Na bolesti zad pomůže znak

Plavání patří k nejpříjemnějším pohybovým aktivitám, při kterých zrelaxuje tělo i duše. Ve vodě se každý cítí lehký jako pírko. Díky odporu, který při pohybu vzniká, budete vymasírovaní od hlavy až po paty a posílíte si srdečně-cévní systém.

Zatímco proplujete první délky, vyberte si vhodný styl. Nejčastěji si rekreační plavci zvolí prsa, avšak právě při nich by měli mnozí zpozornět a jejich volbu zvážit. Zkoušená je ohebnost kloubů. Například při prsou se příliš vytáčejí kyčelní klouby. Tento styl proto není vhodný pro lidi trpící osteoporózou.

 

Nehodí se ani na rehabilitaci po operaci kyčelního kloubu nebo kolene. Zvolit jiný styl třeba i při jejich bolestech. Nejšetrnějším plaveckých stylem je znak, který můžete plavat, i když vás trápí bolesti páteře.

Výborně poslouží i na její uvolnění po celodenním vysedávání v práci. Při potížích s horní částí zad si můžete zaplavat i kraul, který zatěžuje převážně bederní část. Právě nohy z obou stylů se nejčastěji používají při pooperační rehabilitaci. Tímto stylem se nemusíte vyhýbat ani v tom případě, pokud vás trápí osteoporóza.

 

Plavání však nepomáhá jen při zdravotních problémech, ale i při těch běžnějších. Do bazénu skočte, pokud si potřebujete uvolnit svalstvo. Pobytem ve vodě můžete čas od času nahradit lokální či celkovou masáž.Je to aktivnější přístup k regeneraci. Pokud si však dopřejí návštěvu plovárny vrcholoví sportovci, musí druhý den navštívit posilovnu a tonizovat svalstvo, aby bylo aktivní. Po plavání se totiž příliš uvolní.

 

Rozvíjí se dýchací cesty
Ať už se rozhodnete pro prsa, znak, kraul či nejsložitějšího motýlka, vždy se vyplatí ovládat správnou techniku. Pokud například plavete prsa s prohnutou páteří a příliš zvednutou hlavou nebo přitahujete bradu k hrudi při znaku, uvolnění celého těla budete očekávat zbytečně. Lidem často dělá problémy zejména trochu komplikovanější dýchání. Základní pravidlo zní - vydechnout pod vodou, nadechnout nad hladinou. Tato pravidelnost výborně rozvíjí dýchací cesty. Na plavání by měly vsadit zejména alergici.

 

Vodní prostředí jim tak nezatěžuje dýchací cesty. Naučí se správně dýchat a lépe využívat kapacitu plic. Neplatí to však jen pro alergiky, mnoho lidí dýchá mělce a nepravidelně. Poznatky můžete pak využít iv běžném životě.

 

Skok do vody s vámi zamával
Pot vám pomalu stéká po tváři, ručička teploměru se opět vyšplhala na třicítku. Přestože sedíte před počítačem, nevidíte nic jiného jen oblíbené jezero, do kterého toužíte skočit a konečně si zchladit rozpálené tělo. Stop! Je to jeden z nejhorších nápadů. Skok do vody umí s organismem v parném létě skutečně zamávat. Pro vstup do vody se musíte připravit už na břehu. Rozcvičte si alespoň ruce, stačí nimi několikrát zakroužil. Díky nenáročnému pohybu si nastartujete srdečně-cévní systém.

 

Do vody pak vstoupíte s vyšší tepovou frekvencí, což je pro organismus výhodnější.Po rozcvičení se nejprve seznamte s teplotou vody. Namočte si nejprve nohy, chvíli stůjte, abyste si na ni zvykli. Postupně si ovlažte celé tělo a až potom začněte plavat. Zpozorní byste měli, i když jste zpocení. Na skok do chladnější vody může zareagovat povrchová svalovina křečím. Mnoho lidí se pak mylně domnívá, že jejich pobolívá páteř, ale jde o nepříjemný svalová křeč.

Překvapit může nejen teplota, ale i hloubka. Skákat do vody se vyplatí pouze na místech, které dobře znáte. Pokud narazíte na mělčinu, může vás to stát život. Skok do hluboké vody také zatěžuje především srdečně-cévní soustavu. Na sliznici nosu jsou velmi citlivé baroreceptory. Ty mohou zareagovat na rychlou změnu i zastavením dýchání. Kombinace několika faktorů způsobí určité změny prokrvení organismu. Při skoku do hlubší studené vody může nastat dokonce i náhlá smrt.

 

 

Neplavte s plným žaludkem
Nevrhnite se však do vody, jakmile zhřešíte při obědě či večeři sladkými dobrotami. Žádná pohybová aktivita s plným žaludkem není vhodná. Platí to i při plavání. Mezi posledním jídlem a sportováním si dopřejte přestávku alespoň jeden a půl až dvě hodiny. Organismus se totiž musí při námaze více soustředit na svaly, srdce, dýchací systém, takže nemá čas podporovat činnost žaludku. Pokud se dobře najíte, musí se věnovat oběma činnostem a pak na vás padne únava. Sportování s plným žaludkem může skončit nejen tíhou, ale i pocitem slabosti či zvracením.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak správně sedět a pracovat, aby nás nebolela záda?

Téměř každá stereotypní práce si vybírá daň na nejvíce namáhaných a upřednostňovaných částech těla. A ne...
více…

Jak přestat kouřit a už znovu nezačít?

Se začátkem roku přichází, pro kuřáky nepopulární, zdražování cigaret. A s ním ruku v ruce i odhodlání, s...
více…

Polévky pro chladné zimní počasí - polévky posilující imunitu

Chladné roční období, to čas pro zvýšenou konzumaci teplých nápojů, ale také teplých jídel. A součástí menu by...
více…

Hubnutí s úsměvem, bez hladovění a s dobrým pocitem? Stravování ve francouzském stylu!

Chcete zhubnout a již při slově dieta máte husí kůži? Tak to je všechno špatně a nikdy nezhubnete! Přitom zhubnout...
více…

Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním...
více…

Problém s plešatostí? Řeší ho hned několik postupů

Plešatost je velkým problémem. Velmi často je spojována jenom s muži, ale pravda je taková, že se dané problémy...
více…

Proč nám chybí vitaminy? Mohou za to léky, stres a kouření!

Vitaminy jsou důležité katalyzátory biochemických reakcí v těle. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a...
více…

Cviky na posílení Achillovy šlachy a jako prevence úrazu

Achillova šlacha je velmi namáhaná část našeho těla. Spojuje lýtkové svaly s chodidlovým svalem a patní...
více…

Zázvorové bonbóny dokáží posílit imunitu a zahnat stres

Zázvor je úžasný spojenec pro boj s nachlazením a chřipkou. Ale nemusíte čekat, až na první příznaky. Zázvor si...
více…

Přírodní kosmetika dokáže obnovit i hodně unavenou pleť

Naše pokožka má s námi až neuvěřitelnou trpělivost. Co my pokazíme, sama se snaží napravit. Ale její...
více…