Na bolesti zad pomůže znak

Plavání patří k nejpříjemnějším pohybovým aktivitám, při kterých zrelaxuje tělo i duše. Ve vodě se každý cítí lehký jako pírko. Díky odporu, který při pohybu vzniká, budete vymasírovaní od hlavy až po paty a posílíte si srdečně-cévní systém.

Zatímco proplujete první délky, vyberte si vhodný styl. Nejčastěji si rekreační plavci zvolí prsa, avšak právě při nich by měli mnozí zpozornět a jejich volbu zvážit. Zkoušená je ohebnost kloubů. Například při prsou se příliš vytáčejí kyčelní klouby. Tento styl proto není vhodný pro lidi trpící osteoporózou.

 

Nehodí se ani na rehabilitaci po operaci kyčelního kloubu nebo kolene. Zvolit jiný styl třeba i při jejich bolestech. Nejšetrnějším plaveckých stylem je znak, který můžete plavat, i když vás trápí bolesti páteře.

Výborně poslouží i na její uvolnění po celodenním vysedávání v práci. Při potížích s horní částí zad si můžete zaplavat i kraul, který zatěžuje převážně bederní část. Právě nohy z obou stylů se nejčastěji používají při pooperační rehabilitaci. Tímto stylem se nemusíte vyhýbat ani v tom případě, pokud vás trápí osteoporóza.

 

Plavání však nepomáhá jen při zdravotních problémech, ale i při těch běžnějších. Do bazénu skočte, pokud si potřebujete uvolnit svalstvo. Pobytem ve vodě můžete čas od času nahradit lokální či celkovou masáž.Je to aktivnější přístup k regeneraci. Pokud si však dopřejí návštěvu plovárny vrcholoví sportovci, musí druhý den navštívit posilovnu a tonizovat svalstvo, aby bylo aktivní. Po plavání se totiž příliš uvolní.

 

Rozvíjí se dýchací cesty
Ať už se rozhodnete pro prsa, znak, kraul či nejsložitějšího motýlka, vždy se vyplatí ovládat správnou techniku. Pokud například plavete prsa s prohnutou páteří a příliš zvednutou hlavou nebo přitahujete bradu k hrudi při znaku, uvolnění celého těla budete očekávat zbytečně. Lidem často dělá problémy zejména trochu komplikovanější dýchání. Základní pravidlo zní - vydechnout pod vodou, nadechnout nad hladinou. Tato pravidelnost výborně rozvíjí dýchací cesty. Na plavání by měly vsadit zejména alergici.

 

Vodní prostředí jim tak nezatěžuje dýchací cesty. Naučí se správně dýchat a lépe využívat kapacitu plic. Neplatí to však jen pro alergiky, mnoho lidí dýchá mělce a nepravidelně. Poznatky můžete pak využít iv běžném životě.

 

Skok do vody s vámi zamával
Pot vám pomalu stéká po tváři, ručička teploměru se opět vyšplhala na třicítku. Přestože sedíte před počítačem, nevidíte nic jiného jen oblíbené jezero, do kterého toužíte skočit a konečně si zchladit rozpálené tělo. Stop! Je to jeden z nejhorších nápadů. Skok do vody umí s organismem v parném létě skutečně zamávat. Pro vstup do vody se musíte připravit už na břehu. Rozcvičte si alespoň ruce, stačí nimi několikrát zakroužil. Díky nenáročnému pohybu si nastartujete srdečně-cévní systém.

 

Do vody pak vstoupíte s vyšší tepovou frekvencí, což je pro organismus výhodnější.Po rozcvičení se nejprve seznamte s teplotou vody. Namočte si nejprve nohy, chvíli stůjte, abyste si na ni zvykli. Postupně si ovlažte celé tělo a až potom začněte plavat. Zpozorní byste měli, i když jste zpocení. Na skok do chladnější vody může zareagovat povrchová svalovina křečím. Mnoho lidí se pak mylně domnívá, že jejich pobolívá páteř, ale jde o nepříjemný svalová křeč.

Překvapit může nejen teplota, ale i hloubka. Skákat do vody se vyplatí pouze na místech, které dobře znáte. Pokud narazíte na mělčinu, může vás to stát život. Skok do hluboké vody také zatěžuje především srdečně-cévní soustavu. Na sliznici nosu jsou velmi citlivé baroreceptory. Ty mohou zareagovat na rychlou změnu i zastavením dýchání. Kombinace několika faktorů způsobí určité změny prokrvení organismu. Při skoku do hlubší studené vody může nastat dokonce i náhlá smrt.

 

 

Neplavte s plným žaludkem
Nevrhnite se však do vody, jakmile zhřešíte při obědě či večeři sladkými dobrotami. Žádná pohybová aktivita s plným žaludkem není vhodná. Platí to i při plavání. Mezi posledním jídlem a sportováním si dopřejte přestávku alespoň jeden a půl až dvě hodiny. Organismus se totiž musí při námaze více soustředit na svaly, srdce, dýchací systém, takže nemá čas podporovat činnost žaludku. Pokud se dobře najíte, musí se věnovat oběma činnostem a pak na vás padne únava. Sportování s plným žaludkem může skončit nejen tíhou, ale i pocitem slabosti či zvracením.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Vonná závěska Hang Tag Mango

Vůně exotického ovoce a hřejivá oranžová barva doprovází netradiční tvar osvěžovače vzduchu od jedničky na trhu...
více…

Vonná závěska Hang Tag Honeysuckle

Voňavé prádlo nemusí být jen záležitost používání aromatické aviváže, která často nevydrží ani do druhého...
více…

Vonná závěska Bowl Clip Citrus

Osvěžovač vzduchu, to je téměř nezbytné vybavení každé toalety. Jinak, kdo by chtěl navštěvovat tu nejmenší...
více…

Bakterie má zacíleno na oslabenou imunitu

Polovina populace běžně na kůži nebo ve sliznicích krku nosí zlatého stafylokoka zcela bez obtíží, ovšem...
více…

Šťastný životní styl s online pomocí

Každý z nás touží žít šťastný život, pozitivně myslet a zdravě se cítit. Naše doba je tak zrychlená a náš...
více…

Jak by měla vypadat správně vybavená lékárnička?

Ze zákona je nutné vozit s sebou lékárničku v autě, ovšem to neznamená, že se nám nemůže hodit i jinde. Ať už...
více…

Dezinfekce na ruce: Která je nejspolehlivější?

Dezinfekce rukou je velmi důležitá, avšak přesto na to mnoho lidí nemyslí. Obzvláště pokud se pohybujete na...
více…

Trekingové hole – praktický pomocník nejen při túrách

Trekingové hole se stávají čím dál oblíbenější. Důvodem je zejména to, že je při chůzi může využívat...
více…

Kuchařka pro dceru: Chybět by neměla nikomu, kdo je v kuchyni teprve v začátcích

Tato kuchařka se skvěle hodí pro každého, kdo by se chtěl naučit vařit, ale stále tak trochu tápe. Obsahuje totiž...
více…

4 nejčastější chyby při výběru pracovní obuvi

Máte doma kvalitní pracovní boty? Že ne, případně je nepoužíváte? Chyba! Rozhodně se vyplatí mít minimálně...
více…