Cyklistika účinně snižuje riziko infarktu a cukrovky

S přivítáním teplejších dnů si mnozí vzpomenou, že je čas oprášit kola a vyrazit na některou z mnoha cyklostezek. Poznávání krás naší země na kole, slibuje jedinečné zážitky. Cyklistika je sport a zábava v jednom. A pokud o tom stále pochybujete, přinášíme vám argumenty, které by vás mohly přesvědčit.

sport, cyklistika, zdraví

Cyklistika je pro všechny

Mladší, starší, štíhlí i s nadváhou - na kole mohou jezdit téměř všichni. Nepotřebujete speciální dovednosti, znalosti, ba ani zkušenosti. Jízda na kole se nezapomíná, pokud jste roky neseděli na kole, možná přišel čas na to, abyste to změnili. Kolo, ochranná přilba, cyklistické oblečení (pokud to myslíte s cyklistikou vážně), nějaké to občerstvení v batohu a můžete se vydat objevovat svět, poznávat nová místa a lidi v podstatě zdarma.

Na kole můžete jet kdekoliv

I u nás máte k dispozici množství cyklostezek pro začátečníky i pokročilé. Stačí si vybrat. Pokud vás láká zahraničí, kvalitně vybudované cyklistické chodníčky najdete i v Rakousku.

Zlepšení celkové síly, svalového tonu a udržení zdravých kostí

Pravidelnou cyklistikou si zlepšíte celkovou sílu a svalový tonus - dostávají zabrat zejména svaly nohou, hýždí i boků, které se při cyklistice formují. Nicméně zapojena je i zbylá část těla - například svaly zad a břicha se podílejí na udržení stability. Cyklistika je přiměřenou aktivitou i pro zlepšení hustoty kostí, tedy je prevencí osteoporózy (je vhodným sportem například pro ženy v klimakteriu, kdy je riziko řídnutí kostí vyšší).

Zvyšování vytrvalosti

Cyklistika pomáhá zlepšovat kondici. Postupně sami na sobě zpozorujete, že dokážete šlapat delší dobu i v náročnějším terénu. Toto pozitivum se projeví i v běžném životě například při výstupu do nejvyššího patra vaší bytovky. Pokud jste časově zaneprázdnění, nezapomínejte, že i kolo poskytuje příležitost k intervalovému tréninku.

Proti infarktu i cukrovce

Kardio aktivity prospívají kardiovaskulárnímu systému, snižují vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Jízda na kole není výjimkou, protože zvyšuje srdeční frekvenci. Několik vědeckých studií potvrdilo, že pravidelný aerobní trénink snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění (některé uvádějí, že cyklistika snižuje riziko infarktu až o 50%) a cukrovky. Podle Centers for Disease Control and Prevention (CDCP) již 120 až 150 minut kardio tréninku ve střední intenzitě týdně snižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. Přičemž však upozorňuje na to, že s kardio tréninkem je třeba začínat postupně, zejména v případech, že jste předtím nesportovali.

Hubnutí a kalorie

Kromě zformování zejména dolních končetin a hýždí, je cyklistika vhodná i na hubnutí. Za hodinu lze spálit kolem 300 kalorií. Samozřejmě závisí na náročnosti terénu, hmotnosti a kondici jedince. Pokud trpíte obezitou a nadváhou, samotná sportovní aktivita není dostačující. Je nutné změnit celkové stravovací návyky.

Stop stresu, depresi a únavě

Pravidelný pohyb přináší odreagování se od denního stereotypu a běžných starostí. Je skvělým prostředkem prevence proti depresi (dochází k uvolnění hormonů štěstí) a únavě. Je bojovníkem proti stresu a dodává sebevědomí.

Silnější imunitní systém

Pravidelný pohyb vede k posílení obranyschopnosti organismu, tedy tělo člověka je méně náchylné na vznik onemocnění - lépe si poradí s viry a bakteriemi.

Chrání klouby a prospívá páteři

Díky poloze, kterou má tělo při cyklistice, jsou klouby v mnohem menší míře zatěžovány a lépe vyživovány (snižuje se například riziko vzniku artrózy). Stejně jsou posilovány dolní zádové svaly, čímž se snižuje výskyt případné bolesti zad.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Cyklistické batohy

Také patříte do velké rodiny cyklistů? Potom ať už jezdíte na horském, silničním nebo třeba elektrokole, tak...
více…

Jak by měla vypadat správně vybavená lékárnička?

Ze zákona je nutné vozit s sebou lékárničku v autě, ovšem to neznamená, že se nám nemůže hodit i jinde. Ať už...
více…

Dezinfekce na ruce: Která je nejspolehlivější?

Dezinfekce rukou je velmi důležitá, avšak přesto na to mnoho lidí nemyslí. Obzvláště pokud se pohybujete na...
více…

Trekingové hole – praktický pomocník nejen při túrách

Trekingové hole se stávají čím dál oblíbenější. Důvodem je zejména to, že je při chůzi může využívat...
více…

Nosič na kolo vám dává svobodu – přepravte své kolo kamkoliv!

Na jaře a v létě potkáte na silnicích, polích a lesních cestách mnoho cyklistů. Češi cyklistice propadli a...
více…

Cviky na posílení Achillovy šlachy a jako prevence úrazu

Achillova šlacha je velmi namáhaná část našeho těla. Spojuje lýtkové svaly s chodidlovým svalem a patní...
více…

Bolest kolen způsobuje nevhodný sport, nadváha a špatná strava

Bolest kolen, to může být příznak kloubního onemocnění, ale také to, že se k nim chováme macešsky. A nemusí to...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Noční nájezdy na ledničku mají vliv nejen na váhu, ale roste i riziko vážných chorob

Noční nájezdy na ledničku, to není jen tuk na břiše a nevzhledná pneumatika kolem pasu. Noční jedení může dokonce...
více…

Krize při hubnutí? Nevzdávejte to, jdete správným směrem!

Váha neklesá ani po měsících radikální změny jídelníčku a zvýšeného pohybu? Mnoho lidí to obvykle odradí, a...
více…