Zábava, kultura a sport Srí Lanka

V hotelech vám zcela běžně nabídnou stolní fotbal, stolní tenis, kulečník, šipky, šachy i elektronické hry. Ve většině případů mají hotely i kvalitní sportovní centra a fitness, popřípadě lázeňská centra se saunou, párou a širokou nabídkou masáží.

V hotelových areálech naleznete hřiště na badminton, squash, košíkovou, plážový volejbal a tenisové kurty. Počítejte s tím, že možnosti večerní zábavy jsou kromě hlavního města slabší. Zábava se většinou soustřeďuje na hotelové restaurace a bary. Mimo hotely je omezení na prodej a konzumaci alkoholických nápojů. 

Vedle koupání, šnorchlování a potápění na Srí lance, můžete vyzkoušet další bohaté vyžití vodních sportů jako je surfing i windsurfing, kite-boarding - jízdu na prkně s padákovou plachtou, vodní šlapadla, mořské kajaky, divokou jízdu na nafukovacím kruhu či na banánu, na vodních lyžích, vodních skútrech nebo paragliding, vše jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Zajímavá je určitě i návštěva želví líhně.

Z vodních i pozemních sportů si vybere opravdu každý. Dále si můžete například vyzkoušet:

Balónové létání:

Organizuje se hlavně v turisticky atraktivních lokalitách, jako je např. nad skalní pevností Sigiriya. Zájemci o balónové létání se účastní i plnění balónu horkým vzduchem a hned potom se vznesou nad krajinu. Velice oblíbené jsou i lety balónem kdy můžete pozorovat východ slunce. Vhodná je zejména lokala Kandalama. Let balonem trvá většinou 3,5 – 4 hodiny, z toho vlastní let 1 – 1,5 hodiny. V ceně letu je ve většině případů i šampaňské a snídaně po přistání, certifikát o absolvování letu. Let balonem si musíte objednat dopředu, a minimální počet účastníků letu je šest. Cena letu je většinou kolem 230 USD za dospělou osobu a cca 150 USD za dítě do 12 let.

Cyklistika:

zajímavé trasy vedou hlavně mezi čajovými plantážemi, gumovníků a kořením. Cyklisté si velice oblíbili trasu u Polonnaruwy, která se nachází u Kulturního trojúhelníku. Některé místní agentury na Srí Lance se specializují i na doprovod cyklistů na horských kolech, kteří jedou napříč horami ostrova, a vezou jim zavazadla. Což není občas od věci :-).

Golf:

Golf se hraje Na Srí Lance celoročně. Hřiště se mezi sebou liší nadmořskou výškou, terénem i klimatem. Jsou umístěna tak, že můžete spojit hraní golfu s poznávacími výlety do překrásného přírodního okolí.

Výběr golfových hřišť: Royal Colombo Golf Club byl založen v roce 1879 a je jedním z nejstarších na světě. 18 jamkové hřiště je dlouhé 5 770 m., s par 71, a rozléhá se na úrovni moře. Klub je velice dobře dosažitelný autem zhruba za 20 minut od města.

Hřiště Nuwara Eliya Golf Club je považováno za jedno z nejlepších v Asii. Měří 5 520 metrů, s par 71. Travnatá golfová plocha jsou dlouhá a úzká. Nadmořská výška hřiště je 2 070 m n. m. Golfový klub naleznete zhruba 10 minut chůze od Grand Hotelu. Vzdálenost od Colomba je cca 190 km.

Victoria Golf Club je nejnovější golfové hřiště na Srí Lance. Bylo otevřeno roku 1999. Hřiště má rozlohu 207 ha, a měří 6 190 m, má par 73. Hřiště naleznete zhruba 25 kilometrů od města Kandy a cca 150 kilometrů od Colomba.

Kanoe, kajaky:

Na Srí Lance můžete nalézt 130 řek a velmi bohatá je i síť kanálů, lagun a mokřadů. Nejznámější řekou na Srí Lance je řeka Kalu Ganga - Černá řeka, která pramení v centru ostrova a vlévá se do Indického oceánu u města Kalutara. Plavba kanoí je v této oblasti vhodná i pro začátečníky. Cestou můžete obdivovat krásnou krajinu, která se vám před očima pořád mění, různé ekosystémy i bohatství květeny a zvířeny jako např. vodní ptáky, želvy, krokodýly aj. Plavba je možná i po vodních nádržích. Oblast, která je pro zájemce tohoto sportu vyhledávaná je zejména Samanalawewa kde je nádherný výhled na okolní hory.

Plavba za pozorováním delfínů a velryb:

Hlavním přístavem, odkud se vyplouvá od prosince do dubna, je Dondra Point, který naleznete na jihu ostrova. Zejména v měsících prosinci, lednu a dubnu je skoro jistá šance na to, že spatříte velryby, konkrétně vorvaně a plejtváky obrovské, Celkem běžně je zde pozorováni i delfínů. Za pozorováním vodních živočichů se vyplouvá obvykle kolem v 6.00 ranní. Plavba trvá 3 – 5 hodin a v ceně cca 80 USD na osobu je zahrnuta snídaně, balená voda a plavací vesta. Na lodi naleznete WC i plavčíka. Plavbu si musíte vždy rezervovat předem. Nejblíže k hlavnímu přístavu Dondra Point se nachází turistické letovisko Mirissa. Snadná dostupnost je ale i z Hikkaduwa, Galle, Unawatuna, Weligama a Tangalle. 

Pozorování ptáků:

Ostrov Srí Lanka je přímo rájem pro ornitology. Na ostrově se nachází 427 druhů, z nichž 250 zde hnízdí a 23 druhů jsou místní endemity. Jedny z nejlepších lokalit pro pozorování ptáků jsou deštný prales Sinharaja a rezervace Adamova hora. Vodní ptáky také najdete u mořského pobřeží, kolem řek, na zavlažovacích kanálech a v mokřadech.

Celkem vyhledávané lokality pro tuto činnost jsou Wirawila, Kalametiya a národní park Bundala – zde se shromažďují migrující plameňáci. Běžné druhy co se na Srí lance vyskytují, jsou kachny, volavky, čápi, zejozobové, lžičáci, pelikáni, kormoráni, ibisi, anhingy, slípky, ale i ledňáčci, vlhy, mandelíci, ostnáci, rybaříci a další různé ptactvo.

Rafting:

Rafting se organizuje zejména na jaře, a to hned několika místníma agenturami - rafting na divoké vodě v nádherné krajině tropické džungle. V agentuře si můžete vybrat plavby hodinové, polodenní, celodenní i vícedenní, vhodné jak pro začátečníky, tak i zkušené raftaře. Vyhledávanou lokalitou pro tento sport je například Kithulgala jihozápadně od Kandy na řece Kelani. Plavba deštným lesem trvá 1,5 – 3 hodiny a na raftu proplujete i sedmi peřejemi obtížnosti I – III.  Mají výstižná jména, jako jsou Máselnice, Vražedné vodopády, Panenské ňadro a další. Cena jedné plavby činí cca 20 USD za osobu. Rafting trvá zhruba 1,5 hodiny ¨dle fyzičky zúčastněných a pluje se 7 km. 

Rybaření:

Rybaření se organizuje ve vnitrozemských nádržích a zavlažovacích kanálech, na řekách, mořském pobřeží i na moři. Ve vnitrozemí můžete rybařit celoročně, jinak záleží na monzunu. Na západním a jižním pobřeží na Srí Lance jsou lepší podmínky od listopadu do dubna, na východním od května do září. Při rybaření na moři, plujete buď v otevřeném, nebo krytém člunu. V ceně je zahrnuto i vybavení jako je plovací vesta, rybářské pruty, navijáky a návnada.

Safari v národních parcích:

V některých národních parcích se můžete ubytovat v kempech, kde se můžete potom po parku procházet celý den, ale zas naopak, některé parky mají svou „otevírací dobu“. Srí Lanská fauna zahrnuje 86 druhů savců a pokud budete mít štěstí, můžete pozorovat divoké slony, levharty, lenochody, šakaly, pár druhů opic, a další zvířata včetně ptáků.

Doporučuje vám najmout si džíp s náhonem na čtyři kola a vyrazit brzy ráno nebo pozdě odpoledne. Tehdy jsou totiž zvířata nejaktivnější. Pozor, do národního parku Horton Plains je vjezd vozidly zakázán. Z parkoviště se tedy vydáte na okružní procházku parkem pěšky, ale litovat určitě nebudete, neboť vás čeká nádherný a neuvěřitelný zážitek.

Speleologie:

Na ostrově najdete mnoho vápencových jeskyní, ale žádná z nich není pro turisty oficiálně zpřístupněna, natož vybavena chodníky nebo osvětlením. Pro zájemce pro tuto srílanskou atrakci organizuje agentura Srilankan Expedition prohlídky ve vybraných jeskyních s místním průvodcem. V ceně je započítáno zapůjčení vybavení, jako je pláštěnka, přilba, baterka na čelo, lana, karabiny aj.  

Surfing a windsurfing:

Pro začátečníky ve windsurfingu jsou velice ideální klidné vody vnitrozemských vodních nádrží. Pokročilí v tomto sportu by měli zamířit do letoviska Bentota na jihozápadním pobřeží, kde jsou pro windsurfing optimální podmínky od listopadu do dubna, nebo na pláž Nilaveli severně od Trincomalaee na západě, kde je to nejlepší v měsících od května do října. Surfovat můžete na Srí Lance celoročně. Lokalitu je ale třeba zvolit podle konkrétního monzunového období. Surfová prkna si můžete zapůjčit skoro na každé pláži.

Turistika a treking:

Turistické značené trasy jsou na Srí Lance výjimkou. Raději se svěřte do rukou specializované agentůře, kde mají kvalifikované průvodce. Ti vás rádi provedou těmi nejzajímavějšími trasami, které jsou zaměřeny na poznání fauny, flory, krásných krajinných scenérií, nádherné architektury nebo na život místních lidí. Pokud chcete navštívit čajové plantáže a vodopády vydejte se do okolí Nuwara Eliya, Haputale a Ella.

Další atraktivní lokality pro treking jsou horská oblast Belihuloya, Hortonovy pláně, které jsou 2000 m n. m. Najdete zde např. národní park, značené stezky a rozcestníky, nádherné 22 metrů vysoké Bakerovy vodopády. Pozor zde se platí se vstupné, a je třeba teplé oblečení. Tento výlet se doporučuje dopoledne, po 11. hodině už zde bývá mlha.

Další známou oblastí pro Peking je Adamova hora, která je 2 243 m n. m., a je nejposvátnější na ostrově. Zhruba 5 000 schodů vám zabere 3 – 4 hodiny. Vezměte si s sebou hlavně dobrou fyzičku:-). Optimální je vyjít tak kolem druhé hodiny ráno, abyste z vrcholu spatřili nádherný východ slunce a stín vrcholu na oblacích. Doporučujeme mít s sebou teplé oblečení

Pro turistické výlety je vhodná střední hornatá část země, a jednak kvůli nádherným výhledům po okolí, a jednak je tady příjemnější klima než v nížinách u oceánu.

Potápění, šnorchlování:

Indický oceán vám nabídne na jižním a západním pobřeží mohutné korálové útesy, velké množství barevných korálových ryb a podmořské vraky. Na západním pobřeží je optimální doba pro potápění v měsících od listopadu do dubna, a na východním pobřeží od dubna do září. Vše závisí na příchodu monzunů. Na všech ponorech vás budou doprovázet zkušení instruktoři s licencí.

Vyhledávané pro potápění jsou zejména lokality Hikkaduwa, Kirinda a Weligama. Hikkaduwa  - na jihozápadním pobřeží vám nabídne překrásný útes, mnoho korálových ryb a dostupný lodní vrak. Naleznete zde i školu potápění. Kirinda, která se nachází na jihovýchod, vám nabídne potápění k podmořskému vraku a menším korálovým útesům. 

Dále je zde Písečná vesnice Weligama, která se nachází zhruba 30 kilometrů na východ od Galle a je rovněž ideální pro šnorchlování a potápění. Nejlepší období pro tyto sporty je zde od listopadu do poloviny dubna.  

Hlavním potápěčským centrem je Unawatuna. Kalpitiya, které se nalézá na západním pobřeží a je to východisko k největšímu srílanskému útesu Bar reef. Od listopadu do konce dubna zde můžete vidět neskutečné množství ryb, manty, útesové žraloky a někdy i mořské želvy. Voda je zde sice teplá, ale doporučujeme vzít si na sebe tenký neopren na ochranu před ostrými korály.

Z kulturních zážitků

Vás dostane procesí Peraher, které se koná již od 4. století, kdy se na Srí Lanku jako vzácná relikvie dostal Buddhův zub, který byl zachráněn z pohřební hranice. Zub se potom stal symbolem království a předmětem slavností v době úplňku měsíce Esala.

Toto procesí vychází na měsíc červenec nebo srpen. Dle lunárního kalendáře. Slavit se začíná již 10 dní předem. Procesí se sice konají po celém ostrově, ale nejhezčí jsou v Colombo a v Kandy. V den slavnosti jde v čele ohromujícího průvodu slon, který sovou výzdobou připomíná alegorický vůz. Za ním pomalu kráčejí desítky dalších perfektně nazdobených slonů, stovky tanečníků a akrobatů, vlajkonošů, šermířů i artistů. Celému procesí dominuje oheň, ohnivé obruče, louče a řeřavé uhlí, ohlušující trubači a bubeníci.

Sloní král, který má nejdelší kly a je zabalen do nejhezčích látek, jde uprostřed průvodu. Na svém hřbetě nese ve zlaté schránce kopii relikvie. Originální posvátný Buddhův zub totiž zůstává kvůli teroristům v chrámu. Nezapomenutelný zážitek je to jak pro účastníky, tak i pro diváky.

Mezi nejoblíbenější divácké sporty patří na Srí Lance kriket - národní sport, ragby a fotbal.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Svátky Srí Lanka

Dnů, kdy je na Srí Lance volno je mnoho. Vedle státních svátků zde slaví své náboženské svátky buddhisté,...
více…

Nákupy a suvenýry Srí Lanka

Oblíbenými suvenýry ze Srí Lanky jsou dřevořezby z tropických dřev, jako je santal, eben, teak, či z růžového...
více…

Doprava na Srí Lance

Na Srí Lance se můžete dopravovat jak letecky, autobesem, vlakem, taxíkem, tak i lodí nebo...
více…

Srí Lanka

Srí Lanka, byla dříve známá jako Cejlon a má celkovou rozlohu 65 610 kilometrů čtverečních s hlavním městem...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Istanbul - město dvou kontinentů

Istanbul má několik míst, které zkrátka vidět musíte. Jsou to centra, místní Grand Bazaar, ulice, uličky, tržiště,...
více…