Ideální věkový rozdíl mezi partnery a statistika rozchodů

V otázce věkových rozdílů má společnost často problém. Společnost někdy sama se sebou bojuje, aby dokázala přijmout takový druh vztahu. Věkový rozdíl mezi partnery je vnímán jako jeden z důležitých aspektů úspěchu vztahu či manželství. Platí, že čím si je pár věkově bližší, tím je větší šance vyhnout se rozchodu?

muži, ženy, manželství, vztahy, láska

Výzkumy a statistiky

Podle výzkumů věkových rozdílů partnerů procento pravděpodobnosti rozchodu se vyšším věkovým rozdílem zvyšuje. Zatímco věkový rozdíl jednoho roku mezi partnery skrývá 3% šanci na rozchod, 5-letý rozdíl má 18% šanci a 10-letý rozdíl dokonce až 39% pravděpodobnost rozchodu. V případě 20-letého rozdílu je pravděpodobnost rozchodu 95%. Samozřejmě, to, že je partner či partnerka o 15 let starší, ještě automaticky neznamená, že je to špatné znamení samo o sobě či osudové určení podle statistiky. Věkový rozdíl partnerů ovlivňuje jeho dlouhodobou perspektivu. Jakýkoliv rozdíl ve věku partnerů vyšší nad 15 let je velmi velký. V případech velkého generačního rozdílu může být starší partner pod neustálým tlakem. Na začátku může být vztah vzrušující, ale z dlouhodobého hlediska je vztah přímo ovlivněn sebevědomím a sebeúctou partnera. Obava z toho, že mladší partner odejde ze vztahu, může přispět k rozpadu vztahu. Názory se samozřejmě různí.

Ideální partner

Nejvhodnější věkový rozdíl je uváděn přibližně 4,4 roku. Na druhou stranu mnoho lidí tvrdí, že ideální věkový rozdíl mezi páry, který by zaručil jeho trvání neexistuje. Jako nejideálnější vzorec uvádějí mnozí vztah mezi starším mužem a mladší partnerkou. Častým důvodem tohoto výběru byla finanční stabilita - což však nemusí být pravda ve všech případech. Věkový rozdíl znamená rozdíl v životních zkušenostech a kulturních preferencích. Někteří lidé vyhledávají věkově odlišné partnery z důvodu prožití něčeho nového nebo nalezení si partnera, který je zralejší a sofistikovanější než jeho vrstevníci. Jako problém se však může ukázat to, že lidé různých generací mohou mít rozdílné kulturní preference a hodnoty, zcela opačné vnímání a chuť co se týče hudby a filmů apod., dokonce i přátel a mohou mít různý přístup ke svému milostnému životu. Na druhou stranu, věkem se na rozdíl od mladých lidí, okruhy rozšiřují a procházejí přes několik generací a do popředí vystupují více osobní hodnoty a životní styl než to, jak jsou si partneři věkově rozdílní. Nicméně stále platí, velký generační rozdíl je méně vhodný pro celoživotní vztah.

Proč preferujeme mladší / starší partnery?

Preference mladších žen staršími muži je možnost mít více dětí, prezentovat se, návrat do mládí. Co se týče mladších žen, ty hledají starší muže kvůli tomu, že jsou emocionálně zralejší, mají více finanční svobody a mají stabilnější a lepší kariéru, což jim umožňuje více se věnovat vztahu a otcovství. A zase mladší muži v dnešní době například zjišťují, že starší ženy jsou schopnější zvládnout množství úkolů a pozic a jsou zodpovědnější, což z nich dělá atraktivní a fascinující. Prostě jsou pro ně bezpečnější volbou. A nakonec ženy, které jsou o 10 a více let starší, než jejich partner se vyjadřují, že jsou spokojenější ve vztahu více než ženy stejného nebo mladšího věku než jejich partner. Čemu se dá vděčit za tento úspěch? Je to připisováno vitalitě, kterou mladší muž přináší do jejich vztahu a zralost a sebedůvěra, kterou muž získává od své starší polovičky. A také, bez ohledu na věk, muži se zdají být silněji přitahováni do tohoto druhu vztahu na začátku hlavně z důvodu fyzické přitažlivosti. Vzestup vztahů starší žena a mladší muž také podporuje respekt ke kráse starší ženy a její aktivní roli a síle ve společnosti.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Den matek se blíží! Víte, jak se slaví ve světě?

Asi pro většinu z nás je matka tím nejdůležitějším člověkem na světě. Prošla spoustou bolesti, aby nám mohla...
více…

Manželství není stále procházka růžovým sadem, ale vyplatí se na něm pracovat

Mnozí si myslí, že když dva lidé spolu žijí delší dobu v jednom bytě, je to jako manželství. Ale není! A i po...
více…

Platonická láska má svá úskalí, ale i velmi příjemné pocity

Platonická láska je emocionální vztah mezi dvěma lidmi, do kterého však nevstupuje pohlavní ani erotický prvek. Je to...
více…

Jak se stát atraktivním mužem?

Mají to nebo nemají ženy jednodušší? Nanesou si make-up, upraví vlasy, nalakují nehty, něco pěkného si obléknou,...
více…

Jak najít vhodného partnera? Buďte šťastni sami se sebou!

Najít si správného partnera je často obtížné z mnoha důvodů. Možná jsme vyrostli v rodině, kde nebyly vzory...
více…

Varovné signály nevěry je třeba vnímat, ale zbytečně nepřeceňovat

Zabýváte se otázkou, zda vám je vaše partnerka věrná? Máte strach, že by vás mohla podvádět? Možná jste jen...
více…

První rande? Zvolte romantickou večeři, která vám o vašem novém partnerovi hodně napoví!

Máte rande s nádhernou ženou a jste nervózní, protože nevíte zda jsou vaše pocity oboustranné? Romantická večeře je...
více…

Proč jsou pohlední muži stále nezadaní?

Hledá se pohledný a skromný muž, který umí mít rád. A ještě s dodatkem, třicet a výš. Výstižné, leč stále...
více…

Kamarád s bonusem aneb Není to láska, ale vztah bez budoucnosti

Máte za sebou ošklivý rozchod či rozvod a nechcete rovnou vplout do dalšího závazného vztahu, ale sami být...
více…

Tchyně nebude zasahovat do dění vaší rodiny, když si vytyčíte jasná pravidla

Vztahy v rodině nemusí být vždy ideální. Jsou ženy, které nedají na svou “druhou maminku” dopustit a ženy, které...
více…