Zajímavosti Kyrgyzstán

Kyrgyzstán je velice zajímavá země, kterou určitě stojí za to navštívit. Kloubí se zde jak islámské, tak i postsovětské památky.

Burana:

Burana se nachází necelých 10 km jižně od města Tokmak na severu Kyrgyzstánu. V 15. století bylo toto město opuštěno a dodnes zbyla v podhůří Ťan-Šanu zdaleka viditelná věž, původně minaret. Kolem minaretu můžete ještě v dnešní době nalézt i náhrobní kameny ze stejné doby. Doprava: taxíkem z Tokmaku a zpět zhruba za 10 USD, po smlouvání spíše méně.

Gumbad Manas:

Nedaleko města Talas na březích řeky Kenkol se nachází mauzoleum největšího kyrgyzského hrdiny – Manase. V dnešní době se zde nachází zrekonstruovaná hrobka. Nápis na mauzoleu hlásá: „toto skvělé mauzoleum je vystavěno ke slávě cudné ženy Kenizek-Chatun, dcery emíra Abuky.

Jezero Issyk-Kul:

Jezero Issyk-Kulje /Teplé jezero/ tyrkysově zbarvené jezero znamenající. Jezero má svůj původ v kombinaci několika faktorů, a to je extrémní hloubka jezera, termální aktivita a mírná salinita, které mají za následek to, že jezero nezamrzá a tím i ovlivňuje okolní klima mimo jiné i tím, že přináší hojné srážky a tím dává vzniknout něčemu na způsob oázy. Fauna je v okolí jezera velice rozmanitá.

Můžete zde potkat např. kozorožce ibexy, divočáky, sněžné leopardy, divoké kočky manuly, divoké husy, volavky, bažanty, krocany, černé jeřáby aj.Svou rozlohou 170 x 70 km se jedná o druhé největší vysokohorské jezero na světě.  Zejména severní pobřeží je dnes velkou turistickou zónou s poměrně rozvinutou sítí služeb pro turisty.

Čolpon-Ata:

Toto je největší rekreační středisko na Issyk Kulu. Za západním okrajem města směrem do hor)se nachází archeologické naleziště petroglyfů - kreseb na kamenech ze skytské doby, což je zhruba 2. tisíciletí př. n. l.

Altyn Arašan /Zlaté prameny/:

Leží na východ od východo kyrgyzského Karakolu. Po zhruba15 kilometrovém stoupání po lesní cestě z města Teploključenka začíná oblast vývěru teplých a studených pramenů v nádherném prostředí horského kaňonu. V dnešní době jsou tyto prameny součástí státní přírodní rezervace.

Jezero Sary Chelek:

Vysokohorské 7 kilometrů dlouhé nádherné jezero Sary Chelek je dnes přírodní a biosférickou zásobárnou. Leží schované ve Ferganském údolí. Toto jezero lemují stromy divokých pistácií, vlašské ořešáky a ovocné stromy. Jezero vzniklo zhruba před 800 lety jako důsledek posunu zemských desek a zemětřesení. Pokud nemáte vlastní dopravní prostředek, nebo nenajmete si taxík, tak se k jezeru nedostanete. Nic jiného tam totiž nejede. 

V oblasti jezera nenajdete ani žádnou turistickou infrastrukturu. Pro někoho to může být nevýhoda a pro někoho zase velká výhoda. Pokud budete chtít u jezera kempovat, musíte si zajistit potřebné povolení na Ministerstvu životního prostředí v Biškeku.

Uzgen:

Město se nachází zhruba 50 kilometrů na východ od Oše. Nejvýznamnější památkou města je Karachánovské mauzoleum a minaret, který je podobný architektuře věže Burana v severním Kyrgyzstánu. V dnešní době město proslulo jako centrum pěstování rýže v Kyrgyzstánu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kyrgyzstán

Kyrgyzstán je stát ve Střední Asii. Jeho sousedy jsou Čína, Tádžikistán, Uzbekistán a Kazachstán. Hlavním...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Istanbul - město dvou kontinentů

Istanbul má několik míst, které zkrátka vidět musíte. Jsou to centra, místní Grand Bazaar, ulice, uličky, tržiště,...
více…

Taškent Uzbekistán

Taškent se rozléhá na místě, které bylo významným obchodním střediskem již ve 2. tisíciletí př.n.l. V...
více…

Hedvábí a nejlepší Ferganský trh Uzbekistán

Na jihu uzbecké části Ferganské kotliny se rozléhá Margilan, který již po mnoho let představuje centrum produkce...
více…

Buchara Uzbekistán

První zprávy o městě Buchara pocházejí z roku 2500 př.n.l. Díky své poloze na řece Zaravshan to byla vždy...
více…