Na to, abychom byli schopni výskytu křečí předcházet, je třeba vědět, co křeče způsobuje, jaké jsou příčiny jejich vzniku, přetrvávání a opakování.
Nepřiměřená fyzická zátěž a dlouhodobé přetěžování organismu - při fyzické zátěži, například při sportu, se při pocení kromě vody vylučuje množství minerálů a stopových prvků. Minerály jsou nezbytné pro zajištění správného chodu tělesných funkcí.
Narušená rovnováha, resp. nedostatek níže uvedených prvků, bývá častou příčinou výskytu křečí:
nedostatek vápníku, hořčíku a draslíku
nedostatek vitamínů B1, B5, B6, D a E vitamínu
Dehydratace - způsobuje elektrolytickou nerovnováhu.
Užívání některých léků - je známo, že například užívání hormonální antikoncepce může za jistých okolností narušovat vnitřní prostředí, čehož důsledkem může být výskyt křečí. Tento jev je však spíše vzácný.
Nadměrná konzumace alkoholu.
Těhotenství - během těhotenství, ale hlavně před otěhotněním se obecně doporučuje přijímat vyšší množství minerálů, stopových prvků a vitamínů, neboť těhotenství je velká zátěž na organismus ženy.
Práce při extrémně nízkých, resp. extrémně vysokých teplotách.
Mechanické působení - nesprávná velikost a tvar boty, příliš vysoké podpatky, boty bez klenby atd.. Rovněž u osob s plochými nohami jsou výskyty křečí častěji.
Nedostatečné prokrvení dolních končetin - těsné ponožky nebo boty a jiné.
Křeče mohou být také důsledkem jiných chorob, např. onemocnění ledvin, jater, štítné žlázy a dalších vnitřních orgánů.
Křeč jako taková je prudké stažení a dočasné ztluštění svalu. Při samotném výskytu křeče je nejdůležitější přestat vykonávat pohyb, který křeč vyvolal a snažit se sval natáhnout. Někdy to není snadné, protože ztluštění svalu brání jeho natažení, proto postupujte pomalu a opatrně. Pokud se křeč nachází ve svalu chodidla, ideální je procházet se. Dříve či později se sval natáhne zpět do původní polohy a přestane bolet.
Tento proces (křeč) může trvat několik sekund až desítky minut. V některých případech, zejména při křečích v chodidlech, pomáhá také masáž.
Pokud se křeč nachází v lýtku, je třeba pomalu přitlačit patu k zemi, až se sval opět natáhne. Při křeči stehenního svalu je nutné zaujmout polohu, při níž se natahuje ten konkrétní sval. Po odeznění křeče se nedoporučuje vracet k cviku resp. pohybu, který křeč vyvolal. Je téměř jisté, že se křeč objeví znovu.
Prevence křečí spočívá v odstranění výše uvedených příčin. To znamená přijímat dostatek minerálů, stopových prvků a vitaminů, pít dostatečné množství tekutin a přiměřeně zatěžovat organismus při cvičení. Při plánované vyšší zátěži se doporučuje pít izotonické nápoje. Při výskytu křečí se doporučuje užívat doplňky výživy obsahující vápník a hořčík, případně draslík a do stravy zařadit potraviny bohaté na tyto prvky.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu