Chyby žen při cvičení, které blokují hubnutí

Nejen ženy, které cvičí, často dělají při cvičení a posilování chyby. Bývá to i problém některých mužů, ale těmi se nyní zabývat nebudeme. Cvičící ženy nejčastěji volí špatnou techniku a sestavu, nepromyšlené cviky, ale mnohdy mají i chaotický jídelníček. Na co všechno je potřeba si dávat při cvičení pozor, aby veškerá námaha nebyla zbytečná?

cvičení, cviky, hubnutí, svaly, bílkoviny

Chyby začátečnic

Ženy často končí svůj tréninkový režim, už když zjistí, že něco zhubly a cítí se pěkné ve svém oblečení. Avšak často zapomínají na to, že podkožní tuk ještě spálit nestihly a ten je mnohem důležitější. Pokud si chcete vypracovat a vyrýsovat svaly, je třeba zvedat i těžší váhy. A nezapomínejte na kardio a mějte tréninkový program! Rovněž je třeba zařadit do svého jídelníčku potraviny, které vám pomohou vybudovat si svalovou hmotu!

1. Nemějte strach ze zvedání těžkých vah

Pokud si chcete vybudovat i určitou svalovou hmotu, nestačí cvičit jen s vlastní zátěží nebo minimální váhou, je třeba zvýšit zátěž. Další věc je, že nesmíte dopustit, aby si vaše tělo zvyklo na určitou zátěž, postupně mu dávkujte více a více. Určitě necvičte dlouhou dobu stále tu samou sestavu, nic není horšího, než rutina. Nejenže nehubnete, ale ani s vaším tělem to už pak nic nedělá. Čili, buďte kreativní!

2. Nebojte se občas dělat při cvičení i ošklivé grimasy

Když provádíme větší námahu, například zvedáme těžké závaží, je zcela normální, že nedokážeme udržet kamennou tvář. Ta prostě musí odrážet náš nelehký výkon. Sem tam se k tomu přidá i nějaký ten zvuk, abychom si ulevili nebo se "vyhecovali". Vezměte si to tak, že budování svalů vyžaduje určité nepohodlí a je samozřejmé, že se podle toho i tváříme. Tak kašlete na to, jak to vypadá a soustřeďte se více na cvičení, protože pokud se zaměříte i na váš výraz obličeje, váš výkon určitě nebude stoprocentní.

3. Posedlost jen jedním typem cvičení

Možná si například chcete vyrýsovat výrazněji břišní svaly, ale určitě nedělejte to, že budete každý den věnovat trénink pouze této jedné části. Tři nebo čtyři série 15-20 minut za týden úplně stačí. Zbytek času zkuste věnovat posilování ostatních částí těla a případně ještě jinému sportu.

4. Štíhlý pas

Mnoho žen již používá těžší váhy, když pracuje na svém břiše, myslíc si, že váha nějakým zázrakem jejich břicho zmenší. Pas se skládá ze svalů a ty reagují na těžší váhy tím, že se zvětšují. Pokud tedy chcete mít štíhlý pas, přestaňte procvičovat břicho s těžkými váhami - zůstaňte u vah, které vám umožní 15 - 20 opakování. A hlavně - nepoužívejte těžší váhy při cvicích, které zatěžují boční břišní svaly (šikmé svaly břicha).

5. Trénink na BOSU

BOSU má pravděpodobně svůj význam v rozvoji rovnováhy nebo při rehabilitačních cvičeních. Mimo to nemá v tréninku opodstatnění. A přesto zejména ženy a jejich trenéři začali používat BOSU ke cvičení se závažím. Postaví se na BOSU a cvičí standardní cviky jako bicepsové zdvihy, tlaky nad hlavu atd. Někteří to dohnali až tak daleko, že cvičí totéž na gymnastickém míči. Myslí si, že zvedání závaží na nestabilním povrchu nutí svaly pracovat tvrději. Ve skutečnosti se však jen rychleji unaví a to způsobí, že vydrží cvičit kratší dobu. Takže raději zkuste stejné cviky dělat na zemi s větší váhou. Protože žádná ze studií prováděných na BOSU nedokázala, že buduje svalovou hmotu rychleji než cvičení na zemi.

6. Dejte si pozor, abyste to nepřehnali s kardio!

Mnoho žen si myslí, že čím více kardio cvičení, tím lépe budou vypadat. Pozor, není tomu zcela tak! Určitě jste si všimli, že takoví maratonci nemají až tolik svalové hmoty, způsobené je to tím, že tělo při takových extrémech přichází i o svalovou hmotu. Tedy, pokud chcete mít i pěkné křivky a vyrýsované svalstvo, určitě si dejte optimální denní limit kardia a střídejte aerobní cvičení i se silovým tréninkem a jinými sporty. Velmi mnoho žen si oblíbí jednu tréninkovou rutinu, kterou vykonává dlouhodobě bez změny. Tělo se však tréninku přizpůsobí a v konečném důsledku to s ním už nedělá žádné zázraky. Tréninky je třeba střídat každých 4-6 týdnů. V každém cyklu s důrazem na jinou část těla. Měňte váhy i počet opakování, abyste dali tělu nový impuls.

7. Bezhlavé střídání cviků

Existuje velmi mnoho žen, které na jedné straně nevydrží příliš dlouho při jednom typu cvičení. Vyzkouší ho jen několik dní, pak je to už nebaví a začnou zase s něčím jiným. To vede k tomu, že jejich cvičení jsou chaotická a nakonec se neukáží žádné výsledky. Proto byste neměli až tak experimentovat a nejprve si promyslet a nastudovat jistý typ cvičení či sportu, nad kterým uvažujete. V opačném případě je to jen ztráta času, vaše tělo se ještě nestihne adaptovat na nový typ námahy a vy už mu "servírujete" něco jiného. Pak se nedá očekávat budování svalové hmoty nebo získání kondičky, je to jen zátěž.

8. Nebojte se jídla!

Pokud hodně cvičíte a hýbete se, je normální, že vaše tělo potřebuje doplnit "palivo". Samozřejmě, do jídelníčku je potřeba zařadit více bílkovin, proteinů a vlákniny, ale nesmíte zapomínat i na ostatní složky, jako jsou sacharidy, tuky či omega mastné kyseliny. Jakékoliv experimentování či diety vám totiž mohou přinést problémy a vaše cvičení vyjde vniveč.

9. Přílišná konzumace ovoce nebo pití ovocných drinků

Obsahují dost cukru a pokud to přeženete, rychle se vám zvýší a vzápětí rapidně sníží hladina inzulínu, a pak přijde vlčí hlad. Navíc si koledujete i o cukrovku, takže raději ovoce s mírou! Problém bývá iv tom, pokud si ovoce nebo zeleninu rozmixujete až na příliš malé kousky, tělo tak vlastně vynechá jednu část trávení a při velkém množství takového drinku má problém vstřebat tyto cukry. Mějte se na pozoru i u umělých práškových drinků s příchutěmi, raději zvolte čerstvé ovoce a zeleninu, které si rozmixujeme.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Hubnutí usnadní zrychlený bazální metabolismus

Mužské tělo obsahuje větší množství svalové hmoty, než tělo ženy. Zastoupení tuku je zase větší u žen. A to...
více…

Hubnutí vynecháním večeře je neúčinné a nezdravé

Chcete zhubnout a myslíte si, že to půjde rychleji, když večer po cvičení budete hladovět? Ale to vůbec svému...
více…

Proteinové tyčinky a zásady při jejich výběru

Proteinová tyčinka je výborný pomocník při boji s hladem. Je zdravá a neustále ji můžete mít u sebe. Nezabere...
více…

Jak dlouho cvičit?

Trénink je, hlavně pro začátečníka, namáhavá věc. Není vhodné hrát si na hrdiny a předvádět se. Po-kud máte po...
více…

Jaké jsou vhodné druhy cvičení?

"Na hubnutí" je vhodný plynulý, rytmický a poměrně rychlý pohyb, který zaměstnává co nejkomplexněji celé tělo....
více…

Jaká je intenzita zatížení při cvičení?

Při hubnutí je klíčovou věcí to, jak rychle vám během cvičení bije srdce. Bez této informace sice cvičit můžete,...
více…

L-carnitin na hubnutí

Je mnoho výživových doplňků, které slibují hubnutí. L-carnitin je na trhu již velmi dlouho. Na popularitě L-carnitinu...
více…

Jak cvičit a co dělat při bolesti svalů po tréninku?

Jak cvičit a co dělat při bolesti svalů po tréninku? Dospělí by měli každý den provádět nějaký druh fyzické...
více…

Zhubněte dvě kila bez pocitu hladu a navždy

Shodit pár kil, to je pro někoho nadlidský úkol a jiní shazují desítky a znovu je rychle nabírají. Jak zabránit...
více…

Hubnutí s úsměvem, bez hladovění a s dobrým pocitem? Stravování ve francouzském stylu!

Chcete zhubnout a již při slově dieta máte husí kůži? Tak to je všechno špatně a nikdy nezhubnete! Přitom zhubnout...
více…