Jak připravit maso na gril?

Grilování je oblíbenou aktivitou, kterou mnoho lidí miluje. Ať už grilujete na dřevěném uhlí, plynovém grilu nebo elektrickém grilu, správná příprava masa je klíčová pro dosažení chutných a bezpečných pokrmů. V tomto článku se podíváme na důležité kroky a tipy, jak správně připravit maso na gril a zajistit dokonalé výsledky.

Jak vybrat ideální zahradní gril?

Výběr kvalitního masa

Kvalita masa je základem skvělého grilování. Při výběru masa se snažte zvolit čerstvé, vysoké kvality a ideálně od důvěryhodného prodejce. Dobré maso by mělo mít správnou barvu, konzistenci a nemělo by mít nepříjemný zápach.

Velký výběr zahradních grilů na Heuréce

Marinování a kořenění

Marinování masa před grilováním mu dodává výraznější chuť a zjemňuje jeho strukturu. Můžete použít různé marinády, které obsahují oleje, kyseliny, bylinky, koření a další přísady podle vaší chuti. Nechte maso marinovat v lednici po dobu alespoň jedné hodiny, ideálně však déle, abychom dosáhli maximálního efektu.

Velký výběr zahradních grilů na Alze

Teplota masa před grilováním

Před grilováním je důležité nechat maso dostatečně zahřát na pokojovou teplotu. Vyjměte maso z lednice alespoň 30 minut nebo až hodinu před grilováním, aby se rovnoměrně prohřálo. To pomůže zabránit přílišnému vysušení masa a zajišťuje lepší grilovací výsledky.

Příprava grilovací plochy

Před položením masa na gril je důležité připravit grilovací plochu. Dobře vyčistěte a oškrábejte mřížku grilu, aby se zabránilo přilepení masa. Můžete také potřít mřížku olejem nebo použít speciální sprej na lepší přilnavost.

Správná teplota grilu

Správná teplota grilu je klíčová pro dosažení správného grilování masa. Před položením masa na gril se ujistěte, že má gril dostatečnou teplotu. Pro hovězí maso se obvykle doporučuje teplota kolem 175-200 °C, pro vepřové maso kolem 150-175 °C a pro drůbeží maso kolem 175-190 °C. Správná teplota umožní masu správně se uvařit a získat atraktivní karamelizovanou kůrku.

Správná technika grilování

Při položení masa na gril je důležité dodržovat správnou techniku grilování. Zde je několik tipů:

 • Nepřetápějte maso příliš vysokou teplotou, aby nedošlo k přílišnému vysušení nebo spálení.
 • Mějte grilovací plochu čistou a olejovanou, aby se zabránilo přilepení masa.
 • Používejte grilovací kleště nebo špachtle na obracení masa, abyste minimalizovali ztrátu šťávy.
 • Pravidelně otáčejte maso, aby se rovnoměrně propekl.
 • Držte se doporučených časů grilování pro jednotlivé druhy masa a tloušťky.

Klidová doba

Po grilování je důležité nechat maso odpočinout před podáváním.. Klidová doba umožňuje šťávám v masu se rovnoměrně rozložit a zajišťuje šťavnatější a chutnější výsledek. Pro větší kusy masa je doporučená klidová doba kolem 5-10 minut.

Bezpečnostní opatření

Při grilování masa je také důležité dodržovat bezpečnostní opatření. Ujistěte se, že maso je správně tepelně upraveno, aby se zabránilo konzumaci surového masa. Používejte různé prkénka a nástroje pro maso, abyste zabránili kontaminaci.

Závěr

Správná příprava masa před grilováním je klíčová pro dosažení chutných, šťavnatých a bezpečných pokrmů. Výběr kvalitního masa, marinování, správná teplota a technika grilování jsou zásadní faktory. Dodržování doporučených časů grilování a klidová doba jsou také důležité pro dosažení dokonalého výsledku. Nyní se můžete pustit do přípravy a vychutnat si skvělá grilovaná jídla se svou rodinou a přáteli. Sledování těchto důležitých kroků vám pomůže připravit maso na gril tak, aby bylo šťavnaté, plné chuti a bezpečné konzumace.

Kdy je dobré umístit maso na gril

Grilování masa je oblíbenou činností mnoha lidí, kteří si chtějí užít chutné a šťavnaté pokrmy. Ale kdy je nejlepší čas na to, aby se maso dostalo na gril? Existuje několik faktorů, které ovlivňují kvalitu a výsledek grilovaného masa, a je dobré je znát a dodržovat.

Jak vybrat ideální zahradní gril?

Teplota masa

Mnoho lidí dává maso na gril přímo z lednice, což není ideální. Studené maso se nerovnoměrně zahřívá a může být uvnitř syrové a zvenku spálené. Doporučuje se nechat maso před grilováním vyjít na pokojovou teplotu asi 20 až 30 minut. Tím se zajistí rovnoměrné propečení a lepší šťavnatost.

Marinování masa

Marinování je způsob, jak dodat masu chuť a vlhkost, ale také ho chránit před vysušením a spálením. Marináda by měla obsahovat nějakou kyselinu (např. citronovou šťávu, ocet, jogurt), olej a koření podle chuti. Maso by se mělo marinovat v uzavřené nádobě v lednici alespoň několik hodin, ideálně přes noc. Před grilováním by se mělo maso osušit papírovou utěrkou, aby se odstranila přebytečná marináda.

Velký výběr zahradních grilů na Heuréce

Doba grilování

Doba grilování závisí na typu a tloušťce masa, teplotě grilu a preferovaném stupni propečení. Obecně platí, že čím tenčí je maso, tím kratší je doba grilování. Také je lepší používat střední až vysokou teplotu grilu, aby se maso rychle zapeklo a uzavřelo šťávu uvnitř. Doba grilování se pohybuje od několika minut pro plátky masa po několik desítek minut pro celé kusy masa. Je dobré obracet maso jen jednou nebo dvakrát během grilování, aby se zabránilo jeho vysušení. Také je vhodné používat kleště nebo špachtle místo vidličky, aby se nepropíchlo maso a nevytekla šťáva.

 

Velký výběr zahradních grilů na Alze

 
Grilování masa je umění, které si vyžaduje trochu praxe a trpělivosti. Pokud dodržíte tyto rady, můžete si vychutnat lahodné a šťavnaté maso s přáteli a rodinou.

Jak dlouho se griluje maso, ryby či zelenina?

Grilování je oblíbenou metodou přípravy jídla, která přináší vynikající chuť a aroma. Doba grilování se však může lišit v závislosti na druhu potraviny, její tloušťce a požadovaném stupni propečení. Zde je přehled časových údajů pro grilování různých druhů potravin. 

Jak vybrat ideální zahradní gril

Maso

Hovězí steak

Pro dosažení středně propečeného stupně propečení hovězího steaku, kdy je střed steaků mírně růžový, se doporučuje grilování po dobu 4-6 minut z každé strany. Pro dobře propečený steak, který je zcela propečený, je vhodná doba grilování 6-8 minut z každé strany. Tyto časy jsou přibližné a mohou se lišit v závislosti na tloušťce steaku a teplotě grilu.

Velký výběr zahradních grilů na Heuréce

Kuřecí prsa

Kuřecí prsa vyžadují důkladné propečení, aby byla zajištěna bezpečnost potravin. Pro dosažení správného stupně propečení se doporučuje grilování kuřecích prsou po dobu 6-8 minut z každé strany. Vnitřní teplota kuřecího masa by měla dosáhnout minimálně 75 °C.

Velký výběr zahradních grilů an Alze

Vepřové kotlety

Doba grilování vepřových kotlet se liší v závislosti na tloušťce. Obecně se doporučuje grilování kotlet po dobu 4-6 minut z každé strany. Vnitřní teplota vepřového masa by měla dosáhnout minimálně 70 °C.

Ryby

Losos

Losos je oblíbenou rybou pro grilování díky svému bohatému chuti. Pro dosažení správného stupně propečení se doporučuje grilování lososa po dobu 4-6 minut z každé strany. Vnitřní teplota lososa by měla dosáhnout minimálně 63 °C.

Tilapie

Doba grilování tilapie se pohybuje kolem 3-4 minut z každé strany. Vnitřní teplota ryby by měla dosáhnout minimálně 63 °C.

Zelenina

Paprika, cuketa, lilek

Grilování zeleniny je skvělým způsobem, jak přidat do jídela lahodnou chuť a křupavost. Pro grilování papriky, cukety a lilků se doporučuje grilování po dobu 5-7 minut z každé strany, nebo dokud se zelenina nezměkne a získá příjemnou zlatohnědou barvu.

Kukuřice

Grilování kukuřice je dalším oblíbeným způsobem přípravy této plodiny. Před grilováním je vhodné oloupat vnější listy a odstranit hedvábí. Kukuřici poté grilujte po dobu 10-15 minut, občas ji otáčejte, dokud nezíská zlatavou barvu a nezměkne.

Houby

Grilování hub je skvělým způsobem, jak zvýraznit jejich přírodní chuť a texturu. Pro grilování hub se doporučuje doba 4-6 minut z každé strany, nebo dokud nezískají příjemnou zlatavou barvu a změknou.

Doporučení pro grilování

Při grilování je důležité dodržovat několik doporučení, aby bylo dosaženo optimálního výsledku:

 • Ujistěte se, že je gril dostatečně předehřátý na požadovanou teplotu před umístěním potraviny na rošt.

 • Použijte olej nebo marinádu, abyste zamezili přilepení potraviny na grilovací rošt a dodali chuti.

 • Pravidelně otáčejte potraviny, aby bylo zajištěno rovnoměrné propečení z obou stran.

 • Sledujte vnitřní teplotu potraviny pomocí teploměru na maso, abyste dosáhli správného stupně propečení a zabránili přepékání nebo nedopečení.

 • Nezapomeňte dát potravě dostatek času na odpočinek po grilování, aby se šťávy rovnoměrně rozložily a získala lepší chuť a texturu.

Grilování masa, ryb a zeleniny je skvělý způsob, jak připravit lahodné pokrmy plné chuti a vůně. S dodržováním správných časových údajů a doporučení můžete dosáhnout vynikajících výsledků a užít si grilování jako skvělou aktivitu pro rodinná setkání nebo večery s přáteli.

Jak dlouho se dělají klobásy na grilu?

Grilování klobás je oblíbeným způsobem přípravy tohoto tradičního pokrmu, který přináší vynikající chuť a aroma. Správná doba grilování je klíčová pro dosažení perfektně upečených a šťavnatých klobás. Doba grilování se může lišit v závislosti na různých faktorech, jako je tloušťka klobásy, druh masa, teplota grilu a preferovaný stupeň propečení. Zde je přehled různých časových údajů pro grilování klobás na různé stupně propečení.

Jak vybrat ideální zahradní gril?

Středně propečené klobásy

Pro dosažení středně propečeného stupně propečení, kdy jsou klobásy zevnitř mírně růžové a šťavnaté, se doporučuje doba grilování přibližně 12-15 minut. Tato doba je vhodná pro většinu druhů klobás s průměrnou tloušťkou.

Velký výběr zahradních grilů na Heuréce

Dobře propečené klobásy

Pro dosažení dobře propečeného stupně propečení, kdy jsou klobásy zcela propečené, bez růžového středu, se doporučuje delší doba grilování. Obvykle se pohybuje kolem 15-20 minut. Tato doba je vhodná pro ty, kteří preferují plně propečené klobásy s křupavou vnější kůrkou.

Velký výběr zahradních grilů na Alze

Extra propečené klobásy

Pro ty, kteří mají rádi extra propečené klobásy s intenzivní křupavostí a tmavě hnědou povrchovou kůrkou, se doporučuje je grilovat přibližně 20-25 minut. Tímto způsobem se získá intenzivnější chuť a textura, ale je důležité sledovat klobásy, aby nedošlo k jejich přepékání.

Doporučení pro grilování klobás

Při grilování klobás je důležité dodržovat několik doporučení, aby bylo dosaženo optimálního výsledku:

Teplota grilu

Před umístěním klobás na gril se ujistěte, že je gril dostatečně předehřátý na střední teplotu. Příliš vysoká teplota by mohla způsobit spálení vnější části klobás a nedopečení uvnitř. Střední teplota umožní rovnoměrné propečení klobás a zachování jejich šťavnatosti.

Otáčení klobás

Během grilování je vhodné pravidelně otáčet klobásy, aby se zajišťovala rovnoměrná příprava z obou stran. Obvykle se doporučuje otáčet klobásy každých 3-4 minut, aby nedošlo k přepékání nebo nedopečení na jedné straně.

Použití teploměru na maso

Použití teploměru na maso je skvělým způsobem, jak zajistit správný stupeň propečení klobás. Vnitřní teplota klobás by měla dosáhnout minimálně 70 °C. Vložte teploměr do nejtlustší části klobásy, ale nezasahujte do případného náplnění. Pokud je teplota nižší, pokračujte v grilování a pravidelně kontro-

Variace grilovaných klobás

Grilování klobás nabízí širokou škálu možností a variant. Můžete vyzkoušet různé druhy klobás, jako jsou párky, klobásky či chorizo. Dále můžete experimentovat s různými přísadami a kořením, které dodají klobásám unikátní chuťový profil.

Doplňující tipy

Při grilování klobás můžete využít několik doplňujících tipů, které přispějí k výbornému výsledku:

 • Před grilováním nechte klobásy předehřát na pokojovou teplotu. To pomůže zabránit přílišnému propečení zvenku a nedopečení uvnitř.

 • Pokud používáte uhlí nebo dřevo, dejte pozor na oheň a plameny, které by mohly způsobit přílišnou spálenost. Mějte kontrolu nad teplotou grilu.

 • Pokud máte klobásy s vysokým obsahem tuku, může dojít k zahřátí tuku a případnému vzplanutí. Buďte opatrní a případně můžete použít alobal či grilovací mřížku. 

 • Po dokončení grilování nechte klobásy odpočinout přibližně 5 minut. To pomůže, aby se šťáva rovnoměrně rozložila a zajistí měkčí a chutnější výsledek.

Závěr

Doba grilování klobás se liší v závislosti na tloušťce, druhu masa, teplotě grilu a preferovaném stupni propečení. Je důležité pravidelně otáčet klobásy a sledovat jejich teplotu pomocí teploměru na maso, abyste dosáhli správného stupeňe propečení. Pamatujte také na dodržování zásad bezpečnosti při grilování.

Jak dlouho se dělá krkovice na grilu?

Grilování krkovice je oblíbeným způsobem přípravy masa, který přidává pokrmu vynikající chuť a texturu. Správná doba grilování je však klíčová pro dosažení dokonalého stupně propečení a zachování šťavnatosti a chuti. Doba grilování krkovice se může lišit v závislosti na různých faktorech, jako je tloušťka masa, teplota grilu a preferovaný stupeň propečení. Zde je přehled různých časových údajů pro grilování krkovice na různé stupně propečení.

Jak vybrat ideální zahradní gril?

Středně propečená krkovice

Pro dosažení středně propečeného stupně propečení, kdy je maso zevnitř růžové a šťavnaté, se doporučuje doba grilování krkovice přibližně 15-20 minut na každý centimetr tloušťky masa. Pokud tedy máte krkovici o tloušťce 2,5 cm, měla by se grilovat přibližně 37-50 minut.

Velký výběr zahradních grilů na Heuréce

Propečená krkovice

Pro dosažení propečeného stupně propečení, kdy je maso zcela propečené a nemá růžový střed, se doporučuje delší doba grilování. Pro krkovici o stejné tloušťce 2,5 cm by to mohlo trvat přibližně 20-25 minut na každý centimetr masa, což představuje dobu grilování asi 50-65 minut.

Velký výběr zahradních grilů na Alze

Dobře propečená krkovice

Pokud preferujete dobře propečený stupeň propečení, kdy je maso zcela propečené, suché a bez růžového středu, je třeba prodloužit dobu grilování. Pro krkovici o tloušťce 2,5 cm by to mohlo trvat přibližně 25-30 minut na každý centimetr masa, což představuje dobu grilování asi 65-75 minut.

Doporučení pro grilování krkovice

Při grilování krkovice je důležité pravidelně kontrolovat teplotu masa pomocí teploměru na maso. To pomůže zajistit, že dosáhnete požadovaného stupně propečení a zabráníte přepékání nebo nedopečení masa. Dále je také důležité neustále monitorovat teplotu grilu a případně upravovat intenzitu ohně, aby se dosáhlo optimálního výsledku. Několik dalších doporučení pro grilování krkovice zahrnuje:

Marinování

Před grilováním je možné maso marinovat, což přidává další vrstvu chuti a zlepšuje šťavnatost. Ideální doba marinování se pohybuje mezi 2 až 24 hodinami, přičemž delší doba marinování umožňuje, aby se chuťové složky dostaly dovnitř masa. Pokud se rozhodnete marinovat krkovičku, je vhodné ji nechat marinovat v chladničce.

Indirektní grilování

Použití metody indirektního grilování je také možností při grilování krkovice. Při této metodě se krkovice griluje při nižší teplotě a delší dobu. Může to pomoci dosáhnout rovnoměrného propečení a zachovat šťavnatost masa. Při indirektním grilování je důležité udržovat stabilní teplotu grilu a pravidelně otáčet maso, aby se zajišťovala rovnoměrná příprava.

Odpočinek po grilování

Po dokončení grilování je důležité nechat krkovičku odpočinout před servírováním. Nechte ji odpočívat na prkénku nebo pod folií po dobu 5-10 minut. Tím se umožní, aby se šťavnatost uvnitř masa rovnoměrně rozložila, a získáte měkčí a chutnější výsledek.

Variace na grilování krkovice

Grilování krkovice nabízí také možnost experimentovat s různými kořenícími směsmi, marinádami a omáčkami. Můžete vyzkoušet různé recepty a kombinace ingrediencí, které dodají unikátní chuťový profil vašemu grilovanému masu.

Závěr

Doba grilování krkovice se liší v závislosti na preferovaném stupni propečení, tloušťce masa a teplotě grilu. Důležité je pravidelně kontrolovat teplotu masa a využít teploměr na maso pro dosažení optimálního výsledku. Při správném grilování můžete si užít lahodnou, šťavnatou a chutnou krkovičku. Experimentujte s různými technikami a přísadami, abyste přinesli do svého grilování jedinečný zážitek pro vás a vaše hosty. Nezapomeňte také dodržovat zásady bezpečnosti při grilování, jako je správné skladování masa, hygienické postupy a řádné čištění grilu. S důkladnou přípravou a správným ovládáním grilu můžete si vychutnat vynikající krkovičku plnou chuti a šťavnatosti.

Jak zajistit, aby grilované maso nebylo jedovaté?

Grilování je oblíbenou metodou přípravy masa, která přidává pokrmům charakteristickou chuť a vůni. Nicméně, správná příprava grilovaného masa je nezbytná, aby se zajistilo, že je bezpečné k jídlu a neobsahuje žádné škodlivé látky. Existuje několik důležitých opatření, která lze přijmout, aby se minimalizovalo riziko otravy potravinami a zajišťovala zdravá konzumace grilovaného masa.

Jak vybrat ideální zahradní gril?

Kvalita masa

Jedním z klíčových faktorů pro zajištění bezpečnosti grilovaného masa je kvalita samotného masa. Je důležité vybírat čerstvé a kvalitní maso od důvěryhodných dodavatelů. Mělo by být bez viditelných známek zkaženosti, jako je zápach nebo změna barvy. Dále je také doporučeno vybrat kvalitní maso zdravých a dobře chovaných zvířat.

Velký výběr zahradních grilů na Heuréce

Správné skladování masa

Správné skladování masa je dalším klíčovým faktorem pro minimalizaci rizika otravy potravinami. Maso by mělo být uchováváno v chladničce při teplotě pod 5 °C, aby se zabránilo růstu mikroorganismů. Je také důležité oddělit maso od ostatních potravin, aby se zabránilo kontaminaci.

Velký výběr zahradních grilů na Alze

Příprava grilu

Důkladná příprava grilu je nezbytná pro zajištění bezpečnosti grilovaného masa. Gril by měl být řádně vyčištěn a odstraněny veškeré zbytky z předchozího použití. Tím se minimalizuje riziko přenosu bakterií na čerstvé maso.

Důkladné uvaření

Důkladné uvaření masa je nezbytné pro zničení patogenních mikroorganismů a zajištění jeho bezpečnosti. Teplota uvnitř masa by měla dosáhnout alespoň 75 °C, aby se zabránilo přežití mikrobů. Použití teploměru na maso může být užitečné pro přesné měření teploty.

Opatrná manipulace

Při manipulaci s masem je důležité dodržovat zásady hygieny. Před manipulací s masem si důkladně umyjte ruce mýdlem a teplou vodou po dobu nejméně 20 sekund. Stejně tak je nutné udržovat čisté nástroje, prkna a povrchy, které přicházejí do kontaktu s masem. To minimalizuje riziko kontaminace a šíření bakterií.

Marinování masa

Marinování masa před grilováním nejen přidává chuťové nuance, ale také může pomoci zvýšit bezpečnost. Některé marinády obsahují přírodní antimikrobiální látky, které mohou potlačit růst bakterií. Nicméně, je důležité marinovat maso v chladničce, abyste zabránili růstu mikroorganismů během procesu.

Správné odstranění zbytků

Po dokončení grilování je důležité správně odstranit zbytky masa z grilu. Zbytky mohou obsahovat patogenní mikroorganismy, které by mohly přežít a kontaminovat budoucí grilovaná jídla. Důkladné vyčištění grilu po každém použití je nezbytné pro zachování bezpečnosti a prevenci přenosu nemocí.

Skladování grilovaného masa

Po grilování je důležité grilované maso správně skladovat. Nechte maso vychladnout na pokojovou teplotu po dobu nejdéle 2 hodin a poté ho uchovejte v chladničce. Je doporučeno spotřebovat grilované maso do 2-3 dnů od jeho přípravy.

Závěr

Zajištění bezpečnosti grilovaného masa je klíčové pro ochranu zdraví a prevenci otravy potravinami. Dodržování správných postupů při výběru, skladování, přípravě a manipulaci s masem může minimalizovat riziko kontaminace a zajistit, že grilované maso bude zdravé a bezpečné k jídlu. Pamatujte, že správná teplota vaření je klíčová a používání teploměru na maso je doporučeno pro dosažení optimálního stupně propečení.

Jak správně grilovat kuřecí maso?

Grilování kuřecího masa je oblíbenou metodou přípravy, která přináší lahodné výsledky a vytváří nezapomenutelnou chuťovou zkušenost. Nicméně, správné grilování vyžaduje pečlivé postupy a znalost několika důležitých faktorů. V tomto článku se podíváme na některé klíčové body a tipy, které vám pomohou připravit dokonale grilované kuřecí maso.

Jak vybrat ideální zahradní gril?

Výběr kuřecího masa

Prvním krokem k úspěšnému grilování kuřecího masa je správný výběr kvalitního a čerstvého masa. Je důležité zajistit, že kuřecí maso je čerstvé, bez zápachu a bez známek zkaženosti. Kvalitní kuřecí maso by mělo mít pevnou konzistenci a růžovou barvu. Při výběru masa se doporučuje preferovat bio nebo volně chovaná kuřata, která mají lepší chuťové vlastnosti.

Velký výběr zahradních grilů na Heuréce

Marinování

Marinování kuřecího masa před grilováním je skvělým způsobem, jak přidat do masa další vrstvu chuti a zvýšit jeho šťavnatost. Marináda se skládá z různých ingrediencí, jako jsou oleje, ocet, bylinky, koření a citrusové šťávy. Můžete si vytvořit vlastní marinádu podle svého vkusu nebo použít již hotové marinády dostupné na trhu. Je důležité nechat maso marinovat alespoň několik hodin, ideálně přes noc, aby se přírodní šťávy a chutě dostaly do masa.

Velký výběr zahradních grilů na Alze

Předehřátí grilu

Před samotným grilováním je nezbytné předehřátí grilu. Tímto způsobem zajistíte, že teplota grilu je správná a rovnoměrně se rozloží. Doporučuje se předehřátí na střední až vysokou teplotu, která umožní kuřecímu masu správně se upevnit, zatímco se zachovává šťavnatost uvnitř.

Správná teplota a čas grilování

Správná teplota grilu je klíčovým faktorem pro grilování kuřecího masa. Doporučuje se udržovat teplotu kolem 165°C až 175°C. Při grilování kuřecího masa je také důležité dodržovat správný čas grilování. V závislosti na velikosti a tloušťce masa se čas grilování může lišit. Obecně platí, že kuřecí prsa by měla být grilována asi 6-8 minut z každé strany, zatímco stehna a křídla vyžadují přibližně 10-12 minut na každou stranu. Je důležité pravidelně otáčet maso, aby se zajišťovala rovnoměrná tepelná distribuce.

Kontrola vnitřní teploty

Abychom zajistili, že kuřecí maso je dokonale grilované a zcela bezpečné k jídlu, je nezbytné kontrolovat vnitřní teplotu masa. Doporučuje se použití teploměru na maso, který umožní měření teploty uvnitř masa. Pro kuřecí maso je ideální dosáhnout vnitřní teploty 75°C až 80°C. Tímto způsobem se zajišťuje, že maso je zcela propečené a zároveň zachovává šťavnatost.

Odpočinek a servírování

Po dokončení grilování je důležité nechat maso chvíli odpočinout před servírováním. To umožní, aby se šťávy rovnoměrně rozložily a zpevnily se vlákna masa. Doporučuje se nechat maso odpočinout po dobu 5-10 minut pod fólií. Poté můžete kuřecí maso nakrájet a podávat s přílohami dle vašeho výběru, jako jsou čerstvé saláty, pečené brambory nebo chléb.

Bezpečnostní opatření

Při grilování kuřecího masa je také důležité dodržovat základní bezpečnostní opatření. Vždy důkladně umyjte ruce před i po manipulaci s masem. Dbejte na oddělení nástrojů a prkének pro maso a zeleninu, aby se minimalizovala rizika kontaminace. Důkladně umyjte nástroje po použití a vyhýbejte se používání stejných nástrojů pro syrové a grilované maso.

Závěr

Správné grilování kuřecího masa vyžaduje pečlivý přístup a dodržování správných postupů. Výběr kvalitního masa, marinování, předehřátí grilu,správná teplota a čas grilování, kontrola vnitřní teploty, odpočinek a dodržování bezpečnostních opatření jsou klíčové prvky, které přispívají k dokonalému výsledku.

Jak naložit kuře před grilováním?

Grilování kuřete je vynikajícím způsobem, jak získat šťavnaté a aromatické maso plné chuti. Abyste dosáhli maximálního potenciálu vašeho grilovaného kuřete, je důležité mu věnovat správnou pozornost při naložení před grilováním. V tomto článku se podíváme na různé metody a tipy, jak správně naložit kuře před grilováním, aby bylo lahodné, šťavnaté a plné chuti.

Jak vybrat ideální zahradní gril

Marinování

Marinování je jednou z nejčastějších a oblíbených metod pro naložení kuřete před grilováním. Marináda je směs různých ingrediencí, jako jsou olej, ocet, bylinky, koření a citrusové šťávy, která se používá k namáčení masa a zlepšení jeho chuti a měkkosti.

Při marinování kuřete můžete vyzkoušet různé recepty a kombinace ingrediencí podle svého osobního vkusu. Nechte kuře marinovat v chladničce po dobu nejméně jedné hodiny, nebo ideálně přes noc, abyste dosáhli maximálního vstřebání chuti marinády.

Velký výběr zahradních grilů na Heuréce

Plnění

Plnění kuřete je další možností, jak mu dodat lahodnou chuť a šťavnatost. Můžete vyplnit kuře různými ingrediencemi, jako jsou citrony, cibule, bylinky nebo česnek. Plnění pomáhá udržovat kuře vlhké a přidává do něj aromatické aroma během grilování. Před grilováním vložte vybrané ingredience do dutiny kuřete a zajištěte je provázkem nebo špejlí, aby se nezřítily během grilování. Plnění může být jednoduché a zároveň vytvořit vynikající chuťový zážitek.

Velký výběr zahradních grilů na Alze

Příprava a kořenění kůže

Kůže kuřete je oblíbenou a chutnou částí masa, kterou mnozí milují. Před grilováním je důležité připravit a okořenit kůži, aby byla křupavá a plná chuti. Nejprve důkladně osušte kůži kuřete papírovým ubrouskem, abyste odstranili přebytečnou vlhkost. Poté ji můžete jemně potřít olejem nebo rozpuštěným máslem, což pomůže při vytváření křupavé kůrčičky. Přidejte také své oblíbené koření, jako je sůl, pepř, paprika, česnek nebo bylinky, a jemně ho vmasírujte do kůže. ímto způsobem získáte výraznou chuť a atraktivní vzhled kůže kuřete při grilování.

Předehřátí grilu a správné nastavení teploty

Před grilováním je důležité předehřát gril na správnou teplotu. Předehřev trvá obvykle 10-15 minut a umožňuje, aby se gril dostal na požadovanou teplotu pro grilování kuřete. Správná teplota pro grilování kuřete se pohybuje mezi 175-190 °C. Tato teplota umožňuje získat dokonale upečené a šťavnaté kuře bez přílišného spálení kůže.

Grilování kuřete

Při grilování kuřete je důležité dodržovat správný postup. Umístěte kuře na gril s kůží nahoru a uzavřete poklop. Pravidelně kontrolujte teplotu grilu a otáčejte kuře podle potřeby, aby se rovnoměrně propeklo.

Grilujte kuře přibližně 45-60 minut, přičemž průběžně sledujte vnitřní teplotu pomocí teploměru na maso. Kuře je hotové, když dosáhne vnitřní teploty 75 °C ve stehně a 70 °C v prsou.

Odpočinek a podávání

Po grilování nechte kuře odpočinout před podáváním. Přikryjte ho a nechte ho odpočinout asi 10-15 minut. Tímto způsobem se šťavnatost kuřete udrží a chuť se vyrovná. Poté můžete kuře nakrájet a podávat s vašimi oblíbenými přílohami.

Bezpečnostní opatření

Při manipulaci s kuřetem a grilováním je důležité dodržovat bezpečnostní opatření. Zde je pár tipů, které byste měli zvážit:

 • Důkladně umyjte ruce před a po manipulaci s kuřetem.
 • Používejte oddělené nástroje a prkénko pro surové a upečené maso, abyste zabránili kontaminaci.
 • Udržujte grilovací plochu čistou a vyhýbejte se případnému kontaktu syrového kuřete s jinými potravinami.
 • Důkladně uvařte kuře, aby se zabránilo potenciálním onemocněním způsobeným nedostatečně tepelně zpracovaným masem.

Naložení kuřete před grilováním je klíčové pro získání chutného a šťavnatého výsledku. Marinování, plnění a správné kořenění kůže přidávají kuřeti bohatou chuť a texturu. Důkladné předehřátí grilu a dodržování správné teploty během grilování zajistí perfektní výsledek. Nezapomeňte dodržovat bezpečnostní opatření, abyste grilování kuřete prováděli bezpečně a zdravě.

Takže, až si příště budete připravovat kuře, vyzkoušejte některé z těchto tipů a triků a užijte si skvělou chuťovou a grilovací zkušenost s vašimi blízkými!

Jak grilovat kuře na grilu?

Grilování kuřecího masa je oblíbenou a chutnou metodou přípravy jídla. Správné grilování kuřete vyžaduje správnou techniku a znalosti, aby se dosáhlo dokonalé chuti, šťavnatosti a křupavé kůrky. V tomto článku se podíváme na postup, tipy a triky, jak grilovat kuře na grilu a dosáhnout vynikajícího výsledku.

Výběr kuřete a příprava

 1. Výběr čerstvého kuřete: Při výběru kuřete pro grilování je důležité zvolit čerstvé a kvalitní maso. Mělo by mít růžovou barvu, pružnou strukturu a nepříjemný zápach. Dále je vhodné vybrat kuře s rovnoměrnou velikostí, což zajistí, že se bude rovnoměrně grilovat.

 2. Příprava kuřete: Před grilováním je třeba kuře správně připravit. Opláchněte ho pod tekoucí vodou a osušte papírovými ubrousky. Odstraňte vnitřnosti, pokud jsou přítomny, a odřízněte přebytečný tuk nebo kůži.

Jak vybrat ideální zahradní gril?

Marinování a kořenění

 1. Marinování: Marinování kuřete přidává do masa chuť a zlepšuje jeho šťavnatost. Použijte marinádu podle vašich preferencí, například z kombinace oleje, octa, citronové šťávy, bylinek a koření. Nechte kuře v marinádě odležet v ledničce po dobu alespoň 1-2 hodin, ideálně přes noc, aby se příchutě dostaly do masa.

 2. Koření: Před grilováním kuřete můžete použít koření, které zvýrazní jeho chuť. Použijte směs soli, pepře, papriky, česneku, cibule a dalších oblíbených bylinek. Třete koření do masa, aby se rovnoměrně rozložilo.

Velký výběr zahradních grilů na Heuréce

Grilování kuřete

 1. Předehřátí grilu: Před grilováním je důležité předehřát gril na střední až vysokou teplotu. To zajistí správné grilování a vytvoření křupavé kůrky.

 2. Přímý a nepřímý způsob grilování: Existují dva základní způsoby grilování kuřete - přímý a nepřímý způsob.

 • Přímý způsob grilování: Při přímém grilování je kuře umístěno přímo nad plameny grilu. Tento způsob je vhodný pro menší kusy masa, jako jsou kuřecí prsa nebo křídla. Položte kuře na grilovací rošt a pravidelně ho otáčejte, aby se zajišťovalo rovnoměrné zahřátí. Důležité je sledovat teplotu grilu a zabránit nadměrnému propečení nebo spálení masa.
 • Nepřímý způsob grilování: Nepřímý způsob grilování je vhodný pro celé kuře nebo větší kusy masa. Při tomto způsobu se kuře griluje na místě, které není přímo nad plameny. Vytvořte si dvě zóny na grilu - jednu s plameny a druhou bez plamenů. Položte kuře na část grilu bez plamenů a zakryjte gril, aby se vytvořil efekt kouření. Grilujte kuře po dobu potřebnou k dosažení požadované teploty vnitřního masa. Použití teploměru na měření teploty vnitřní části masa je doporučeno, aby se zajistila správná tepelná úprava a zabránění nadměrnému nebo nedovařenému masu.

Velký výběr zahradních grilů na Alze

Důležité tipy a triky

 1. Udržujte stabilní teplotu: Snažte se udržovat stabilní teplotu grilu po celou dobu grilování. Prudké výkyvy teploty mohou vést k nedokonalému grilování a suchému masu. Uzavřete víko grilu a regulujte přívod vzduchu pro kontrolu teploty.

 2. Nepříliš časté otáčení: Otáčejte kuře na grilu pouze přiměřeně často. Příliš časté otáčení může vést k úniku šťávy z masa a zpomalit proces grilování. Otáčejte kuře, jakmile jedna strana dosáhne požadovaného zlatého zbarvení.

 3. Použití grilovacího termometru: Použití grilovacího termometru je nezbytné pro dosažení správné teploty uvnitř masa. Bezpečná teplota pro kuřecí maso je minimálně 74 °C. To zajistí, že je kuře zcela uvařené a bezpečné konzumace.

 4. Zachování šťavnatosti: Abyste zajistili šťavnatost kuřete, můžete použít techniku zvanou "mokré grilování". Během grilování pravidelně nanášejte marinádu nebo omáčku na kuře pomocí štětce. Tím se zabezpečí, že kuře zůstane vlhké a plné chuti.

 5. Odpočinek a řezání: Po dokončení grilování nechte kuře odpočinout před řezáním. To umožní, aby se šťávy rovnoměrně rozložily uvnitř masa. Počkejte asi 10-15 minut a poté přistupte k řezání. Mějte připravený ostrý nůž a postupujte opatrně při oddělování různých částí kuřete.

Závěr

Grilování kuřecího masa je skvělý způsob, jak si vychutnat výborné a zdravé jídlo přímo z grilu. Správná technika grilování, výběr kvalitního masa, marinování a použití správného grilovacího procesu jsou klíčové pro dosažení dokonalé chuti, šťavnatosti a křupavé kůrky. Dodržujte bezpečnostní pokyny a sledujte teplotu masa pomocí grilovacího termometru, abyste se ujistili, že je kuře dokonale uvařené. S využitím těchto tipů a triků si můžete užít skvělé grilování kuřecího masa a potěšit svou rodinu a přátele výborným jídlem připraveným na grilu.

 

Jak správně vyškvařit sádlo a připravit rychlou škvarkovou pomazánku

Švarky sice nepatří zrovna k nejzdravějším pokrmům, ale občas je také třeba zhřešit. A pokud už tedy hřešit chcete, je lepší si sádlo doma vyškvařit. Tak budete mít jistotu, že nebudete konzumovat škvarky přepálené nebo dokonce plné konzervantů a soli.

škvarky, sádlo, škvaření sádla, jídlo, pomazánka

Škvaření sádla

Tímto názvem se označuje proces tepelné přeměny syrového kusu sádla na jednotlivé kousky a vyškvařené sádlo, které se dále využívá v teplé i studené kuchyni. Tuk vytavujete, abyste z něj dostali vzduch a vodu a zabránili činnosti enzymů, které by nastartovaly rozkladné procesy. Aby syrové a nakrájené sádlo při tavení neprskalo, podlijte ho trochou vody. Teplota by neměla přesáhnout 120 stupňů Celsia - při vyšší by vůně ani chuť škvarků nebyly dobré, při nižší byste neochromili enzymy a sádlo by se mohlo zkazit. Se škvařením končíte, když sádlo nepění, škvarky vyplouvají na povrch a zase klesnou na dno. Škvarky můžete konzumovat přímo teplé s trochou soli nebo si z nich připravit chutnou pomazánku. Stačí je přecedit přes kovový cedník a oddělit je zvlášť od tekutého sádlo, které při chladnutí tuhne.

Škvarková pomazánka

 • Potřebujete: ½ kg namletých nebo umixovaných škvarků, 4 vejce uvařená natvrdo, 1 cibuli, 3 kyselé okurky a dle chuti plnotučnou hořčici a sůl.
 • Postup: Sterilované okurky a uvařená vejce a cibuli nakrájíme nadrobno. Tyto suroviny dobře smícháme se zbylými ingrediencemi a podáváme s dobrým čerstvým chlebem. Nakonec můžeme dozdobit kolečky cibule nebo zelenou kadeřavou petrželkou.

Recepty z masa