Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu tak. Pomalu, ale jistě nám škodí i to, že se málo hýbeme. Sedíme v práci, sedíme doma, a když někam vyrazíme, tak si tam pro změnu také sedneme.

zdraví, sport, pohyb, život, aktivní život

Sedavý životní styl kontra pohyb

Nedostatek pohybu má své důsledky. Není to jen pohled do zrcadla na schlíplé tělo a s tím související omezená schopnost běhat, sehnout si či udělat pár dřepů. Naše svaly jsou stále ochablejší, ztrácejí sílu a ohebnost, ale svou daň si vybírá i naše psychika. Jde zde totiž o chemii. Vždyť lidský organismus je v podstatě pojízdná chemická laboratoř. Rovnice je jednoduchá. Nedostatek pohybu = nedostatek stimulace pro spuštění biochemických procesů v těle, jejichž výsledkem je vylučování látky jako je např. serotonin. Znáte ho? Serotonin je známý jako přirozené antidepresivum, jehož účinek je při pravidelném sportování srovnatelný s působením léků proti depresi. S pohybem se pojí také tvorba endorfinů, díky kterým se cítíme šťastní. Pravidelným cvičením dosáhneme zlepšení funkčnosti našeho těla, zvýšení kapacity plic, vytrénujeme si srdce, posílíme výdrž. Díky zpevněné svalové hmotě budeme mít lepší držení těla. Zrychlí se nám metabolismus, takže budeme moci více jíst a nepřibereme. A neméně podstatné jsou neoddiskutovatelné psychologické aspekty cvičení. Nejde jen o zvýšení sebevědomí, které úzce souvisí s pocitem, když se ve vlastním těle cítíme dobře. Při sportu přijmeme více kyslíku než ve stavu bez námahy. Celé tělo včetně orgánů tím řádně zásobujeme kyslíkem. Takto "oživen" mozek reaguje mnohem flexibilněji. Získáme lepší schopnost soustředění, budeme vnímavější, vyrovnanější a odolnější vůči stresu. Dobrá fyzická kondice se projevuje vnitřní sebejistotou, která se pozitivně promítá do všech oblastí života. Její nedostatek vede k emoční labilitě, jejímž důsledkem může být vznik psychických neuróz. Pokud tedy toužíme po zdraví, vitalitě, zvýšených funkcích mozku, po pocitu štěstí a emocionální stabilitě, vrhněme se na sport. Krásné tělo bude jen příjemným vedlejším efektem našeho snažení.

Odhodlali jste se?

Pokud jste se rozhodli, máme pro vás dobrou zprávu. Stačí zkoušet, co vás osloví. Ať už to bude cyklistika, bedminon, tenis, plážový volejbal, běhání, plavání, potápění, in line bruslení s větrem ve vlasech nebo si dopřejete trochu adrenalinu při horolezectví, hlavně se hýbejte. Pokud budete mít možnost, vystavte se novým podnětům, které jste ještě nezkusili. Takový paragliding je zážitek na celý život. Kromě toho, obměňováním různých druhů cvičení se vyhnete zatěžování stejných svalových skupin. Cílem je procvičit si celé tělo. Zkoušejte proto různé sporty. Vyhnete se tím stereotypu a zároveň posílíte různé aspekty cvičení - sílu, rychlost, vytrvalost, ohebnost, stabilitu ... Pohyb má bavit, máte se na něj těšit. Ideální jsou proto kolektivní sporty, při kterých se současně upevňují sociální vazby. Ať jste se rozhodli pro cokoliv, měli byste vědět, že pro tělo je lepší cvičit každý den cca 20 minut než absolvovat náročnější trénink 1-2 x týdně. Každý pohyb se počítá, i kdyby to byla jen pravidelná procházka. I malá změna má potenciál zanechat na vašem těle velkou pozitivní proměnu. A proto zabojujte! Vždyť bojujete o své zdraví.

Proč tedy cvičit?

  • Budete psychicky odolnější. Dokážete se více soustředit, podáte kvalitnější pracovní výkony. Budete také emocionální stabilnější, což se pozitivně projeví v soukromých i pracovních vztazích.
  • Zjistíte, jaké to je být v dobré fyzické kondici. Pokazí se výtah. No a? Vyběhnete do 5. patra a nezpotíte se.
  • Zhubnete. Budete fit a bude to na vás vidět.
  • Posílíte si imunitu a vyhnete se nemocem.
  • Budete se cítit svěží, plní optimismu a energie i na konci dne. Budete vitálnější, přitažlivější, spokojenější a díky endorfinům i šťastnější.
  • Získáte nové schopnosti, dovednosti a pravděpodobně i nové přátele.
  • Zvýšíte si sebevědomí. Získáte kontrolu sami nad sebou, svým tělem i duší. A to je pocit k nezaplacení.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Cvičení chce správnou motivaci

Nechce se vám jít cvičit? Nejprve jste byli plní elánu, měli jste naplánovaná pravidelná cvičení a vše plynulo...
více…

Cvičení, které změní vaše tělo - bodystyling

Bodystyling - cvičení, které změní vaše tělo! Jedná se účinnou kombinaci aerobního cvičení se silovým. Stačí...
více…

Cvičení pro moderní lidi - antigravity jóga

Na jedné straně přibývá pasivních lidí, které tráví dlouhé hodiny u svých počítačů, ale také přibývá i...
více…

Cvičení pro ženy - formování zadečku

Důvody ke cvičení jsou různé. Muži chtějí adrenalin a pěknou postavu, ženy pěknou postavu a adrenalin zažívají...
více…

Hubnutí usnadní zrychlený bazální metabolismus

Mužské tělo obsahuje větší množství svalové hmoty, než tělo ženy. Zastoupení tuku je zase větší u žen. A to...
více…

Letecká akrobacie pro všechny - antigravity jóga

Chcete vyzkoušet orginální “houpání”? Tak potom zkuste antigravity jógu - tedy leteckou akrobacii ve speciální...
více…

Běh pomáhá odstraňovat tukové polštáře na břiše

Chcete mít krásné bříško bez tukových polštářů? Může vám k tomu pomoci běh! Ale samotný běh nestačí,...
více…

Cvičení ve skupině a jeho nesporné výhody

Nechce se vám cvičit, ale kamarádi vás nakonec na cvičení “dotáhnou”? Tak to je názorný příklad toho, že...
více…

Domácí cvičení a chyby, které při něm děláme

Cvičení v klidu domova má nesporně spoustu kladů. Ale na druhé straně také záporů. My se v našem článku budeme...
více…