Hubnutí vynecháním večeře je neúčinné a nezdravé

Chcete zhubnout a myslíte si, že to půjde rychleji, když večer po cvičení budete hladovět? Ale to vůbec svému tělo s hubnutím nepomůžete. Opak je totiž pravdou! Nedat si večeři je velká dietní chyba. Samozřejmě ale nemyslíme, že si večer po cvičení můžete dát smažený sýr a hranolky…...

hubnutí, dieta, stravování po cvičení, večeře

Pokud toužíte po pevném zdraví a tvarované postavě,

kromě pravidelného pohybu potřebujete vyváženou stravu bohatou na komplexní sacharidy, kvalitní proteiny, zdravé tuky, vitaminy, minerály a další látky. Důležité je nejen zastoupení jednotlivých složek potravy, jejich množství, ale i kombinace a způsob přípravy. To je třeba zohlednit i při sestavování zdravé a chutné večeře.

Zde je několik jednoduchých pravidel, které vám v tomto směru pomohou:

  • Neignorujte jídlo po tréninku - Odborníci neustále zdůrazňují důležitost prvního jídla dne, tedy snídaně. Fitness trenéři zase kladou svým svěřencům na srdce, že jídlo před a po tréninku je pro sportující člověka klíčové. Pokud jste dosud považovali ignorování večeře za správný krok, který vás přivede k vysněné postavě rychleji či snadněji, rychle na to zapomeňte a začněte večeřet.
  • Pokud hubnete, omezte sacharidy - Pokud si nevíte se sestavením posledního jídla dne poradit, zapamatujte si, že večeře by měla být složena v převážné části z kvalitních bílkovin (kuřecí maso, ryby, vejce, mléčné výrobky apod.),  zkombinovaných se zeleninou. Velkému množství komplexních sacharidů a tuků se vyhýbejte. Obzvláště tehdy, pokud se snažíte zhubnout. Na co je ještě potřeba myslet? Ihned po tréninku je důležité vypít kvalitní proteinový nápoj (aminokyseliny BCAA) a do dvou hodin si dopřát vhodné bílkovinné jídlo (např. losos s dušenou brokolicí a několika kapkami olivového oleje).
  • Po vytrvalostním tréninku doplňte i sacharidy - Pokud máte za sebou náročný vytrvalostní trénink, je nutné organismu dodat ihned tzv. rychlé sacharidy v kombinaci s bílkovinami (kvalitní proteinový nápoj a několik piškotů). Do hodiny a půl si dopřejte vyváženou porci jídla, které obsahuje komplexní sacharidy, zdravé tuky a kvalitní bílkoviny (kuřecí maso s celozrnnými těstovinami a zeleninou ochucenou olivovým olejem).
  • Po silovém tréninku hrají hlavní roli bílkoviny - Při posilování dostávají zabrat především svaly. Proto je nutné podpořit jejich obnovu a regeneraci. Pro tento účel ideální poslouží bílkoviny. Jak tedy postupovat? Ihned po ukončení silového tréninku dopřejte svalům bílkoviny, ideálně aminokyseliny BCAA a zhruba po hodině přichází na řadu večeře složená z bílkovin a zeleniny (cottage se zeleninou, zeleninový salát s kuřecím masem).

I voda je důležitá

Pitný režim hraje důležitou roli v životě každého člověka, a tedy i v životě sportujícího. Organismus potřebujete tekutiny během celého dne, obzvláště před, během i po tréninku. A voda by měla být i součástí večeře. Na doplnění celkového pitného režimu během dne jsou vhodné i bylinkové čaje, zředěné zeleninové či ovocné šťávy.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč se sama sobě nelíbíte?

Nesleduje příliš své tělo? Schválně, kolik času věnujete jeho zkoumání? Jak často vzdycháte před zrcadlem,...
více…

Večeře, po které nepřiberete

Věnujete se sportu a kromě utužení zdraví a kondice chcete navíc ještě zhubnout? Tak to určitě víte, že ke...
více…

Hubnutí usnadní zrychlený bazální metabolismus

Mužské tělo obsahuje větší množství svalové hmoty, než tělo ženy. Zastoupení tuku je zase větší u žen. A to...
více…

Jak dlouho cvičit?

Trénink je, hlavně pro začátečníka, namáhavá věc. Není vhodné hrát si na hrdiny a předvádět se. Po-kud máte po...
více…

Jaké jsou vhodné druhy cvičení?

"Na hubnutí" je vhodný plynulý, rytmický a poměrně rychlý pohyb, který zaměstnává co nejkomplexněji celé tělo....
více…

Jaká je intenzita zatížení při cvičení?

Při hubnutí je klíčovou věcí to, jak rychle vám během cvičení bije srdce. Bez této informace sice cvičit můžete,...
více…

L-carnitin na hubnutí

Je mnoho výživových doplňků, které slibují hubnutí. L-carnitin je na trhu již velmi dlouho. Na popularitě L-carnitinu...
více…

Jak cvičit a co dělat při bolesti svalů po tréninku?

Jak cvičit a co dělat při bolesti svalů po tréninku? Dospělí by měli každý den provádět nějaký druh fyzické...
více…

Zhubněte dvě kila bez pocitu hladu a navždy

Shodit pár kil, to je pro někoho nadlidský úkol a jiní shazují desítky a znovu je rychle nabírají. Jak zabránit...
více…

Hubnutí s úsměvem, bez hladovění a s dobrým pocitem? Stravování ve francouzském stylu!

Chcete zhubnout a již při slově dieta máte husí kůži? Tak to je všechno špatně a nikdy nezhubnete! Přitom zhubnout...
více…