Kempování s tučňáky v Antarktidě

Antarktida se svými stálými teplotami pod nulou a neobydleným ledovcovým terénem nebývá obvykle považována za atraktivní destinaci. Cestovní kanceláře zaměřené na dobrodružství to však dnes chtějí změnit.

Kempování s tučňáky v Antarktidě

Nabízí několik expedic ročně, které směrují do špičkového dobře vybaveného tábora, takže několika stům cestovatelů umožní navštívit ledový kontinent téměř se stejným pohodlím, jaké mají doma.


Zakladatel jedné z agentur, který vedl první přechod Antarktidy z východu na západ, si tábor naplánoval při jedné z expedic. Když čekal, až přejde ledová bouře, spolu s ostatními cestovateli si představovali mnohem komplexnější polární expedici spojenou s luxusním transportem a ubytováním.


Dnešní cestovatelé mohou zažít tento realizovaný sen, když si zarezervují jednu z organizovaných zážitkových cest, které probíhají v období, kdy je na tomto kontinentě pozdní jaro a léto (listopad až prosinec).

Kempování s tučňáky v Antarktidě

Cesty začínají pětihodinovým soukromým letem z Kapského města na ledovou přistávací plochu umístěnou nad 50 m vysokým zamrzlým vodopádem mezi Zemí královny Maud a východní Antarktidou.


Hosté se pak přesunou do pohodlí ekologického tábora Whichaway, který využívá pouze solární a větrnou energii. Má podobu velkého stanu a skládá se z obytné části vybavené centrálním sporákem, kožešinami, knihovnou a mapami jižního pólu jako poctou dávným polárníkům.

 

Šest spacích buněk je vyrobeno z laminátových panelů, které jsou odolné vůči pověstným silným antarktickým větrům a udržují uvnitř ticho a teplo. Buňky, které měří 6 m v průměru, obsahují dvojitou postel, psací stůl a vlastní koupelnu.


Také jídla se servírují stylově a připravujte je profesionální jihoafrický kuchař. Po typické anglické snídani následuje lehký oběd, zatímco hlavní jídlo dne je večeře skládající se ze třech chodů, které mohou zahrnovat grilovaný steak, lososa s wasabi a spousty šampaňského.


V táboře se hosté mohou zúčastnit množství aktivit včetně průzkumu ledových jeskyní, návštěvy nedaleké vědecké základny, lyžování s padákem (kite-skiing) nebo návštěvy kolonie tučňáků císařských, kterých zde hnízdí a vychovává svá mláďata přes šest tisíc.


Součást závazku cestovních kanceláří je nulový vliv na životní prostředí, proto je na konci sezóny celý tábor demontován, takže v rozlehlé ledovcové krajině nezůstane jediná stopa po lidské činnosti.

Praktické záležitosti

Na tyto výpravy se můžete přihlásit také prostřednictvím internetu. Cesta trvá 8-10 dní a může pojmout pouze 12 lidí, proto se musíte rozhodnout včas. Cena na osobu se odvíjí mj. od délky pobytu a zahrnutých aktivit.

 

Návštěvníci si musí obstarat vlastní polární oblečení, i když některé z agentur nabízejí jeho součásti ke koupi až před cestou.

 

comments powered by Disqus