Cvičení v horkých dnech má své zásady, které je třeba v zájmu ochrany zdraví dodržovat
Venku je horko k zalknutí, lidé se sotva vlečou po ulicích a najednou uvidí běžce a diví se, jak to v pohodě zvládá. Sportovat se dá i v horku, ale má to své zásady. Jedná se obrovskou zátěž na organismus a skutečně musí jít o sportovce v dobré tělesné kondici a se správnými zásadami životosprávy.
Cvičit raději ráno
Lidé většinou lidé běhají a jezdí na kole. Stejně jako při extrémních zimních podmínkách, musí zvážit i ty v létě. Obrovský důraz je kladen na pitný režim, který musí být zajištěn zejména při pohybu venku. Během veder ale je také třeba dávat pozor i na cvičení ve fitness centrech, kde obvykle bývá extrémně nastavena klimatizace. Hrozí prochladnutí a negativní působení na klouby, lokty, ramena. Lepší je v létě se věnovat pohybovým aktivitám ve vodě.
Pokud jste již rozhodnutí cvičit pod širým nebem i během horkých dnů,
vyberte si raději ráno. Tehdy ještě zem není rozpálená a vzduch je o něco chladnější a lepší než během dne. I některá fitness centra přizpůsobují otevírací hodiny během velkých veder - otevírají již o šesté ráno a v době největšího horka mají zavřeno. Druhou možností na fyzickou aktivitu venku je večer, zhruba od osmé hodiny večer. Problémem však bývá rozpálený beton.
Jaké tekutiny si vybrat?
Už zmíněný pitný režim je i v případě aktivních lidí často velkou záhadou. Pít dva či tři litry tekutin, volit minerálku nebo raději čistou vodu? Pomohou ochucené nápoje? Pít je potřeba během celého dne a nejen nárazově před výkonem. Dobré je vyloučit, nebo výrazně omezit ochucené nápoje a nealko piva. Téměř hned se vylučují a více tělo dehydratují. Navíc obsahují zbytečné kalorie. Voda je základ a za ideální volbu se považuji i minerální vody. U vody z vodovodu nikdy pořádně neznáte zdroj vody. Dáte si obyčejnou vodu, která vás sice zasytí, ale začnete se více potit, na buněčné úrovni se dehydratujete, protože voda je méněcenná. Když tělo přijme méněcennou vodu, snaží se jí zbavit, neboť neobsahuje například dobré minerály. Zbavuje se jí močí a potem a vypotí i ostatní minerály. U minerálních vod lze doporučit neperlivou. U perlivých jsou přítomny látky, které zakyselí organismus. Střídejte a kombinujte jednotlivé značky, máme bohatý výběr českých minerálek. Také je to ale individuální, u každého mohou účinkovat jinak. Žádný sportovec by neměl podceňovat účinek sportovních nápojů. Během výkonu tělo ztrácí tekutiny, minerály, vitaminy. Nastává dehydratace a svalové křeče, dochází energie. Je třeba zvýšit příjem minerálů. Dodat tělu magnézium, draslík a hořčík. To vše se dá využít u kvalitního hypotonického nápoje, který obsahuje pomocné vitaminy, například skupiny B, aby se lépe vstřebávaly. Minerály jsou tak nakonfigurovány, že hypotonický nápoj lépe hydratuje buňku i lépe udrží vodu.
Na smažené řízky zapomeňte!
Sportující jedinci by neměli zapomínat ani správné složení jídelníčku. Horké počasí sice již samo o sobě odrazuje od těžkých jídel, ale neplatí to pro každého. Odborník doporučuje smažená jídla zcela vyloučit. Cesta je v lehkých jídlech, dušených a vařených, množství zeleniny, která také dodává tělu vodu a minerály s vitaminy. A pokud jde o sportovce, kteří jsou v rýsovací fázi, je dobré zařadit do jídelníčku i doplňky stravy v podobě vysoce procentních proteinů, které se rychle vstřebávají, a aminokyselin.