Doprava v Kyrgyzstánu

V Kyrgyzstánu je poměrně komplikovaná doprava, ale vždy se to dá nějak udělat:-)

Autobusy, maršrútky:

Klasických autobusů v Kyrgyzstánu mnoho nenajdete, silnice jsou v dezolátním stavu a počty přepravovaných osob malé. Autobusy uvidíte většinou jezdit jen na severu na trase Biškek-Issyk Kul-Karakol. Tato linka, ale často zastavuje, a je to velmi pomalé. Jsou to zpravidla staré vozy Ikarus, jízdné je ale poměrně levné.

Na většině území tohoto státu jezdí maršrútky. Jsou to dodávky v autobusové úpravě, zpravidla staré německé Mercedesy či Transity pro cca 15 lidí, jsou rychlé a celkem hodně flexibilní. Jezdí se buď tak, že se čeká, než se Maršíka naplní, a pak vyrazí, nebo se jezdí podle jakéhosi řádu a lidi nastupují a vystupují na mávnutí.

Hlavní zastávky této přepravy jsou u nádraží nebo bazarů, ale mávnout či vystoupit si můžete kdekoli. Ceny za jízdu maršútkou jsou stále rozumné. V autobusech i v maršútce občas požadují poplatek i za zavazadlo. 

Taxi, sdílená taxi, sdílená auta, autostop:

V méně obydlených částech Kyrgyzstánu maršrútky nejezdí příliš často nebo skoro vůbec. Tam potom fungují sdílené taxi, nebo spíš sdílená auta. Někde je to jediná možnost dopravy. Taxi si můžete pronajmout jen pro sebe, jak jsme na to zvyklí od nás, ale cena kterou zaplatíte je omračující. Nejlépe, když vás jede 4. Proto taxi fungují i jako sdílené, nasedne se s tím, že se čeká na další cestující, nebo se další cestující nabírají cestou, aby byla cena výhodnější.

Stejně jako sdílená taxi fungují i místní lidé, kteří mají auto a jedou si např. nakoupit do druhého města či vesnice. Řidič tohoto auta nikdy nejede sám. Zastaví na místě, odkud se jezdí jeho směrem většinou u autobusového nádraží nebo na bazaru, a tam čeká, než se mu auto, naplní. Takových aut a taxíků čeká na daném místě plno, ale nejsou si vzájemně konkurenty, jak přijeli, tak se postupně plní, vzájemně si pomáhají shánět pasažéry, a odjíždějí. V podstatě nemůžete odjet s jiným, než je v pořadí.

Pokud budete chtít jet dříve s ne zcela plným autem, musí se za volné místo zaplatit, zpravidla plnou cena, velice výjimečně lze usmlouvat i nižší cena. Nevýhodou sdílených aut ale je, že vůbec nevíte, s kým pojedete, zda řidič pojede rychle nebo pomalu, kolikrát bude stavět, jestli jede bezpečně či ne, a zda vůbec umí řídit, jestli to auto vydrží, nebo jestli řidič nebo spolucestující nebudou smrdět o špíně v kufru auta raději ani povídat aj.

Řidič takového auta čeká třeba i několik hodin než vyjede, a po naplnění auta si zajede nejprve ještě pro, a může se vám stát, že potřebuje zařídit různě věci po městě a rozloučit se známými, což mu může trvat ještě půl hodiny, než se opravdu vyrazí. Ale nezoufejte i mezi mnoha podivíny jsou ale i zodpovědní a milí řidiči. Můžete si klidně v této zemi najmout i auto s řidičem na víc dní, ale počítejte s tím, že se řidiči platí strava a bydlení.  Počítejte také s tím, že ať už auto, maršrútka nebo autobus, bávají místa k sezení většinou velmi stísněná a nepohodlná.

MHD, taxi ve městech:

Ve městech jezdí městské maršrútky, které mají své čísla. Která maršrútka kam jede se, ale musíte nejdříve poptat místních lidí. Lístky si koupíte uvnitř u řidiče během jízdy. V hlavním městě Biškeku jezdí i autobusy a trolejbusy. Taxi ve městech funguje zhruba jako u nás, platí se za auto. Pokud si budete chtít projet  město ať v něm pojedete kamkoli zaplatíte většinou jednotnou cenu. Biškek 100 som, na letiště Manas, které je cca 30km na sever zaplatíte 300-400 som.

Auto, moto, kolo:

Auto pro sebe si bez řidiče v této zemi nelze půjčit, neboť půjčovny jsou v Kyrgyzstánu neznámé, papírování hodně složité. Občas uvidíte vlastní auta cizinců z Ruska či Evropy, nebo motorky, ale chce to mít kvalitní nejlépe terénní vůz, náhradní díly, peníze a trpělivost na policejní kontroly.

Vlaky:

Jediná vnitrostátní trať, které slouží k osobní dopravě je z Biškeku do Balykchy, jízda po ní je ale velmi pomalá. Vlakem se dá ale pohodlně přijet do Kyrgyzstánu po zemi, pěkných pár dní přes Rusko a Kazachstán.

Letadlo:

Vnitrostátní leteckou dopravu můžete použít např. na trasách Biškek-Oš, nebo Biškek-Batken. Největším domácím dopravcem je Altyn Air. Z České republiky se do Kyrgyzstánu létá přes Rusko (Moskvu), nebo přes Istanbul.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kyrgyzstán

Kyrgyzstán je stát ve Střední Asii. Jeho sousedy jsou Čína, Tádžikistán, Uzbekistán a Kazachstán. Hlavním...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Istanbul - město dvou kontinentů

Istanbul má několik míst, které zkrátka vidět musíte. Jsou to centra, místní Grand Bazaar, ulice, uličky, tržiště,...
více…

Taškent Uzbekistán

Taškent se rozléhá na místě, které bylo významným obchodním střediskem již ve 2. tisíciletí př.n.l. V...
více…

Hedvábí a nejlepší Ferganský trh Uzbekistán

Na jihu uzbecké části Ferganské kotliny se rozléhá Margilan, který již po mnoho let představuje centrum produkce...
více…

Buchara Uzbekistán

První zprávy o městě Buchara pocházejí z roku 2500 př.n.l. Díky své poloze na řece Zaravshan to byla vždy...
více…