Izrael /Israel/

Nikde na světě neuvidíte tolik památek s historií starou až pět tisíc let, tak jako​ právě v Izraeli. 

Izrael

Dokonce nikde jinde nevzniklo tolik filosoficko-náboženských proudů jako v Izraeli.Izrael je svatou zemí pro všechny křesťany, židy a muslimy. Tato zeme je nádherná a pokud jste jej ještě nenavštívili, není již proč déle otálet. Pro židy je Izrael země bohem zaslíbená a země nových nadějí. Pro křesťany je to země, kde se narodil a byl ukřižován Ježíš Kristus, a pro muslimy je to země, kde jejich proroci stoupali k nebesům.

Je to vlastně země přistěhovalců. Od roku 1948, kdy byl Izrael založen, se počet obyvatel vyhoupl na osminásobek. Jeho zhruba sedm milionů obyvatel vám představí pestrou mozaiku kultur, tradic, životních stylů, náboženství a etnických kořenů. Izrael je sice malá země /zhruba čtvrtina ČR/, ale má velmi dobrou strategickou polohu. Je křižovatkou tří kontinentů – Asie, Afriky a Evropy. Bohužel pro tuto strategickou polohu je to země plná neklidu. 

Národnostní složení:

  • Židé 80% 
  • Arabové 19%
  • ostatní 0,9%

Náboženské složení:

Ve většině případů se místní obyvatelé hlásí k judaismu. Druhou největší skupinou jsou muslimové, a další významnou skupinou jsou křesťané.

Jak do Izraele:

Z Prahy se dostanete do Tel Avivu přímou leteckou linkou. Let trvá zhruba 4 hodiny. Na letišti se ale připravte na delší pohovor. Bude se týkat hlavně toho, zda jste si sami balili zavazadlo, jestli máte nějaké vazby k Izraeli či nějakému arabskému státu. Pokud budete mít v pase razítko jakéhokoliv arabského státu, budete otázáni na pobyt v této zemi. Pozor!! Budete-li mít ve svém pase razítko z Izraele, můžete mít problém se vstupem do některých islámských států. Sousedních zemí Jordánska a Egypta se to ale netýká, tam můžete vycestovat zcela bez problémů. 

Měna:

Izraelskou měnou je šekel, zkratka NIS (nový izraelský šekel), který se rozděluje dále na 100 agorotů /ILS/.

Peníze:

Míst k výměně peněz najdete v Izraeli spoustu. Doporučujeme ale měnit peníze v bance nebo oficiální směnárně. V Izraeli naleznete také celkem dost bankomatů a ve většině hotelů, restaurací a obchodů můžete platit kartou - pokud je mezinárodní tj. typu Eurocard/MasterCard, VISA, American Express aj. Hned na letišti je další možnost, kde si můžete vyměnit dolary nebo eura za šekely. Mějte raději dolary než eura, neboť dolary jsou častěji přijímány, pokud neplatíte v izraelských šekelích.

Klima:

Pokud jste si naplánovali navštívit Izrael, jsou k tomu nejvhodnější měsíce duben- květen. V těchto měsících země celá kvete a teploty jsou příjemné. Jinak je Izrael v pásmu s teplým podnebím a hodně sluníčkem. Od listopadu do dubna vás v Izraeli může, zastihnou déšť, a v létě od června do srpna zde bývá opravdu horko, teploty zhruba až nad čtyřicet stupňů. V pouštích bývá typické pouštní počasí, ve dne horko, v noci zima.

V Jeruzalémě se setkáte i s tím, že se tam v zimě topí a sníh není výjimkou. Jeruzalém ale stojí za návštěvu v jakémkoliv období. Ať je léto nebo zima. Pokud chcete Izraeli jen teplíčko, můžete si zajet do Eilatu. Tam je teplo celý rok a můžete se i vykoupat v Rudém moři. Teplo po celý rok je i u Mrtvého moře.

Jazyky:

Oficiálními jazyky jsou hebrejština, arabština Ale díky velkým vlnám přistěhovalců se zde domluvíte také jinými jazyky a to hlavně rusky - především v obchodech, také německy a v Tel-Avivu je i spousta Čechů, Slováků, Poláků a Maďarů. Menu v restauracích, cedule a tabule jsou obvykle v hebrejštině, arabštině a angličtině. Informační štíty a tabule jsou v Izraeli trojjazyčné - hebrejsky, arabsky a anglicky. V Izraeli se bez problému domluvíte anglicky, učí se ji ve školách.

Časové pásmo:

GTM+3

Telefonní předvolba:

+972

Elektřina:

Napětí je v Izraeli 220V, ale musíte mít i adaptér na zásuvky.

Víza:

Od roku 1996 je mezi Izraelem a Českou republikou zaveden bezvízový styk pro turistické cesty. Ty ale nesmí přesáhnou dobu 90 dní. Musíte mít pas, který je platný alespoň šest měsíců a dostatečné finanční prostředky. Při příletu do Izraele dostanete registrační kartu, kterou je třeba vyplnit před vstupem do země. Pozor! Pasová kontrola je po příletu nebo při prvním příjezdu do Izraele velmi přísná a důkladná.

Clo, dovoz, vývoz:

Do Izraele se nesmí bez licence dovážet rostliny, zbraně, nezpracované maso, padělanou měnu nebo dokumenty, nože nebo kapesní nože pokud neslouží k profesionálnímu užití aj. Osobní vozidlo pro vlastní potřebu si můžete dovézt také. Cizinec si může koupit v Izraeli osobní vozidlo bez daně, ale je zde podmínka, a to, že si ho sebou odveze, a to ne dříve než rok po jeho zakoupení. Starožitnosti z Izraele můžete vyvážet jen na základě povolení Úřadu pro starožitnosti.

Oblečení a předměty osobní potřeby není třeba deklarovat- kosmetika, běžné šperky, notebook, fotoaparát, filmová kamera, videokamera, rádio, televizor, nahrávač, dalekohled, hudební nástroj, kočárek, vybavení pro kempování a sport. Osoba starší 18 let smí dovézt 250 kusů cigaret nebo 250 g tabáku, 1 l lihovin a 2 l vína. Dovézt lze potraviny do 3 kilogramů, pokud váha jednoho druhu potraviny nepřesáhne 1 kilogram. Dovoz valut a deviz je bez omezení.

Fotografování a filmování:

Zásadně nesmíte fotografovat vojenské a strategické objekty jako jsou letiště, přístavy aj. Nesmíte fotografovat ani vojenské hlídky. Srozumitelné piktogramy určitě respektujte. Při fotografování místních obyvatel se řiďte trochu citem. Pokud máte jen trochu pochybností, tak se raději dovolte nebo raději nefotografujte. Přísně je zakázáno fotografovat Židy, kteří se modlí u Zdi nářků, a to zejména o svátku šabat. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek filmů, a vše ostatní co potřebujete k fotografování a do videokamery.

Telefon:

Telefonní automaty v Izraeli fungují jen na telefonní karty, kterési můžete koupit v každém kiosku nebo na poště na 20, 50 nebo 100 jednotek. Předvolby čísel se v této zemi liší podle toho, jestli se používá pevná linka, nebo mobilní telefon, a samozřejmě podle operátora. Předvolba pro vstup do mezinárodní sítě je 00, po ní je třeba volit národní předvolbu (pro Česko 420) a národní číslo.  Volání z hotelu vás vyjde až o 70 % dráž. Čeští operátoři O2, T-Mobile i Vodafone mají v Izraeli roaming. Předvolba do ČR je +420, předvolba do Izraele +972.

Internet:

Internetové kavárny najdete v Izraeli v každém městě, a v Eilatu jich je až neskutečné množství. Obvyklá cena za kavárenský internet je 0,5 šekelu za 1 minutu. Připojení wifi nabízí zdarma nebo za nízký poplatek většina hotelů.

Pošta:

Poštu najdete v každém větším městě Izraele. Otevírací doba pošty je od neděle do čtvrtka od 8.00 – 12.30 hod a 15.30 – 18.30 hod. Pozor! V pátek mají pošty otevřeno jen do 12.00hod. Pokud se vám nechce pošta hledat, můžete si svůj pohled nebo dopis pohodlné a spolehlivě odeslat prostřednictvím hotelové recepce.  Do České republiky jde pošta zhruba 10 dní.  Známky a pohledy se prodávají prakticky všude. Známka na pohled do České republiky stojí 3,50, letecky 4,20 NIS. Izraelské známky jsou mezi našimi filatelisty velice oblíbené. 

Spropitné:

V Izraeli je spropitné předpokládanou součástí příjmů u mnoha profesí - řidiči, průvodci, hotelový personál, číšníci apod., výjimkou jsou taxikáři. Spropitné není povinné, a pokud nejste se službami spokojeni, nemusíte jej dát. Hotelový nosič dostává zhruba 1 USD za zavazadlo a pokojská v kvalitním hotelu 2 USD denně. Na poznávacím zájezdu s vlastním řidičem a průvodcem se dává 3 USD průvodci a 2 USD řidiči za osobu. Obvyklé se dává spropitné předem, a to vám tak jak všude na světě obvykle zajistí lepší služby.

V rychlých občerstveních se spropitné nedává, ale v restauracích s obsluhou se očekává spropitné cca 10 – 12 % z ceny podle spokojenosti. Teda pokud není na účtu uvedeno service included - obsluha v ceně. Na veřejných toaletách se dávají mince na talířek.

Kriminalita:

Ministerstvo zahraničí ČR vždy doporučuje během pobytu v Izraeli sledovat místní zpravodajství o aktuální bezpečnostní situaci. Ve vnitřním Izraeli je relativně bezpečno, ale to se nedá říct o Palestinských územích. Individuální turistika je do Hebronu a Gazy striktně zakázána. Do Betléma nebo Jericha můžete cestovat jen s hromadnými zájezdy.

Doporučujeme mít u sebe kontakt na stálou konzulární službu, která poskytuje pomoc občanům ČR v případě nouze a zodpovídá dotazy, které se týkají bezpečnostní situace - spojení z místní sítě 052 294 7698, spojení ze sítě ČR 00 972 52 294 76 98.

V Izraeli jsou zavedeny časté a důkladné osobní kontroly, od pohovorů na letišti po prohlídku zavazadel včetně příručních tašek a batůžků. Nelekněte se - procházení bezpečnostními rámy je běžné na všech vstupech, včetně zahrad. S vojáky a policisty vůbec nediskutujte.

Opalování:

Izraelské slunce je velmi prudké, a proto se pro pobyt venku, a hlavně na pláže vybavte kvalitními opalovacími krémy s ochranným faktorem podle typu vaší pokožky. Nezbytné pro vás budou kvalitní sluneční brýle s UV filtrem a pokrývka hlavy - klobouk nebo šátek.

Zdravotní péče:

Lékařská péče je v Izraeli na velmi dobré úrovni, je ale je také dost drahá. ČR nemá s Izraelem sjednanou žádnou dohodu o poskytování vzájemné bezplatné zdravotní péče, proto vám doporučujeme sjednat si před cestou do této země cestovní pojištění. Do Izraele se nevyžaduje žádné povinné očkování. Doporučuje se jen očkování na tyfus, žloutenka typu A, B.

Obecně:

Voda z kohoutků je v Izraeli pitná. Pochybnosti o kvalitě vody můžete mít na palestinských územích a to zvláště v Gaze. Pokud jdete do horkých turistických oblastí - Masada, Mrtvé moře, aj. nebo na trek do pouště, je na místě se předzásobit balenou vodou. Budete si muset jinak vodu celkem draze koupit v nějakém obchůdku, na který cestou narazíte.

Pokud si budete kupovat v Izraeli jídlo ve stáncích na ulici, vybírejte si takové, kde je velký obrat a jídlo je čerstvě připravené, ne ohřívané. Mohli byste dostat potíže, o které určitě nestojíte. Také se vyvarujte pití studeného nebo ledového nápoje pokud je vám horko a jste přehřátí. Raději si dejte čaj nebo nechlazený nápoj.

Vůbec není vhodné sjednávat si schůzku s místními izraelskými obyvateli na páteční odpoledne nebo večer či na sobotu. Během soboty určitě nejezděte do ortodoxních židovských čtvrtí autem.

Důležitá telefonní čísla:

  • 101 - první pomoc
  • 100 - policie
  • 102 - požární služba

Otevírací doba úřadů:

Pracovní doba ve státních úřadech je ve většině případů od neděle do čtvrtku, od půl osmé do čtyř. V pátek a v sobotu jsou úřady v Izraeli zavřené. Jinak je v Izraeli pracovní týden šest dní - začíná nedělí a končí pátkem. Hlavním dnem odpočinku je v Izraeli sobota. Tzv. šabat začíná východem hvězd v pátek a končí západem slunce v sobotu. V této době také počítejte s celkem omezenou veřejnou dopravou.

Otevírací doba obchodů:

  • Ne-Čt:  8:00-13:00hod a 14:00-19:00hod někdy i déle
  • Pá: 8:00-14:00hod
  • So: zavřeno.

Otevírací doba restaurací:

Restaurace se otevírají se západem slunce. Ve velkých městech jako je Tel Aviv nebo Haifa jsou restaurace otevřeny pořád, v Jeruzalémě se šabat dodržuje.
Pro křesťanské komunity zůstává dnem pracovního klidu neděle, muslimské komunity mají zavřeno v pátek, což je den klidu pro muslimy.

Pracovní doba v podnicích:

Ve většině firem a podniků v Izraeli se pracuje od neděle do čtvrtka od osmi do čtyř a v pátek od osmi jen do jedné nebo je úplně zavřeno. 

Pracovní doba banky:

Bankomaty fungují 24hodin a najdete je po celé zemi. Můžete zde použít bez problémů jakoukoliv mezinárodní platební kartu a vybrat si tak šekely přímo v zemi. Počítejte ale s tím, že si i zde banka vybere svou částku za převod. Banky mají většinou otevřeno od neděle do pátku od půl deváté do půl jedné a pak odpoledne od čtyř do šesti. Směnárnu najdete na každém rohu, ale je lepší měnit dolary než eura.

Velvyslanectví České republiky v Izraeli:

Embassy og the Czech Republic, 23 Zeitlin Steel, 61664, Tel Aviv, P.O.BOX 16361
Tel: +9723/6918282-3, KO-6911033, sekretariát-6911031
Nouzová linka: +972 52 328 6622 - (mimo pracovní dobu)
E-mail: telaviv@embassy.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: Po – Pá: 7:45 – 16:15hod
Úřední hodiny pro veřejnost: Po – Pá: 9:00 – 12:00hod
Úřední hodiny víza: Po, St, Pá: 9:00 – 11:00hod

Honorární konzulát České republiky v Izraeli:

Honorary Consulate of the Czech Republic, 27, Reh.29 November, apt.4, 92 105 Jerusalem
Tel: +9722/5666127, fax: +9722/5666127
E-mail: jerusal@honorary.mzv.cz
Provozní hodiny: Ne, St: 10:00 – 12:00hod

Velvyslanectví Státu Izrael:

Badeniho 2, 170 06, Praha 7
Tel: 233 097 500, 233 097 513, 233 097 515, fax: 233 097 519
E-mail: info@prague.mfa.gov.il
Provozní hodiny úřadu: Po – Čt: 8:30 – 17:00hod, Pá: 8:30 – 14:30hod
Konzulární oddělení: Po – Pá: 9:00 – 12:00hod

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Náboženství a svátky Izrael

Hlavním náboženstvím v Izraeli je judaismus. Je to náboženství, které uctívá jediného Boha. Judaismus se tedy...
více…

Galilejské jezero Izrael

Sladkovodní Galilejské jezero má rozlohu166 km2, a je hluboké 44 m, které je také nazýváno Tiberiadské,...
více…

Kultura, sport a zábava - Izrael

Velice oblíbenými diváckými sporty jsou v této zemi fotbal, basketbal a atletika. Sportovně založené...
více…

Ubytování v Izraeli

Počítejte s tím, že stejně jako většina věcí je i ubytování v Izraeli celkem drahé. Ceny ubytování...
více…

Nákupy a suvenýry v Izraeli

Mezi oblíbené výrobky, které si turisté rádi z Izraele odvážejí, patří například kovotepecké výrobky, jako...
více…

Doprava v Izraeli

Izrael je velmi malá země, ale s hustou sítí autobusových linek. Cestovat můžete také vlakem, taxíkem nebo...
více…

Kuchyně v Izraeli

Izraelská kuchyně je velmi svázána pravidly – kašrut, a příprava i konzumace jídla musí být košer - hebrejský...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…