Kam v Tádžikistánu

Památek v Tádžikistánu naleznete hodně, a uspokojí se určitě i ti nejnáročnější.  

Jižní Tádžikistán

Centrem Jižního Tádžikistánu je město Kuljób, ve kterém je pohřben muslimský učenec Alí Hamadání. Nedaleko města Vosse se nachází zajímavá pevnosti Hulbuk, která je původně z 10.-11. Století. Pevnost byla v minulých dobách centrem bohatého solného regionu.

Severní Tádžikistánu

Centrem této oblasti je město Chodžent. Jeho centrem protéká mohutná řeka Amudarja. Dále je tato oblast zajímavá svým památníkem, a částečně rekonstruovanou pevností, ale bohužel z jejího areálu se zachovala jen pouze malá část. Při cestě na jih do hlavního města této země Dušanbe se určitě zastavte ve městě Istorovšón, nad kterým se tyčí zbytky starověké pevnosti.

Sarezské jezero

Sarez je fenomén, který obyvatelé Tádžikistánu i okolních středoasijských zemí skloňují snad ve všech pádech. Je to mohutné horské jezero, které naleznete ve středu Pamíru. Jezero vzniklo závalem kamení při zemětřesení, které bylo v roce 1911. V myslích vládců této země představuje jezero hrozbu pro samotnou existenci jejich režimů. Pokud by se protrhly hráze, tak by to pro polovinu Střední Asie znamenalo zhroucení již tak dost křehké postsovětské rovnováhy. Jezero je také potenciální zásobárnou pitné vody.

Fanské hory

Fanské hory se tyčí v severozápadní části Tádžikistánu a jsou takovou spojnici mezi Zarevšanským a Gissarským hřebenem. Délka těchto hor je zhruba 50 km a 11 z jejich vrcholů přesahuje výšku 5000 m. Nejvyšší horou, která je 5487 m vysoká je hora Čimtarga. Fanské hory mají pro vás připravené skvělé terény pro vysokohorský trek i vrcholový alpinismus. Při putování zde na vás čeká divoká příroda bez lidí, horské potoky, řeky, údolí s jezery i ledovce.

Chorog

Je velmi příjemné městečko na afghánských hranicích (je zde fungující přechod, ale jen pokud máte platná víza). Toto městečko je východisko pro cesty na Pamírský trakt. Veškeré zajímavosti se dají najít jen kolem hlavní třídy, je to ulice Lenina. Je to hlavně bazar a autobusová/automobilová stanice, kam přijíždějí a odjíždějí auta „z“ a „do“ Dušanbe.

Dále je na východ místní muzeum, budova Středoasijské univerzity v Badachšánu, a zhruba 2 kilometry na východ od bazaru je velmi zajímavá botanická zahrada se sbírkami flóry z celého Pamíru. Letiště se nachází zhruba 3 kilometry od města, nedaleko mostu do Afghánistánu směrem na Dušanbe.

Zhruba 12 kilometrů na sever od města Chorog, směr Dušanbe je velmi zajímavé poutní místo - Porš Nev. Na jih od Chorogu se zase nachází město Iškašim, které je centrum stejnojmenného pamírského národa. Najdete zde i přechod do Afghánistánu. V okolí naleznete i teplé minerální prameny /Garm češme/.

Murgab

Je jedno z nejzapadlejších měst celé Střední Asie. V minulých dobách zde žila ruská pohraniční posádka. V dnešní době se místní obyvatelé snaží v okolí města hledat drahé kameny, a někteří jsou dokonce úspěšní. Dostat se kamkoliv z Murgabu vám dá dost práce, a hlavně se budete muset vyptávat.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Istanbul - město dvou kontinentů

Istanbul má několik míst, které zkrátka vidět musíte. Jsou to centra, místní Grand Bazaar, ulice, uličky, tržiště,...
více…

Taškent Uzbekistán

Taškent se rozléhá na místě, které bylo významným obchodním střediskem již ve 2. tisíciletí př.n.l. V...
více…

Hedvábí a nejlepší Ferganský trh Uzbekistán

Na jihu uzbecké části Ferganské kotliny se rozléhá Margilan, který již po mnoho let představuje centrum produkce...
více…

Buchara Uzbekistán

První zprávy o městě Buchara pocházejí z roku 2500 př.n.l. Díky své poloze na řece Zaravshan to byla vždy...
více…

Doprava v Uzbekistánu

Do Uzbekistánu je nejrychlejší letět.  Do Taškentu létají některé evropské společnosti, a to včetně ČSA....
více…

Kuchyně v Uzbekistánu

Málokde se národní kuchyně navzájem tolik ovlivňovaly tak jako právě v Uzbekistánu. V místní kuchyni proto...
více…

Uzbekistán

Uzbekistán je vnitrozemský stát v centrální Asii a rozlohou 447 400kilometrů čtverečních. Tato země sousedí s...
více…

Doprava v Turkmenistánu

K řízení osobního vozu v Turkmenistánu potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, ale většinou vám postačí...
více…