Devět ostrovů v Evropě, kde se dá prožít úžasná dovolená

Pokud nechcete za exotickou dovolenou cestovat na jiný kontinent, máme pro vás několik tipů na nádherné ostrovy s okouzlujícími plážemi. Nabídneme vám devět ostrovů, které najdete ještě v Evropě. Sice i na ně je nejlepší a nejrychlejší dopravou letadlo, ale stále ještě zůstáváte "doma".

ostrovy, dovolená, moře

Mallorca

Největší ostrov souostroví Baleáry není jen vyhledávaným přímořským letoviskem. Jeho pohoří Serra de Tramuntana je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO díky netradičnímu způsobu rozvíjení zemědělství na jeho strmých svazích. Vnitrozemí Mallorcy láká na množství vinařství, kde se servíruje nápoj bohů spolu s místními tradicemi a zvyky.

Menorca

Zatímco Mallorca odchytí nejrušnější proudy turistů, Menorca si stále ponechává svou klidnou idylickou atmosféru. Nejvýchodnější z Baleárského souostroví nabízí 216 kilometrů bílých pláží, které mnozí považují za jedny z nejkrásnějších v Středomoří. Pregondu vyhledávají milovníci šnorchlování, chráněnou zátoku Cala Macarella zase rekreanti, kteří místo slunečníků raději spočinou ve stínu borovic a dubů. V roce 1993 vyhlásilo UNESCO Menorcu za biosférickou rezervaci, zejména mokřady Parc Natural S'Albufera d'Es Grau.

Tenerife

Největší ze španělských Kanárských ostrovů, které omývá Atlantský oceán a má mnohem blíže k pobřeží Afriky jako k Evropě. Zajímavostí je, že nejvyšší hora Tenerife Pico de Teide (3 718 m) je zároveň nejvyšším vrcholem Španělska. Její stáří se odhaduje na 600 tisíc let. Dalším unikátem je počasí - na jižní straně ostrova nezaprší i několik let, zatímco na severu jsou srážky pravidelné. Tento nepoměr způsobuje sopka, která srážkové mraky cestou na jih spolehlivě zachytí. Příjemná celoroční teplota, která ani v zimě neklesá pod 20 stupňů Celsia, zajistila Tenerife přezdívku ostrov věčného jara. Tenerife navštíví každoročně více než 9 milionů turistů, což je asi třetina ze všech, kteří směřují na Kanárské ostrovy. Kromě moře obdivují i ​​tamní flóru. Na ostrově se rozprostírají velmi staré lesy, mezi rostlinami vyniká dracena (její název je odvozen z řeckého slova a znamená dračice), která roste velmi pomalu, ale zato přežije i několik tisíc let.

Lanzarote

Další z Kanárských ostrovů leží jen 100 kilometrů od horké Afriky. Svůj exotický vzhled měsíční krajiny získal díky sopečné činnosti, která jej stvořila. Dodnes je zde kolem 400 kráterů a sopek. Dramatická vulkanická krajina láká nejen rekreanty, ale i filmové štáby, které zde natáčeli například některé scény z Planety opic. Kromě slunění a koupání si zde můžete užít jízdu na kole, procházky, surfování i ochutnávky místních vín. Většina resortů vznikla z malých rybářských vesniček, které si však zachovaly svůj tradiční charakter. Ve velké míře se o to postaral architekt César Manrique protože si dostatečně brzy uvědomil důležitost udržení přirozenosti země navzdory divokému rozvoji turismu.

Kréta

Největší řecký ostrov a zároveň pátý největší ostrov ve Středozemním moři je zemí samou o sobě. Proto i dostal přezdívku Megalónisos, tedy Velký ostrov. Asi 15% všech návštěvníků Řecka prochází letiště a přístav v krétském Irakliu. Sever ostrova má dlouhé písčité pláže jako stvořené na celodenní lenošení, jinde najdete kratší a méně přehuštěné. Pokud rádi kombinujete odpočinek u moře s poznáváním, zamiřte do vnitrozemí ke kaplím s freskami ze 14. století, zříceninám starodávných paláců a měst nebo jej hor, které během turistiky poskytnou příjemný chládek stromů.

Korfu

Jeden z nejzelenějších řeckých ostrovů si svou typickou barvu udržuje díky pravidelným dávkám občasných přívalových dešťů během zimních měsíců. Lesy a olivovníky pokrývající zemi vytvářejí s modrými vodami dokola ostrova dokonalou souhru. Kromě oliv Korfu vyváží i kumquaty - trpasličí pomeranče. Prázdninové tábory jsou zde poměrně izolované od zbytku ostrova. Když se turisté vypraví objevovat Korfu i za branami letovisek, najdou malé tradiční vesničky. Venkované stále udržují staré zvyky, například náboženské slavnosti spojené s organizováním trhů a hudebními slavnostmi.

Sardinie

Druhý největší italský ostrov je orámován krásnými plážemi s bílým pískem a obsypán olivovníky na zvlněných horách, pod kterými našliypříjemné závětrné místa malé vesničky. Kromě honosného letoviska Costa Smeralda si můžete na Sardinii vybrat z dalších krásných oblastí - potápěči mají v oblibě Costa Paradiso, milovníky přírody se potěší Costa Rei, která je z velké části přírodní rezervací, fanoušci lodních plaveb mohou zakotvit v Santa Teresa di Gallura ...

Sicílie

Největší italský ostrov nabízí mix řeckých chrámů, normanských kostelů a barokních paláců. Siciliáni si dodnes zachovali dvojjazyčnost - kromě italštiny hovoří také svou sicilšťinou, která se na většinový jazyk země nepodobá. Mezi oblíbené atrakce patří románská katedrála v Palermu, archeologické muzeum Giardini Naxos, pozůstatky antických staveb v Syrakusách, ale i dodnes činná sopka Etna často zahalena v oblacích.

Ibiza

Známý baleárský párty ostrov je oblíbeným střediskem turistického ruchu.Tamní stálá populace 130 000 obyvatel se během léta rozroste o 6 milionů turistů. Nádherné pobřeží, stylové hotely a prvotřídní noční kluby, kde vystupují DJs jako David Guetta či Luciano, jsou lákadlem zejména pro mladší. Ibiza má však i klidnější tvář, venkovské hotely na kopečkách s krásným výhledem nebo klidné pláže na severu nabídnou relax i pro rodiny a starší ročníky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Prodloužený víkend v Budapešti, Paříži východu

Blíží se prodloužený víkend a vy ještě nevíte, kde ho prožít? Zkuste zajet do Budapešti! Budapešť je přímo...
více…

Deset úžasných pláží, které můžete navštívit, pokud vás láká dálka a průzračná voda

Většina z nás má již letní dovolenou za sebou. Ale pokud nepatříte k většině, máte dostatek nevybraných dnů a...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Turecko - luxusní dovolená, která nemá přemrštěné ceny

Turecko je lákavé a krásné, takže se nelze divit tomu, že je u našich turistů tak oblíbené. V každém případě...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Pět největších ostrovů na světě

Když se řekne ostrov, před očima máme často z příběhů zelenou plochu s palmami a naprostou izolací. Snad...
více…

Ostrovy v Itálii, které patří mezi nejkrásnější

Italská holínka je obklopena stovkami krásných ostrovů, jejich počet je přibližně 450, z toho je mořem obklopených...
více…