Cvičení v horkých dnech má své zásady, které je třeba v zájmu ochrany zdraví dodržovat

Venku je horko k zalknutí, lidé se sotva vlečou po ulicích a najednou uvidí běžce a diví se, jak to v pohodě zvládá. Sportovat se dá i v horku, ale má to své zásady. Jedná se obrovskou zátěž na organismus a skutečně musí jít o sportovce v dobré tělesné kondici a se správnými zásadami životosprávy.

zdraví, sport, cvičení, sport v horkých dnech, pitný režim

Cvičit raději ráno

Lidé většinou lidé běhají a jezdí na kole. Stejně jako při extrémních zimních podmínkách, musí zvážit i ty v létě. Obrovský důraz je kladen na pitný režim, který musí být zajištěn zejména při pohybu venku. Během veder ale je také třeba dávat pozor i na cvičení ve fitness centrech, kde obvykle bývá extrémně nastavena klimatizace. Hrozí prochladnutí a negativní působení na klouby, lokty, ramena. Lepší je v létě se věnovat pohybovým aktivitám ve vodě.

Pokud jste již rozhodnutí cvičit pod širým nebem i během horkých dnů,

vyberte si raději ráno. Tehdy ještě zem není rozpálená a vzduch je o něco chladnější a lepší než během dne. I některá fitness centra přizpůsobují otevírací hodiny během velkých veder - otevírají již o šesté ráno a v době největšího horka mají zavřeno. Druhou možností na fyzickou aktivitu venku je večer, zhruba od osmé hodiny večer. Problémem však bývá rozpálený beton.

Jaké tekutiny si vybrat?

Už zmíněný pitný režim je i v případě aktivních lidí často velkou záhadou. Pít dva či tři litry tekutin, volit minerálku nebo raději čistou vodu? Pomohou ochucené nápoje? Pít je potřeba během celého dne a nejen nárazově před výkonem. Dobré je vyloučit, nebo výrazně omezit ochucené nápoje a nealko piva. Téměř hned se vylučují a více tělo dehydratují. Navíc obsahují zbytečné kalorie. Voda je základ a za ideální volbu se považuji i minerální vody. U vody z vodovodu nikdy pořádně neznáte zdroj vody. Dáte si obyčejnou vodu, která vás sice zasytí, ale začnete se více potit, na buněčné úrovni se dehydratujete, protože voda je méněcenná. Když tělo přijme méněcennou vodu, snaží se jí zbavit, neboť neobsahuje například dobré minerály. Zbavuje se jí močí a potem a vypotí i ostatní minerály. U minerálních vod lze doporučit neperlivou. U perlivých jsou přítomny látky, které zakyselí organismus. Střídejte a kombinujte jednotlivé značky, máme bohatý výběr českých minerálek. Také je to ale individuální, u každého mohou účinkovat jinak. Žádný sportovec by neměl podceňovat účinek sportovních nápojů. Během výkonu tělo ztrácí tekutiny, minerály, vitaminy. Nastává dehydratace a svalové křeče, dochází energie. Je třeba zvýšit příjem minerálů. Dodat tělu magnézium, draslík a hořčík. To vše se dá využít u kvalitního hypotonického nápoje, který obsahuje pomocné vitaminy, například skupiny B, aby se lépe vstřebávaly. Minerály jsou tak nakonfigurovány, že hypotonický nápoj lépe hydratuje buňku i lépe udrží vodu. 

Na smažené řízky zapomeňte!

Sportující jedinci by neměli zapomínat ani správné složení jídelníčku. Horké počasí sice již samo o sobě odrazuje od těžkých jídel, ale neplatí to pro každého. Odborník doporučuje smažená jídla zcela vyloučit. Cesta je v lehkých jídlech, dušených a vařených, množství zeleniny, která také dodává tělu vodu a minerály s vitaminy. A pokud jde o sportovce, kteří jsou v rýsovací fázi, je dobré zařadit do jídelníčku i doplňky stravy v podobě vysoce procentních proteinů, které se rychle vstřebávají, a aminokyselin. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Nápoje pro sportovce

Dodržovat pitný režim je důležité pro naše zdraví, ať už sportujeme či nesportujeme. Ale u sportovců má svá...
více…

Cvičení chce správnou motivaci

Nechce se vám jít cvičit? Nejprve jste byli plní elánu, měli jste naplánovaná pravidelná cvičení a vše plynulo...
více…

Cvičení, které změní vaše tělo - bodystyling

Bodystyling - cvičení, které změní vaše tělo! Jedná se účinnou kombinaci aerobního cvičení se silovým. Stačí...
více…

Cvičení pro moderní lidi - antigravity jóga

Na jedné straně přibývá pasivních lidí, které tráví dlouhé hodiny u svých počítačů, ale také přibývá i...
více…

Cvičení pro ženy - formování zadečku

Důvody ke cvičení jsou různé. Muži chtějí adrenalin a pěknou postavu, ženy pěknou postavu a adrenalin zažívají...
více…

Hubnutí usnadní zrychlený bazální metabolismus

Mužské tělo obsahuje větší množství svalové hmoty, než tělo ženy. Zastoupení tuku je zase větší u žen. A to...
více…

Letecká akrobacie pro všechny - antigravity jóga

Chcete vyzkoušet orginální “houpání”? Tak potom zkuste antigravity jógu - tedy leteckou akrobacii ve speciální...
více…

Běh pomáhá odstraňovat tukové polštáře na břiše

Chcete mít krásné bříško bez tukových polštářů? Může vám k tomu pomoci běh! Ale samotný běh nestačí,...
více…

Cvičení ve skupině a jeho nesporné výhody

Nechce se vám cvičit, ale kamarádi vás nakonec na cvičení “dotáhnou”? Tak to je názorný příklad toho, že...
více…