Jak přežít cestu na dovolenou v pohodě?

Vytoužená dovolenková destinace již čeká. Věci pobalené, pasy připravené, zůstává absolvovat poslední překážku, kterou je samotná cesta. Bývá plná zajímavých úkazů, ale i nástrah, nepříjemností a překvapení. Přejít zdlouhavou trasu může být pro někoho obdivováním země a nepoznaných koutů, pro jiného se mění na zkoušku nervů, zdravotní problémy a nejhorší součást dovolené. Pravý cestovatel si však cestování vychutnává, protože ví jak na to ...

Děti do kufru?

Napadlo to už určitě nejednoho turistu, který se rozhodl ukázat ratolestem poprvé moře. Před ním však musí absolvovat neúprosné galeje v podobě několikahodinového sezení na sedadle auta či autobusu. Po pár minutách zvídavého hýkání vystřídá zájem nuda, a když se dostanete na dálnici, děti dokonale ztratí zájem o okolí a vy zase trpělivost. Pro děti je velmi důležitý pitný režim a přestávky.

Někteří rodiče se snaží své ratolesti uspat, ale právě to může mít za následek nevolnosti a opětovné nepříjemnosti. Zaměstnejte je raději smysluplnými hrami. Nezapomeňte ale na pravidlo, že například děti do 5 let umí udržet soustředění 15 minut a osmiletí prcci jsou zaujatí i 45 minut, ale to je v porovnání s délkou cesty stále žalostně málo. Nepoužívejte však hry, kterými si může dítě v dopravním prostředku sobě, nebo někomu jinému ublížit. Házet kostky po řidiči totiž bude pro dítě velmi zábavný způsob krácení chvil, ale asi jen pro něj. Osvědčeným pravidlem je i něco slíbit a později svá slova dodržet. Kombinací všech rád dokážete absolvovat cestu i bez vážnějších ztrát a stresu. Navíc děti potřebují více pohybu než vy, takže odpočívadla se stanou vašimi nejlepšími přáteli.

Nečtěte prosím

Nevíte co je to kinetóza? Pravděpodobně jste ji ale zažili. Jde o pocit nevolnosti při cestování a najednou se i komfortní prostředek mění na zdroj vašeho nepohodlí. Hlavní problém nastane, když tělo ze smyslů dostává protichůdné informace. Uši slyší že se hýbete, tělo vnímá, že jedete, ale oči přilepené k časopisu se fixují na jeden bod. Čtení je tak častou příčinou kinetózy. Ta může vést i k podráždění center v prodloužené míše a pocitu na zvracení. Kromě běžných předcestovních léků je dobré půl hodiny před jídlem vypít i zázvorový čaj přinášející uvolnění žaludku. Stejně tak nenadívané sušenky jsou správná volba na dlouhé trasy. Zapomeňte na tučná jídla, kávu i alkohol, kterým se někdy cestovatelé zvyknou povzbuzovat. Naneštěstí to má právě opačný efekt.

Pozor na mikrospánek

Růžové to nemají ani řidiči. Pro bezpečný příjezd na místo odpočinku hlavně nespěchejte. Dopřejte si důležité přestávky na čerstvém vzduchu. Vždyť přijít o dvě hodiny později v dobrém zdraví je lepší než dotrmácet se ve stavu vhodném na psychiatrii. Po prvních třech hodinách si odpočiňte alespoň na 15 minut na odpočívadle a následně pět až deset minut každou hodinu. Nemluvě o tom, že toto pravidlo dodržujte i v autě s klimatizací. Teplo vás až tak nevyčerpá, ale odpočinek potřebujete právě proto, že únava přichází nepozorovaně. Klima vysušuje vzduch a vám se začnou jaksi rychleji zavírat oči. Auto pořádně vyvětrejte a procvičte si ztuhlé údy.

Záchranou nejsou ani energetické nápoje. Silný kofein vydrží tak 3 hodiny a ne během celé cesty. Navíc tyto nápoje nedodají tělu potřebnou energii a mikrospánek můžete snadno dostat i když máte plný kufr "povzbuzováků". Vyhněte se i hlasité hudbě. Ze začátku sice přináší osvěžující pocit, ale v konečném důsledku odpoutává od jízdy, což může mít tragické následky.

Bolesti na zadním sedadle

Znáte to? Najednou se vám bolest rozhostí v nohou a páteři. Zejména při několikahodinové cestě. Moderní autobusy mají pod nohama možnost opřít si je o vyvýšený stupínek. Pokud takovou vymoženost nemáte, můžete si pod nohy dát karimatku, nebo tašku a eliminujete tím hlavní zdroj utrpení. Navíc přestávky nevyužívejte jen na postávání s kávou či cigaretku v ruce. Projděte se, udělejte pár shybů a rozpruďte si v těle "usazenou" krev.

I spánek pomáhá

Při přechodu více časových pásem dokonce můžete zažívat i nemoc z časového posunu. Pokud se přesunete dopředu nebo dozadu o hodinku-dvě, nic se neděje. Při více než pěti hodinách však vaše biologické hodiny nebudou tikat v rytmu nového času. Předejít vážným problémům od nespavosti, permanentní únavy až po žaludeční trápení pomůže dva dny před cestou dopřát si pořádně vydatný spánek. Navíc se během přesunu příliš nepřejídejte a pokud je to jen trochu možné snažte se vybrat takovou dobu letu, kdy i po příchodu do destinace budete moci žít vašim biorytmem alespoň z části a pomalu si zvykat na nový svět.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Pravidla silničního provozu a povinná výbava v Evropě

Nepodlehněte představám, že pokud cestujete na dovolenou, jsou předpisy všude stejné. Procitnutí bývá nepříjemné....
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Chlazení pneumatik by mohlo zvýšit bezpečnost jízdy

V autě je mnoho věcí, které se zahřívají. A třeba je chladit. A není to jen samotný motor, interiér či řídící...
více…

Ztráta výkonu motoru má své důvody, které lze odstranit

Možná se to stalo už i vám, že jste po čase zjistili úbytek výkonu vašeho auta, které "netáhne" jako nové. Je ale...
více…

Auto, které se otevírá a startuje na klíč, není retro, ale účinná ochrana proti zlodějům

Máte bezklíčové odemykání a startování auta? Tak si můžete být jisti, že jste udělali vše pro to, aby vám vaše...
více…

Deset nejnebezpečnějších silnic na světě

Pro některé řidiče je každá cesta nebezpečná. Ale to není prostředím, nýbrž jejich způsobem jízdy. O tom však...
více…

Kdy je třeba vyměnit chladicí kapalinu, brzdovou kapalinu a vzduchové filtry?

Chladicí kapalina pro automobily je nemrznoucí směs, která má několik úkolů. Nejdůležitější je odvádění tepla z...
více…