Xian (Sian) Čína

Xi'an je jedno z nejnavštěvovanějších čínských měst. Je to historické město, které sloužilo v dávných dobách a stoletích všem jedenácti dynastiím.

Xian (Sian) Čína

Xi'an, bylo také výchozím bodem známé Hedvábné cesty. Na území Xi'anu i v jeho okolí naleznete v dnešní době celkem mnoho kulturních a historických památek, které se tradují z různých etap čínských dějin. Nynější Xi'an je velice důležitým centrem turismu, obchodu a průmyslu.

Centrum Xi'anu je uzavřeno 14 – ti kilometrovými hradbami do tvaru obdélníků. Tyto hradby se dochovaly z let minulých, a patří k jednomu z nejlépe zachovaných obranných systémů a to nejen v Číně. Pokud pojedete do tohoto města, dýchne na vás typický čínský dech.

Ve městě i v dnešní době naleznete mnoho úzkých a zaprášených uliček s pravidelnou nízkou zástavbou. Tam se odehrává většina ze života prostých Číňanů. Uvidíte, jak se zde místní lidé hádají, obědvají, porcují maso, hrají šachy, vyrábí různé předměty k prodeji a mnoho dalších činností. Zde si uvědomíte, že jste opravdu ve staré Číně se vším, co k tomu patří. Tento pocit vám ale vydrží jen v několika městských čtvrtí a ulic.

Na okraji města Xi'an uvidíte již novou zástavbu panelových domů. Ve městě uvidíte i několik dlouhých bulvárů a v centru naleznete i několik výškových budov. Ti, kteří milují dávnou historii, si v tomto starobylém městě přijdou na své.

Velice známou památkou je velká pagoda Divoké husy, která se nachází 4 kilometry jižně od centra města. Je to jedním z hlavních symbolů starodávného Xi'anu. Pagoda byla postavena na půdě kláštera Milosrdenství v roce 652. Byla postavena z cihel a dřeva, a je vysoká 64 metrů. Původně měla pagoda jen pět pater, ale později byly dostavěny další dvě. Uvidíte zde nádhernou ukázku buddhistické architektury. I když je pagoda hodně stará je výtečně zachovalá, a to odolávala mnoha zemětřesením. V areálu narazíte kromě pagody i na chrám Da Ci'en a na velké náměstí, které naleznete na severu od chrámu.  Na tomto náměstí se pravidelně konají velké show s fontánami, které jsou doprovázeny hudbou. Nejlepší podívaná na tyto show je za tmy.

Vstupné

 •  25 RMB – bez výstupu na pagodu
 •  30 RMB – s výstupem na pagodu

Otevírací doba

 • 8:00 – 18:00 hod

Show s fontánami

 •  pondělí, středa – pátek 12:00, 21:00hod
 •  víkendy – 12:00, 14:00, 16:00, 18:00, 21:00hod

Dále si nenechte určitě ujít návštěvu Malé pagody divoké husy, kterou najdete na jihu města. Tato pagoda byla postavena v roce 709 a je vysoká jen 43 metrů. Je ale s podivem, že je o šest pater vyšší než Velká pagoda. To se musíte prozkoumat:-). Stejně jako Velká pagoda, tak i malá pagoda zažila mnoho zemětřesení.

Pokud už budete v blízkosti Malé pagody divoké husy, navštivte i muzeum provincie Šen-si. V této moderní budově, která v sobě zohledňuje klasickou čínskou architekturu, uvidíte i exponáty jako je čínské výtvarné umění a kaligrafie. Uvidíte zde i historické psané dokumenty. Škoda, že jen v čínštině. Zdejší exponáty se řadí k nejvýznamnějším v celé zemi. Některé z nich jsou opravdu velmi zajímavé a pro Evropana velmi netypické. A velmi zajímavé.

Vstupné

 • 50 RMB – od června do listopadu
 • 35 RMB – od prosince do února

Otevírací doba

 •  8:30 – 18:30hod – od 1. června do 7. října
 •  8:30 – 18:00hod – od 1. března do 31. května a od 8. října do 15. listopadu
 •  9:00 – 17:30hod – od 16. listopadu do konce února

Dále určitě stojí za prozkoumání Zvonková věž. Je to dřevěná věž, která se datuje v roce 1384 a je největší a nejlépe dochovaná svého druhu v Číně. Tato věž je vysoká 36 metrů a najdete jí přímo ve středu Xi'anu. Z vrcholku věže je nádherný pohled na město. Bohužel ale nečekejte klidné místo. Okolo věže je postaven kruhový objezd a na něm je velmi hustý provoz.

Vstupné

 •  20 RMB – od 1. dubna do 31. října
 • 15 RMB – od 1. listopadu do 31. března

Otevírací doba

 • 8:00 – 18:00hod

Nedaleko vesničky Xiyang zhruba 30 kilometrůů od Xi'anu je zřízeno muzeum, kde naleznete jednu z nejoblíbenějších a nejúžasnějších památek v celé Číně. Je to slavná terakotová armáda císaře Qin Shihuanga. V blízkosti této památky zhruba asi dva kilometry můžete navštívit také mauzoleum majitele terakotové armády.

K objevu této armády došlo poměrně nedávno. Bylo to v letech 1974 – 1976. To místní rolníci hledali vodu a místo ní byl vykopán první nález. Ten je vystaven v hale číslo jedna. Zde jsou jednotlivé jednotky válečníků promíchány. Ve druhé hale naleznete 1 300 válečníků a koní. Také tam je 89 bojových vozů. V této hale jsou bojovníci přesně seřazeni podle svého druhu a zařazení. Zvlášť sešikovaní stojí lučištníci, kavalérie, pěšáci i vozové jednotky. V nejmenší hale č. 3 se naleznete jen 89 figur s obrannými zbraněmi a veliký dřevěný vůz, který je tažený čtyřmi koňmi.

Muzeum má celkovou plochu 12 600 metrů2 a nachází se v něm 6 000 válečníků, jejich koně a 50 bojových vozů. Všechny tyto figury jsou z hlíny a v životní velikosti. Válečníci měří na výšku 1,8 metrů a jsou vybaveni těmi nejrůznějšími zbraněmi. Je s podivem, že se každá postava od sebe odlišuje svou mimikou. Tato veliká armáda dokazuje, jak velikou moc měl císař Qin Shihuang. Sjednotil Čínu, která byla v té době rozdrobena na malé státečky, které mezi sebou pořád válčily.

Vláda císaře byla sice krátká, ale je to jedno z nejvýznamnějších období Číny. V té době se postavila Velká čínská zeď, zavlažovací kanály aj. Návštěvu této armády si nenechte v žádném případě ujít, bude to určitě patřit mezi vaše největší zážitky v Číně. V roce 1987 byla terakotová armáda císaře Qin Shihuanga přidána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vstupné

 •  80 RMB – od 1. března do 30. listopadu
 •  65 RMB – od 1. prosince do konce února

Otevírací doba

 • 8:00 – 18:00 hod

Další zajímavá místa v Xi'anu a okolí:

 • Bubnová věž
 • mešita Qingzhensi
 • vesnice Banpo /archeologické naleziště/
 • palác Xingging
 • horké prameny a lázně
 • pozůstatky lantianského člověka

Ostatní zajímavá místa

Bubnová věž

Bubnová věž je od roku 1830 součástí muslimské čtvrti města Xian. Jejím hlavním lákadlem je rekonstruovaný interiér a v její okolí se skládá z pitoreskních uliček a bazarů.

Vesnice Banpo

Archeologické naleziště odkrývající tajemství kultury Yangshao zažívalo období své největší slávy v letech 4 500-3 750 př. n. l. V roce 1953 zde měli dělníci připravit prostor pro výstavbu továrny, nakonec zde ale pracovali archeologové.

Palác Xingqing

Na okraji města Xian je dokonalá oáza klidu – nazývá se Xingqing Palace Park a nachází se na místě, kde stával palác Xingqing dynastie Tang. Turisty sem lákají jezírka, posezení ve stínu stromů nebo procházka mezi rozkvetlými rostlinami.

Horké prameny a lázně

V oblasti poblíž Xianu najdeme horké prameny Huáqing, voda odsud vede do lázní až pro 400 lidí. V oblibě je měli čínští císaři a jejich konkubíny.

Pozůstatky lantianského člověka

Milovníky historie potěší naleziště pozůstatků lantianského člověka, tedy poddruhu člověka vzpřímeného, který v této oblasti žil před 900-790 tisíci let.

 

Autor: Na článku se podílela Cestovní kancelář ESO Travel s pestrou nabídkou poznávacích zájezdů po Číně, z nichž dovolená v Xianu patří k absolutní špičce.

 

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Počasí a podnebí v Číně

Vzhledem k tomu, že je Čína moc veliká:-) skoro 9 600 000 km2, jsou v této zemi velmi rozdílné klimatické...
více…

Peking Čína

Peking /Beiling/je hlavní město Číny. Město se rozprostírá na okraji Velké čínské nížiny. Rozlehlé...
více…

Doprava v Číně

V Číně najdete stejný druh dopravy, tak jako jinde na světě. Vzhledem k tomu, že je tato země hodně rozsáhlá, je...
více…

Ubytování v Číně

Najít ubytování v této zemi, které by odpovídaly vašim standardům, a požadavkům není problém. Mimo hlavní...
více…

Tibet – Lhasa

Lhasa /Lasa/  - hlavní město, které se nachází v Tibetské autonomní oblasti. Toto město se rozkládá ve...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…