, že jste po čase zjistili úbytek výkonu vašeho auta, které "netáhne" jako nové. Je ale...
více…