Co škodí zdraví stejně jako kouření?

Ne všechny činnosti, které denně děláme naše zdraví vítá s otevřenou náručí. Ale jsou také činnosti, které prostě dělat musíme a ty, které nejsou tak důležité. Co tedy neděláme pro své zdraví? Myslíte si, že stačí přestat kouřit? Stejně škodlivé je i neustálé sezení, přílišná konzumace masa, ale i třeba vaření na plynu.

zdraví, kouření, zdravý životní styl, maso, plyn, sezení

1. Celodenní sezení

Dokonce i když člověk cvičí pravidelně, během dne se nevyhne dlouhodobějšímu sezení - ať už u počítače nebo za volantem auta. Podle jednoho zdravotního centra v Kanadě se nečinnost v podobě sezení spojuje s téměř 160 000 případy rakoviny prsu, tlustého střeva, prostaty a rakoviny plic za každý rok. Jak to napravit? Během pracovní doby si nezapomeňte dělat krátké přestávky, během kterých se projdete po kanceláří nebo jen do kuchyňky pro kávu. Jakýkoliv pohyb je nenahraditelný. Když přijdete domů, nesedejte si hned k televizoru či za počítač, vydejte se na krátkou procházku či si naplánujte cvičení v posilovně.

2. Konzumace příliš velkého množství masa a sýru

Živočišné proteiny jsou bohaté na tzv. IGF-1 - růstový hormon, který může podpořit růst rakovinných buněk. Studie z Kalifornské univerzity zjistila, že lidé ve středním věku, kteří často a ve velkém množství konzumovali maso bohaté na bílkoviny, měli větší pravděpodobnost, že zemřou na rakovinu. Jak to napravit? Některé z vašich živočišných bílkovin nahraďte vegetariánským zdrojem bílkovin. Stejná studie zjistila, že strava s vysokým obsahem bílkovin rostlinného původu (fazole, ..), která má stejnou hladinu proteinů jako maso, nevyvolává stejný nárůst výskytu rakoviny.

3. Vaření na plynu

V případě, že je vaše kuchyň vybavená plynovým sporákem, při každém vaření jste vystavování oxidu uhelnatému, oxidu dusičitému a formaldehydu. Stejné 3 znečišťující látky jsou běžné i v cigaretovém kouři, jehož negativní účinky každý z nás zná. Jak to napravit? Pokud používáte plynovou troubu, pořiďte si ventilační clonu, která dokáže snížit hladinu znečišťujících látek o 60 až 90%.

4. Vaření se špatným olejem

Jedná studia orientovaná na restaurace a obytné kuchyně ukázala, že vysokoteplotní vaření se sojovým olejem (rostlinný olej) uvolňuje škodlivé částice, aldehydy a polycyklické aromatické uhlovodíky - tj všechny škodliviny nacházející se i v cigaretovém kouři. Jak to napravit? Vyberte typ oleje, který je vhodný pro typ vašeho vaření. Například, olivový olej není dobrý pro smažení nebo pro vysokoteplotní vaření, ale je vhodný na vaření při nízkých teplotách. Na vaření při vysokých teplotách je vhodný například olej z avokáda.

5. Opalování v interiéru

Jedna studie v americkém časopise odhadla, že opalování v soláriích způsobuje přibližně 420 000 případů rakoviny kůže v USA každý rok. Přestože se jedná o americký kontinent, tendence úmrtí v důsledku vnitřního opalování se i u nás zvyšuje. Jak to napravit? Nejdůležitější pravidlo zní: Naučte se milovat i svou bledou pokožku. Ale pokud opravdu chcete tmavší odstín, jezte hodně mrkve a rajčat. Obě plodiny obsahují karotenoidy, které posilují vaši pokožku a díky kterým můžete zapomenout na samoopalovací přípravky..

6. Nedostatek spánku

Chronický nedostatek spánku vyvolává vysoký krevní tlak, infarkt, mozkovou příhodu, obezitu a řadu dalších zdravotních problémů. Jedna studie dokonce zjistila, že nekvalitní spánek či časté přerušování z hlubokého spánku může urychlit růst nádorů. Jak to napravit? Nepokládejte únavu za normální věc.Pokud máte z dlouhodobějšího hlediska problém s dostatkem spánku, vyhledejte lékaře, abyste zjistili, zda náhodou netrpíte na onemocnění, které má diagnózu spánková apnoe.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Bakterie má zacíleno na oslabenou imunitu

Polovina populace běžně na kůži nebo ve sliznicích krku nosí zlatého stafylokoka zcela bez obtíží, ovšem...
více…

Kuchařka pro dceru: Chybět by neměla nikomu, kdo je v kuchyni teprve v začátcích

Tato kuchařka se skvěle hodí pro každého, kdo by se chtěl naučit vařit, ale stále tak trochu tápe. Obsahuje totiž...
více…

Užitečné tipy na kancelářské židle

Základem úspěchu pro práci v kanceláři je kvalitní a pohodlná kancelářská židle. Pokud trávíte v práci...
více…

Jak správně sedět a pracovat, aby nás nebolela záda?

Téměř každá stereotypní práce si vybírá daň na nejvíce namáhaných a upřednostňovaných částech těla. A ne...
více…

Jak drobnými úpravami zútulnit ložnici?

Ložnice by měla být útulná a občas by také měla zažít nějaké změny. Sice převážnou část pobytu v ní...
více…

Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené...
více…

Proč je dovolená důležitou součástí života pracujících lidí?

Jsou lidé, kteří se na dovolenou těší celý rok. A na druhou stranu jsou mezi námi i ti, kteří považují dovolenou za...
více…

Tlakový hrnec uspoří čas při přípravě potravin, ale také peníze za energii

Vaření v tlakovém hrnci patří mezi neúspornější způsoby vaření vůbec. Proto by "papiňák" neměl chybět v...
více…

Hygiena v kuchyni předchází nebezpečným zdravotním komplikacím z jídla

Dodržování správné hygieny, to je základ úspěšného vaření. Ale i přestože kuchařka není žádná šmudla,...
více…

Venkovní kuchyň a trend stolování pod širým nebem

Venkovní kuchyň, to je sen nejedné ženy, ale muže, který si libuje ve stolování pod širým nebem. Tato drobná stavba...
více…