Na bolesti zad pomůže znak

Plavání patří k nejpříjemnějším pohybovým aktivitám, při kterých zrelaxuje tělo i duše. Ve vodě se každý cítí lehký jako pírko. Díky odporu, který při pohybu vzniká, budete vymasírovaní od hlavy až po paty a posílíte si srdečně-cévní systém.

Zatímco proplujete první délky, vyberte si vhodný styl. Nejčastěji si rekreační plavci zvolí prsa, avšak právě při nich by měli mnozí zpozornět a jejich volbu zvážit. Zkoušená je ohebnost kloubů. Například při prsou se příliš vytáčejí kyčelní klouby. Tento styl proto není vhodný pro lidi trpící osteoporózou.

 

Nehodí se ani na rehabilitaci po operaci kyčelního kloubu nebo kolene. Zvolit jiný styl třeba i při jejich bolestech. Nejšetrnějším plaveckých stylem je znak, který můžete plavat, i když vás trápí bolesti páteře.

Výborně poslouží i na její uvolnění po celodenním vysedávání v práci. Při potížích s horní částí zad si můžete zaplavat i kraul, který zatěžuje převážně bederní část. Právě nohy z obou stylů se nejčastěji používají při pooperační rehabilitaci. Tímto stylem se nemusíte vyhýbat ani v tom případě, pokud vás trápí osteoporóza.

 

Plavání však nepomáhá jen při zdravotních problémech, ale i při těch běžnějších. Do bazénu skočte, pokud si potřebujete uvolnit svalstvo. Pobytem ve vodě můžete čas od času nahradit lokální či celkovou masáž.Je to aktivnější přístup k regeneraci. Pokud si však dopřejí návštěvu plovárny vrcholoví sportovci, musí druhý den navštívit posilovnu a tonizovat svalstvo, aby bylo aktivní. Po plavání se totiž příliš uvolní.

 

Rozvíjí se dýchací cesty
Ať už se rozhodnete pro prsa, znak, kraul či nejsložitějšího motýlka, vždy se vyplatí ovládat správnou techniku. Pokud například plavete prsa s prohnutou páteří a příliš zvednutou hlavou nebo přitahujete bradu k hrudi při znaku, uvolnění celého těla budete očekávat zbytečně. Lidem často dělá problémy zejména trochu komplikovanější dýchání. Základní pravidlo zní - vydechnout pod vodou, nadechnout nad hladinou. Tato pravidelnost výborně rozvíjí dýchací cesty. Na plavání by měly vsadit zejména alergici.

 

Vodní prostředí jim tak nezatěžuje dýchací cesty. Naučí se správně dýchat a lépe využívat kapacitu plic. Neplatí to však jen pro alergiky, mnoho lidí dýchá mělce a nepravidelně. Poznatky můžete pak využít iv běžném životě.

 

Skok do vody s vámi zamával
Pot vám pomalu stéká po tváři, ručička teploměru se opět vyšplhala na třicítku. Přestože sedíte před počítačem, nevidíte nic jiného jen oblíbené jezero, do kterého toužíte skočit a konečně si zchladit rozpálené tělo. Stop! Je to jeden z nejhorších nápadů. Skok do vody umí s organismem v parném létě skutečně zamávat. Pro vstup do vody se musíte připravit už na břehu. Rozcvičte si alespoň ruce, stačí nimi několikrát zakroužil. Díky nenáročnému pohybu si nastartujete srdečně-cévní systém.

 

Do vody pak vstoupíte s vyšší tepovou frekvencí, což je pro organismus výhodnější.Po rozcvičení se nejprve seznamte s teplotou vody. Namočte si nejprve nohy, chvíli stůjte, abyste si na ni zvykli. Postupně si ovlažte celé tělo a až potom začněte plavat. Zpozorní byste měli, i když jste zpocení. Na skok do chladnější vody může zareagovat povrchová svalovina křečím. Mnoho lidí se pak mylně domnívá, že jejich pobolívá páteř, ale jde o nepříjemný svalová křeč.

Překvapit může nejen teplota, ale i hloubka. Skákat do vody se vyplatí pouze na místech, které dobře znáte. Pokud narazíte na mělčinu, může vás to stát život. Skok do hluboké vody také zatěžuje především srdečně-cévní soustavu. Na sliznici nosu jsou velmi citlivé baroreceptory. Ty mohou zareagovat na rychlou změnu i zastavením dýchání. Kombinace několika faktorů způsobí určité změny prokrvení organismu. Při skoku do hlubší studené vody může nastat dokonce i náhlá smrt.

 

 

Neplavte s plným žaludkem
Nevrhnite se však do vody, jakmile zhřešíte při obědě či večeři sladkými dobrotami. Žádná pohybová aktivita s plným žaludkem není vhodná. Platí to i při plavání. Mezi posledním jídlem a sportováním si dopřejte přestávku alespoň jeden a půl až dvě hodiny. Organismus se totiž musí při námaze více soustředit na svaly, srdce, dýchací systém, takže nemá čas podporovat činnost žaludku. Pokud se dobře najíte, musí se věnovat oběma činnostem a pak na vás padne únava. Sportování s plným žaludkem může skončit nejen tíhou, ale i pocitem slabosti či zvracením.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kuří oko je třeba odborně odstranit a následně zrevidovat stav obuvi

Kuří oko je lidový název pro zhrublou a ztluštělou kůži v oblasti nohou, nejčastěji na palcích, patách nebo na...
více…

Probiotika mohou způsobovat poruchy soustředění

Syntetické léky mají své léčivé, ale i vedlejší, a to někdy hodně negativní, účinky. Některé z nich by měla...
více…

Podzimní jídelní a nápojový lístek

Podzim, to není jen změna oblečení, ale i zásadní změna jídelníčku. S ubývající venkovní teplotou je třeba do...
více…

Reflexní masáž chodidel - šetrná a bezpečná metoda, která vyřeší mnoho zdravotních problémů

Reflexní masáž chodidel je pro něho velice příjemná procedura, jiní ji odmítají s tím, že jsou na chodidlech...
více…

Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Jak zabránit usazování prachu v bytě?

Prach v bytě, to není jen estetický problém, ale pro mnohé lidi to znamená též zdravotní komplikace. Lidé, kteří...
více…

Rajčata nepatří do ledničky a jsou ideálním ovocem pro boj s podzimními virózami

Sezóna rajčat, která u nás dozrávají za pomoci sluníčka, pomalu končí. Ale i nedozrálá rajčata vám v domácích...
více…

Pokojové rostliny v bytě a výhled z okna na zeleň? Ideální kombinace pro zdraví!

Pokojové rostliny v bytě, to není jen krásná dekorace. Pokud by tomu tak bylo, zcela by stačily umělé náhrady, které...
více…

Hubnutí bez ztráty svalové hmoty? Využijte sílu sirtuinů!

Ztráta hmotnosti bývá pro většinu zdravých lidí příjemná. Ale když mizí svaly, moc hezká podívaná to není....
více…