Fotbal a deformované nohy?

Deformuje fotbal nohy? To je otázka! Nohy do “O” skutečně mají někteří hráči fotbalu, ale také ti, kteří pěstují sport jen na gauči u televize. Jak to tedy opravdu je? Měly by se matky malých kluků bát o jejich hezké nožky?

fotbal, deformované nohy

Křivé kosti v mládí

Vědecké studie skutečně poukazují na to, že nohy do O, přinejmenším u mladých fotbalistů, jsou zvlášť rozšířené. V roce 2002 vyšetřoval Erik Witvrouw z Univerzity Gent v Belgii 550 mladistvých fotbalových hráčů na chybné postavení nohou. Podle něj jsou tito postiženi desetkrát tak často jako teenageři s jinými koníčky. Podle studie má každý čtvrtý fotbalista mezeru mezi koleny. Nicméně, jasný vědecký důkaz stále chybí. Zatím jen tato jedna skupina vědců našla příznaky zhuštěného výskytu.Toto se jí ale podařilo hned po několika pokusech. Roku 2009 začal Witvrouw další vyšetřování nohou do O. Tentokrát se podíval na nohy více než 300 mužským belgickým dorostovým profesionálům ve věku od osmi do 18 let a porovnal je s těmi z téměř 500 teenagerů, kteří nehráli fotbal. V obou skupinách zjistil nárůst počtu nohou do O od věku 14 let - ve věku mezi 16 a 18 let však silnější mezi mladými fotbalisty než u ostatních teenagerů.

Zdraví škodlivá technika střelby

Vědci si vysvětlují tento jev s jednostrannou zátěží při fotbale: na hřišti musí svaly na vnitřní straně stehen pracovat tvrději. Tyto spojují pánev a stehna a táhnou holenní kost při střelbě vnitřní stranou směrem nahoru. Pokud jsou tyto svaly nadměrně často napínané, mohou se zkrátit. Zvláště u mladistvých, kteří ještě rostou do výšky, to může snadno vést k nohám do O. Raab říká, že mladiství jsou skutečně obzvláště náchylní na deformaci nohou. Jejich pohybový systém a koordinační schopnost dosud nejsou plně vyvinuty. Zda někdo dostane nohy do O, závisí také na tom, zda je geneticky zatížen, tedy zda nohy do O jsou v rodině rozšířeny. Že by fotbal hrál přitom klíčovou roli, o tom ale Raab pochybuje. Alespoň na jeho klinice nemají žádné nadměrné hromadění fotbalových hráčů, kteří by přišli kvůli škodám, způsobenými nesprávným tvarem nohou.

Kdy k lékaři?

V některých fázích života jsou křivé nohy normální. Na začátku našeho života máme téměř všichni nohy do O. Tyto zajišťují stabilitu při prvních krocích. V kojeneckém věku se z tvaru O stane X. Ve většině případů se tyto zakřivení opět vyrovnají. Radu od lékaře potřebuje člověk až tehdy, když se deformace zdá extrémní nebo po delším čase nezmizí. Existuje jednoduchý trik jak zjistit, že jde o nohy do O: pokud stojíte rovnou s nohama u sebe, normálně se kolena dotýkají, nebo jsou jen minimálně vzdálená od sebe, takže je můžete napnutím svalům přitlačit k sobě. Pak je vše v pořádku. Pokud však můžete do mezery mezi koleny vložit více prstů nebo dokonce celou pěst, měli byste navštívit lékaře.

Rovnoměrný trénink

Klouby v nohách - především kolenní kloub - mohou být u nohou do O silně dodatečně zatížené a opotřebované. Dnes však dbají fotbalové svazy již výrazně silněji o vyvážený trénink než před několika lety. Při tréninku se pak zesíleně cvičí vnější strany nohou. Protahovací cvičení jsou důležitým prvkem. K tomu přicházejí další fotbalová cvičení, např. parkur, při kterém se smí hrát jen s vnější stranou chodidla. Fotbalové dovednosti rovné nohy neškodí v žádném případě, jak dokazují profesionálové bez noh do O. Může to mít pouze jednu nevýhodu: fotbalisté s nohama do O využívají totiž křivé kosti na to, aby zmátly při driblingu nepřítele.

Závěr

Zda fotbalová hra zapříčiňuje nohy do O, není přesvědčivě objasněno - ale existují náznaky. Vyvalit se na gauč, není přesto žádnou alternativou ke sportu. Smysluplný trénink a protahovací cvičení může zabránit křivým nohám.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Na čem je radost jezdit? Průvodce nejlepšími skate deskami

Skateboarding není jednoduchý sport. Pokud si přejete podávat opravdu excelentní výkony, provádět dosud nezdolané...
více…

Značka tenisek New Balance letos oslavila 115. výročí

Letos uplynulo již neuvěřitelných 115 let od založení značky New Balance. Jejím zakladatelem je William J. Riley,...
více…

Oblíbenost zimních sportů narůstá - proč sportovat v zimě?

Většina lidí ještě stále věnuje pozornost pouze venkovním aktivitám, kdy je venku docela příjemně. Ovšem jakmile...
více…

5 důvodů, proč si pořídit sněžnice

Sněžnice se po staletí používají jako dopravní prostředek zasněženou krajinou. Pro výběr těch správných...
více…

6 zdravotních výhod, které přináší lyžování

Pro někoho je lyžování nutnost, protože bydlí na horách nebo tam má chalupu a pravidelně tam jezdí. Projít některé...
více…

Tipy na romantický víkend pro dva

Už delší dobu přemýšlíte, jak příjemně strávit víkend s milovanou polovičkou, ale nemáte nejmenší tušení, za...
více…

Základní vybavení pro každého malého hokejistu

Hokej je oblíbená hra, která baví nejen dospělé, ale i malé děti. Nejeden malý kluk se touží stát hokejistou.  Aby...
více…

3 pádné důvody, proč používat lyžařskou helmu

Četné studie ukazují, že počet zranění hlavy při tomto zimním sportu se zvyšuje. Používání lyžařské helmy má...
více…

Správně vybrané boty na snowboard rozhodnou o vašem zážitku

Než investujete nemalou částku do snowboardových bot, měli byste zvážit několik důležitých věcí. Pořídíte-li si...
více…

Běžky jako účinný spalovač kalorií

Běžky bývají velmi často doporučovány lékaři jako účinný prostředek ke snížení nadváhy a zvýšení fyzické...
více…